שו"ת SMS לפרשת יתרו

sms790

עצת נפש * יש ארגון 'עצת נפש' כדי לעזור לגברים עם כל מיני התמכרויות כולל נטיות הפוכות. למה אין ארגון מקביל לנשים? הרב אבינר: ב"ה יש והוא מתארגן לאטו ושמו "נפשך". אנו מתקשים למצוא מתנדבות. התנאים הם: מעל גיל 25, נשואה, קורס של ארבעה שעות פעם בשבוע בערב במשך חצי שנה, התחייבות למשמרת ערב מ-20:00 עד 23:00 פעם בשבועיים, למשך שנתיים. לפנות ליעל 052-3797825.

 

הכאת שוטרים * האם יש רב שתומך בהכאת שוטרים ובחילול השם הגדול שהיה בבית הכנסת בעמונה? הרב אבינר: לא. עיין לנתיבות ישראל לרבנו הרב צבי יהודה, א קו.

 

פציעת שוטרים * האם מותר להעביר למשטרה שמות של אנשים שגרמו לפציעות השוטרים בעמונה, במיוחד שפסקו הלכה לעצמם ללא רבנים וגרמו שנאת ישראל? הרב אבינר: אם אתה בטוח במאה אחוז שזו כל התמונה.

 

עמונה בחורבנה * הרואה עמונה בחורבנה צריך לקרוע? הרב אבינר: לא. כי זה שלטון ישראל (שו"ע או"ח תקסא מ"ב).

 

רב שסרח * כיצד להתייחס לפרשת רב שסרח? הרב אבינר: לא להתייחס.

 

לימוד תורה בצבא * אני חייל, יש דרך כלשהי ללמוד תורה בטלפון כל יום כמה דקות? הרב אבינר: כן. תכנית הרבנות הצבאית, חברותא טלפונית יומית עם תלמיד ישיבה, 5 דקות: 053-4211247.

 

פסקי הלכות של רב אנטי-ציוני * יש רבנים האומרים שאי אפשר לנהוג על פי שום פסק הלכה של רב שהוא נגד מדינת ישראל, שהרי כל השקפת החיים שלו עקומה, וכל התורה כולה עניין אחד הוא, הכול משולב. מה דעת הרב? הרב אבינר: אכן יש אומרים שאין לקבל פסקי הלכות מאלו שלא מאמינים שאנחנו באתחלתא דגאולה ושיש להפנות שאלות לרבנים ציונים בלבד. אבל מרן הרב קוק באיגרת שע"ח הנדפסת בהתחלת אורות התורה, כותב שרק מי שמכיר בגאולת העם בזמן הזה, א' - יכול לחדש בענייני תשובה, ב' - בדברים עליונים בענייני תשובה. אמנם הכול קשור בתורה, אבל בעניינים אחרים מותר לשאול.

 

הורדת שירים * מותר להוריד שירים ותכנות מהאינטרנט? הרב אבינר: לא. זכויות יוצרים. סוג של גזל. שאלה: אבל הרב... שליט"א מתיר משום 'זוטו של ים'? הרב אבינר: א. לא אמרת לי שאתה שואל אותי מה דעתו של הרב... שליט"א. חשבתי בטעות שאתה שואל אותי מה אני למדתי. סליחה. ב. לא כתוב בשום מקום שבכל התורה כולה ההלכה כרב... שליט"א. גם לא תמיד הלכה כשו"ע. ולא כרמב"ם. ולא כרבי עקיבא. אלא רק משה רבנו תמיד הלכה כמותו.

 

מורה נהיגה לאישה * האם עדיף לבחורה לחפש אישה מורה לנהיגה לשם צניעות אפילו אם יעלה יותר כסף? הרב אבינר: ודאי. ואהבת את ה' א-לוהיך... בכל מאודך - בכל ממונך (ברכות נד א – מ"צ).

 

שמירת נגיעה במשפחה * דודתי המבוגרת נפגעת עמוקות מכך שאיני מחבקה ואף לא לוחץ את ידה. היא אומרת שהרי יש בינינו רק אהבה וכבוד משפחתיים. האם אפשר להקל בדבר מצד זה? הרב אליהו: אין להקל. תגיד לה שזה אסור וזהו, לא נוגעים. אם היא רוצה לדעת למה אסור שתשאל רב, שלא תלחץ עליך בטענות הנובעות מחוסר ידיעה או מזלזול.

 

שהחיינו על נכד * יש לי נכד בן כמה חודשים ואני רואה אותו אחת ליותר מחודש. האם לברך שהחיינו? זה משמח אותי מאוד. הרב אליהו: על פי ההלכה צריך לברך בשם ומלכות שהחיינו, ויש שנוהגים לברך ויש שלא נוהגים.

 

למי שייכת נקמה * האם הנקמה בגויים שמדוברת בפסוקים בתורה שייכת לנו או לקב"ה? הרב אליהו: מדינה שפוגעים בה - חייבת להחזיר, שאם לא כן היא תאבד את ההרתעה שלה.

 

כיסוי ראש * חזרתי בתשובה ולפני כשנתיים חבשתי כיסוי ראש. לא פשוט לי עם כיסוי מלא ואני רוצה לכסות רק מלפנים, זה מותר? אני נוהגת לפי הבבא סאלי זי"ע וגם לא הולכת בפאה. הרב אליהו: שיער הוא אחד מנושאי היופי המרכזיים של האישה, וחשוב מאוד כי היופי של האישה יבנה את הבית ולא את ההופעה כלפי חוץ. את צריכה לדעת שהעיקר הכי חשוב הוא הקשר בינך לבין בעלך, והשיער הוא אחד המכשירים הנפלאים ביותר שיש על מנת להתייפות ולקשור בינך לבין בעלך. בכל מקרה, השיער צריך להיות כולו מכוסה ואפשר להוציא 2 ס"מ החוצה בקצה הקדמי או האחורי.

 

לקראת שנה הבאה * אני שמיניסט בישיבה תיכונית. מה לדעת הרב הדברים החשובים ביותר שצריך לברר בחיפוש ישיבה לשנה הבאה? הרב אליהו: מקום שתזכה ללמוד בו יותר תורה בכמות ובאיכות. יותר יראת שמים ואהבת ה'. יותר אהבת ישראל ואהבת ארץ ישראל.

 

שבוע לפני החתונה * האם מותר לחברה להעביר מסרים בין בני הזוג בשבוע לפני החתונה, כשבני הזוג לא מדברים ביניהם? הרב אליהו: מותר.

 

מעשר כספים לאברכים * האם מותר לתת מעשר כספים לאברכים שיושבים ולומדים? הרב אליהו: מצווה.

 

חתונה משפחתית מעורבת * האם מותר לי ללכת לחתונה מעורבת של בת דודתי? אני בן ישיבה בשיעור ג'. הרב אליהו: מותר להיות בחופה לאחל מזל טוב ולחזור הביתה. או לשבת באזור נפרד.

 

מעשר לבן משפחה * כבת שירות, האם אפשר להעביר את המעשר שלי לאח שלי שיש לו נכות נפשית? הרב אליהו: אם הוא צריך את הכסף ואין מי שייתן לו לכל צרכיו - כן. אבל בלי שיתבייש.

 

אברי – עריכה: הרב אבינר - סיפורו המופלא של הילד שיצא ממצרים ועבר את המדבר, שני חלקים. חנות: שטראוס 4 י-ם. או יהודה הלוי 4 גבעת שמואל. הזמנה: 02-6233987 או www.havabooks.co.il

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם