סופגניה Featured

 14 story

מוריה גוטליב

אז קראנו לנסיכה שלנו סופגנייה. עם מספר תעודת זהות וגם שם משפחה. ראיתי את האחיות מחליפות ביניהן מבטים של תמיהה ובודקות שוב ושוב את צמיד הזיהוי ואת שפיות המשפחה.

אנשים מסביב צחקו בנימוס בחוסר אמון, וכשהבינו שזה באמת השם שלה הרימו גבה, כי איך אפשר לקרוא לילדה בשם של בצק מטוגן נוטף שמן גם אם יש בו ריבה. העובדת הסוציאלית (שהיא במקרה גם אחותי) הסבירה שזה עלול לגרור בידוד חברתי, וההורים דאגו לשידוכים. אבל לא הייתה שום סיבה לקרוא לה בשם אחר.

זוכר את הדלקת הנרות שלנו בשנה שעברה? איך בירכת בשקט, מנסה שרק אני אשמע, שתהיה סגולה לנס שלנו, אבל כל המחלקה שמעה, והא-א-מ-ן של האחיות והרופאים והחולים שהיו פזורים במיון לידינו הדהד לנו אחר כך באוזניים. מתנדב של עזר מציון הסתובב עם עגלה וחילק סופגניות ריבה, ובקושי היה לי כוח לטעום, אז קילפת לי את סביב הסופגנייה והשארת לי ביס מפוצץ בריבה. זו הייתה הסופגנייה הראשונה שלי בחנוכה הזה, והיא הייתה גם מלוחה (אני לא יודעת אם מהדמעות או מטעות במתכון).

אחר כך לא הפסקנו לצחוק כשהשכן במיטה לידי לא הבין למה אנחנו מדליקים רק נר אחד, וסיפר איך בבית שלו כל שנה הוא מדליק שמונה נרות בכל יום זכר לנס. הוא מאמין, וסבא שלו היה רב. הסברת לו יפה כל כך את המחלוקת בין בית שמאי לבית הלל, והוא רק חייך והניף את היד בביטול ואמר "מיידעל'ה, אני מהדרין מן המהדרין". כשדיברת על מוסיף והולך, והיה רק היום הראשון של חנוכה, הרגשתי שהחושך גדול כל כך לעומת הנר הבודד שעמד מולנו על הדלפק של האחיות.

בגלל הכאבים בבטן התחתונה רצנו לשם באמצע הלילה. בדיוק באותו מקום של הפעם הראשונה והשנייה וכתם גדול על הסדין. אני לא הבנתי איך זה שוב קורה לנו והתלבטתי אם בכלל להעיר אותך. רציתי לחזור לישון ולקוות שזה בסך הכול חלום ושתכף אתעורר לבוקר חדש והכול יהיה בסדר וההיריון הזה ימשיך לדפוק בעוז. אבל קמת לפני שהספקתי להתהפך לצד השני וראית ביחד איתי את האדום האדום הזה והבנו שנינו שזה שוב.

בבוקר אחרי הגרידה והאכזבה השתחררנו עם מכתב חתום והמלצות. הורידו לי את העירוי ואמרו שזהו זה. סיימנו. ואני ידעתי שעוד לא נגמר שום דבר. תהיתי לעצמי מאיפה יהיה לי כוח להמשיך, ואתה בלי לשאול העלית אותנו על מונית לקינג ג'ורג', וכשהנהג שאל "למלך קינג ג'ורג'?" הצלחנו לחייך רק קצת.

הלכנו לקצפת בבן יהודה והזמנו גלידת ענק כדי להמתיק והר של קצפת כי זה חינם. ושוב הדלקת לי נרות שם, בדוכן של חב"דניק באמצע המדרחוב, ובמקום להניח תפילין הוא הציע לנו סופגניות. ישבנו שם חצי שעה עטופים במעילים של תחילת החורף, אכלנו סופגניות עם ריבה מטפטפת ושרנו בימים ההם בזמן הזה. זקן שעבר שם הביט בנו, חייך בפה חסר שיניים (אני חושבת שהייתה לו שן אחת מזהב) וביקש שנדליק לו נרות. הדלקת שוב, שרנו כבר בלי קול וקיבלנו שקית נייר עם סופגניית רמי לוי יבשה מהזקן אסיר התודה.

את הנר השלישי כבר הדלקנו בבית. אימא שלך הביאה לנו משלוח סופגניות מרולדין, ניסתה לרמוז שאולי תישאר להתכבד, אבל אמרת לה באמת תודה רבה ובאהבה וביקשת שנישאר קצת לבד. סופגניית איספהן, קרם פטיסייר או סנט-הנורה, ואני הסתבכתי רק מלהקריא את התפריט של המארז שהגיע בקופסה מהודרת. בסוף בחרנו שנינו בסופגנייה עם ריבת תות וקיווינו לשנה אחרת. את שאר הסופגניות שלחנו במשלוח אקספרס להומלס בפינה של הרחוב עם קפה רותח וסכו"ם לסופגניות.

עד הנר השמיני התאוששתי, ואתה פתאום חלית. שכבת במיטה עם ערמות של טישו ואני הכנתי תה אחרי תה, והבנתי שהפעם תורי להדליק לך נרות. הבאתי לחדר השינה שלנו את החנוכייה, סידרתי שמונה נרות ושמש והנחתי אותה על אדן החלון. ניסיתי לנגן את הברכות וזייפתי כרגיל. אתה צחקת והשתעלת לסירוגין ופחדתי שהחום שלך יעלה.

היה גם איזה רגע קסום כזה אחרי הכול, כששמונת הנרות דלקו והפסקתי לשיר ואתה סיימת סדרת שיעולים תוקפנית. עצמנו שנינו את העיניים פתאום, ולא הספקתי להגיד לך על מה חשבתי. דפיקות בדלת קטעו אותנו באמצע, ומשלוח של מכבים נכנסו בצהלה עם הוריהם. סיימנו את החג עם לביבות סלק וגבינה בולגרית של אחותי וסופגניות לבן של אמא שלי.

ובחנוכה הזה שוב חנוכייה על דלפק האחיות, נר אחד ושמש, ואתה שמנסה לברך בשבילי את כל הדורות. התמלא לי הלב שם, במחלקת היולדות. הפעם הייתה איתנו סופי, שנקראה על שם סופו. לא נס החנוכייה כי אם נס הסופגנייה. כי רצינו שיהיה פרסום הנס לכל החיים. נס על המתנה שסוף-סוף נולדה ונס כפול ומכופל שביטוח לאומי הסכים לרשום אותה בשמה.

על זה התפללתי שם בנר השמיני של השנה שעברה, בסך הכול רציתי סופגנייה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם