מחליטים להחליט

b 2 shut

נעמה מוזס

מאז שאני זוכרת את עצמי קשה לי לקבל החלטות. אני חוששת שההחלטה תהיה שגויה וחשוב לי לבדוק כל פרט. קיוויתי שבחלק מהמקרים בן הזוג שלי פשוט יחליט במקומי. מה שבסוף קורה הוא ששנינו מתלבטים ומעלים עוד ועוד נקודות למחשבה, ובסוף כשכבר אין בררה וחייבים להחליט - מחליטים "סתם". מה לעשות?

מהרגע שבו אנו פוקחים את העיניים בבוקר – ניצבות מולנו החלטות רבות, חלקן שגרתיות ויומיומיות וחלקן משמעותיות ובעלות השפעה רבה על נתיב חיינו. קבלת החלטות אינה תהליך פשוט ובוודאי כזוג - כאשר לכל אחד סגנון החלטה שונה,שיקולים וצרכים שונים ולעתים אף מנוגדים. העולם מציע היום מגוון אפשרויות כמעט בכל תחום. רק מלבחור יוגורט במדף המעדנים בסופר אני מתבלבלת... חופש בחירה הוא דבר נהדר, אך משמעות הבחירה בדבר מסוים היא גם ויתור על דבר אחר. כדאי שנברר תחילה - מדוע קשה לנו להחליט?

  • מה יהיה? המוח שלנו "מתוכנת" מבחינה הישרדותית להכין אותנו לגרוע מכול. נטייה זו משפיעה על קבלת ההחלטות שלנו. אלו המתקשים להחליט נוטים לנבא עתיד שלילי. הם מעלים את הסבירות לתוצאות שליליות שעלולות להתרחש, ולכן מתקשים להגיע להחלטה שאינה בטוחה במאת האחוזים (יש בכלל דבר כזה?).
  • רק הכי טוב הוא הנכון והמספק - הגיע הזמן להנמיך קצת את הווליום של הקול הפנימי הבלתי מתפשר. בדקי - האם את מחפשת תמיד את האפשרות הטובה ביותר? אמנם זה קשור באופי ההחלטה ובהשלכותיה לעתידנו, ועדיין - אם כל העת נמשיך להשוות ולהתלבט, נחזור לאותן אפשרויות שכבר פסלנו, נתחבט, נפתח עוד ועוד דלתות במקום לסגור - נבזבז זמן יקר ובעיקר נצא מתוסכלים. הרי לכל חלופה יש יתרונות וחסרונות. וגם אם ננסה לראות את כל השיקולים, זה לא בהכרח יניב את ההחלטה הנכונה בעבורנו.
  • קושי להתחייב - יש הדוחים את ההחלטה מהחשש שאחריה תגיע התחייבות. אולי זה נובע מחוסר ביטחון, שהאדם אינו סומך על עצמו והוא מעדיף לדחות את קבלת ההחלטה עד שממש אין בררה. אבל אז נצטער על החלטה חפוזה בדקה ה-90.
  • תחליט בשבילי - יש המתקשים להחליט באופן עצמאי. חלקם רגילים מילדות שהסביבה החליטה בעבורם. הם לא חושבים שעמדתם בעלת ערך וחשיבות ומעדיפים להסתמך על האחרים.
  • "דרמה קווין" - יש משהו מרגש בהמתנה עד הרגע האחרון ולקיחת הסיכון כשאוטוטו נסגר חלון ההזדמנויות. העיסוק בחלופות השונות, ההתלבטות, הפנטזיה מה יכול לקרות אילו אבחר בזה או בזה - כל אלו מוסיפים מתח, עניין ודרמטיות לחיינו.

מה אפשר לעשות?

משקפי החשיבה - אילו משקפיים את מרכיבה בקבלת החלטה? האם אלו משקפים שחורים שמראש מתריעים על כל סכנה ופוסלים כל אפשרות? אולי מחשבות מעכבות או מעוררות לחץ וחרדה? כעת נסי להרכיב משקפים אחרים של מחשבות מרגיעות, מנרמלות ומקדמות. כמו: "גם אם יתברר שההחלטה הזו אינה הטובה ביותר, בשלב זה היא המועדפת, ואני מעריכה שאוכל להתמודד עם ההשלכות".

לפעול - ההבדל בין משאלה להחלטה הוא ביצוע פעולה. אפילו צעד אחד קטן יכול לקדם. אחרת אנו נשארים ב"אזור הנוחות" של ההתלבטות ללא שינוי משמעותי. החלטת ללמוד בשנה הבאה? הרימי טלפון או שלחי מייל למקום לימודים שמעניין אותך ואשרי הגעה ליום הפתוח. החלטת להוריד במשקל? נעלי נעלֵי ספורט וצאי להליכה, שני משהו בתפריט היומי, וכן הלאה. הפעולה מצד עצמה מייצרת תחושת שליטה ומפחיתה לחץ. זהו, אנחנו כבר בתוך המסע ולא רק בהתלבטות מה לשים במזוודה. וכידוע - עדיף לקבל החלטה טובה היום, מאשר החלטה מושלמת מחר.

ומה באשר להחלטות זוגיות?

בזוגיות חשוב לשים לב יותר ל"איך" ופחות ל"מה" - כיצד אנו כזוג מקבלים החלטות (פחות משנה מה התוכן). חשוב שנדע לשמור זה על זה, שלא נגיע למצב של ויתור והימנעות מכּניסה לקונפליקט העלולים להביא לתחושת כעס ותסכול, שיתפרצו יום אחד. עלינו לקחת בחשבון את הצרכים של בן הזוג, אך גם את אלה שלנו. זוהי תקשורת אסרטיבית הלומדת לכבד את הזכות של שני בני הזוג להביע את הצורך האישי של כל אחד, ולא "להקריב" או "להיכנע" – סגנונות המניבים תוצאות הרסניות לאורך זמן. במקרה שתיארת שניכם נוטים לגלגל את קבלת ההחלטה ולדחותה, אולי מהחשש שמי שמקבל אותה הוא הנושא באחריות או מהחשש להיכנס לקונפליקט. תחילה כל אחד יברר לעצמו מהי עמדתו בנושא, בהמשך הביעו את רצונותיכם, הקשיבו זה לזה ונסו למצוא גשר שישלב את הרצונות של שניכם כזוג. גם אם ההחלטה שהתקבלה אינה המושלמת, הרי שהיא הטובה ביותר בעבורכם.

וכעת - קבעו יעדים ברורים, לוח זמנים, וצאו לדרך!

 

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם