היכן לעשות שירות לאומי?

b 2 shut

איילת חבה, מנהלת מחלקת גיוס בבת עמי

שאלה: הזהירו אותי שזה יקרה לי, והנה אני בשלב שמרוב הצעות ומקומות שירות שבדקתי אני מבולבלת. איך אדע לבחור מבין כל המקומות שסיירתי בהם מה הכי מתאים לי?

תשובה: הצוות המקצועי של עמותת 'בת עמי' איגד בעבורך את כל הטיפים שתצטרכי לתקופה זו. לגזור ולשמור. בהצלחה!

1. הזמן הנכון לחשיבה מחודשת הוא בין סיירת לסיירת. אל תחכי לסוף התקופה. גורמי הייעוץ באגודות, המחנכים, המדריכות והחברות נמצאים פה בדיוק בשביל זה. אם את מרגישה צורך לשנות כיוון – קדימה. אפשר לעשות את זה כשרוב הסיירות עוד לפנייך.

היית, אהבת, התלהבת, להמשיך לחפש או שזה המקום הנכסף? התקבלת לשני מקומות מדהימים ואת לא מצליחה לבחור? בואי ננסה להחליט יחד.

2. כמו בכל דבר בחיים, אין מושלם – יש הטוב ביותר בעבורך. כדי לדעת מהו המקום הטוב ביותר בשבילך כדאי לבחון את הקריטריונים הראשוניים שהצבת לעצמך כתנאי חובה במקום השירות שלך, ולראות איך הם באים לידי ביטוי במקומות שראית. זה יכול להיות סוג האוכלוסייה שאִתה את הולכת לעבוד, שכבות הגיל, הצוות, הרכזת, האחראי במקום השירות, המרחק מהבית, אופי המשפחות, סגנון העיר/היישוב/השכונה.

3. עכשיו, בואי נשים את המקומות זה מול זה – מה הקסם שיש בכל אחד מהמקומות? מה הדבר הראשון שסיפרת עליו כשחזרת הביתה? האם זה משהו רגעי ובעל קסם שיפוג עם שגרת השירות או שזה הדבר שיספק אותך ויוליך אותך לאורך השנה?

מה הרגשת במקום עצמו? הרגשת שמכבדים אותך? הרגשת בבית? הרגשת שתהיי משמעותית? סגנון הבנות שנמצאות שם השנה ושהגיעו לסיירת הוא הסגנון שאת רוצה שיהיה לחֶברה הקרובה שלך בשנה הבאה?

מהו האתגר שמחכה לך במקום? האם יש שם אתגר מקצועי? התנסות חדשה שלא התעסקת בתחומה אף פעם? האם זהו מקום שייתן לך כלים ויעצים ויצמיח אותך הלאה?

4. אחרי שענית על כל השאלות האלו לעצמך, אנחנו יכולים להתחיל לעשות סדר.

בכל אחד מהפרמטרים יהיה מקום שיוביל, אבל האמת היא שבתוך תוכך את כבר יודעת מהו המקום שמתאים לך, מהו המקום שבו הרגשת בנוח וששם את יכולה להתפתח.

שנת השירות היא שנה שמלאה במעברים: מתלמידה לבת שירות, מעולם הלימודים לעולם העשייה, מבת ברשות הוריה לעצמאית, ממסגרת מובנית למסגרת רחבה עם כללים, משיח עם מורים לשיח עם רכזת ומנהלים, מדאגה לעצמך לדאגה לאחרים ועוד שינויים רבים. חשוב שאת השינויים האלו תעשי בסביבה מעצימה ומלווה – מנהל מכיל, רכזת מלווה, מסגרת ברורה, תפקיד מוגדר, הרבה אהבה למקום, אתגר גדול ושמחה פנימית.

את הבחירה צריכה ללוות נחת. אל תסגרי ותחליטי מתוך חיפזון. שקלי את הדברים וקבלי החלטה שקולה לאחר התייעצויות עם הורים, חברות, מדריכות, מחנכים.

5. עוד קריטריון אחרון אך חשוב לא פחות. אם לתוך מכלול השיקולים האישיים שלך הקשורים לסיפוק, הנאה, מיצוי עצמי יש גם מקום של איפה עם ישראל צריך אותי יותר – זה המקום להכניס גם את השיקול של כלל ישראל. האם שנה הבאה אהיה בבית ספר מבוקש או דווקא בבית ספר מקביל במקום שאליו לא מגיעות המוני בנות שירות? האם בגרעין מבוסס בעל שם או בגרעין חדש המנתב את דרכו בעשייה היומיומית? אם תצליחי לייצר עשייה במקום נוסף, לייצב שם עשייה חדשה, לסלול יחד עם עוד בנות כמוך דרכי עשייה נוספות - הרווחנו כולנו! את ועם ישראל כולו.

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם