יחי המלך Featured

 390 9 story

עמי חניא

אפס – נשארנו עם אפס...

שלושה חודשים קודם לכן

הנביא יצא מהחדר, פניו סמוקות ועיניו מלאות בדמעות. מבט אחד הספיק בשביל להבין את הבשורה המרה. המלך מת.

היורשים מחו דמעה ובסתר ליבם נערכו לקרב הירושה. המלך מת, יחי המלך החדש. עוד לפני שהספיקו להתכונן פתח הנביא את פיו ואמר: "בניי היקרים, בסמכות אביכם ובמצוות המלך הקודם ובתוקף מלכות ישראל אני ממונה על מינוי המלך הבא". רעד עבר בין היורשים: המלך כבר בחר והחליט! יבבות האבל מסביב גברו ואיתן מלמולי הסקרנות של שארית העם.

הנביא המשיך: "המלך החליט הפעם, לנוכח המרד האחרון שהתרחש לפני כשנה, שלא להחליט. ולכן ציווה שהעם הוא שיבחר את המלך החדש! על פי בחירת העם יאוישו גם שאר התפקידים: הממונה על האוצר, שר הצבא וליצן החצר".

יבבות היורשים הפכו לבכי תמרורים, והם החלו להשמיע קולות מחאה, חלקם חדים וברורים וחלקם בניסיון נואש להרכיב משפט הגיוני שיסתור את צו המלך. שארית העם החלה להבין את משמעות הציווי: הלחישות הלכו והתגברו לדיבורים, והדיבורים גדלו לתרועות.

השמועה פרצה מהארמון ועברה בין אנשי העם כמים הפורצים מן המעיין. העם העייף מהמרידות וצמא להנהגה חזקה נענה והריע: "המלך מת, יחי המלך".

חמשת היורשים ההמומים התכנסו בחופזה ויצאו על סוסיהם האצילים בדרכם אל מעון המלך. בעודם דוהרים שמעו את העם קורא: "תנו לנו מלך, אוצר, צבא וליצן, תנו לנו לבחור". כולם העיפו מבט אל בכור הבנים, שדהר בראש על סוס לבן ענקי ומהיר. בכור הבנים הביט בעם, הביט בארמון ושוב הביט בעם, ובלי לומר מילה זירז מייד את סוסו להתקדם הלאה, מתעלם מהעם, וכל אחיו אחריו.

בחדר האוכל הגדול התיישבו האחים מסביב לשולחן המלא בעוגות המנחמים, והאח הבכור פתח ואמר: "אם העם יבחר את המלך, לא יהיה המשך למלוכה". היושב לימינו המשיך אחריו: "מלך? העם יבחר את המלך? מה העם מבין ומי זה בכלל העם, גם שואב המים וחוטב העצים הם חלק מהעם?" כל היושבים פרצו בצחוק מהדהד.

הבא בתור, גבוה וחזק, המשיך: "אפשר שהעם יבחר את המלך, אבל אני ממליץ שנעשה את זה אחרי שהם ואנחנו נהיה מוכנים. נניח בעוד חמש שנים. או חמישה חודשים". האח הרביעי הביט בכוסו ובנימה מהורהרת לחש: "מאוד מסוכן מה שאבא בחר לעשות, מאוד מסוכן". כל האחים נענענו בראשם ולחשו: "אפשר לחשוב שהשתבשה עליו דעתו של אבינו האהוב".

האח החמישי, שלא באמת הבין מה הבעיה שהעם יבחר את המלך אבל הבין טוב מאוד איפה כדאי לו להיות, אמר: "בחירות זה טוב, אבל לא לעם שלנו. העם שלנו מפוצל ולא יבחר במי שיבחר בבחירות שאינן בחירות שמובנות לבוחר שבוחר לבחור בבחור הנבחר". האחים כולם הריעו לבן הצעיר על המשפט והדהדו: "העם מת, יחי המלך".

מייד הריצו מכתבים מסולסלים אל קצוות העם ושלחו ביד הדוברים וכותבי הדעות שאין לקיים בחירות בשום פנים ואופן, כי העם לא יבחר את מי שהוא רוצה לבחור כי אין צורך, והם האחים יחליטו ביניהם מי יהיה מי, ושהעם יתעסק בלהיות עם, והם יתעסקו בלהיות הם.

העם בדרכו שלו קיבל את הבשורה והבין את מה שצריך להבין. נציגי העם ניסו לפנות ליורשים, החל מהגדול ועד הקטן שבהם, וכולם נענו בהנהונים ובאמירות מחזקות:"אתם צודקים", "באמת נקודה נכונה", "נחשוב על זה", "נאמץ במלך הבא".

בהחלטה משותפת, על פי ציווי העם, נערכה כעבור שלושה חודשים ברוב פאר ההכתרה של הבן הבכור. חמשת הבנים ישבו במרפסת הארמון, סביבם שיש מצוחצח ודגלים מתנופפים, כלי התזמורת ערוכים לנגינת תרועת ההכתרה. התרגשות אדירה אחזה באחים, כל אחד לפי תפקידו. הגדול למלך, שני לו לאוצר, השלישי לצבא, הרביעי ליועץ והחמישי לליצן החצר.

עם הישמע התרועה קם המלך ובתנועה מלכותית צעד קדימה אל קדמת המרפסת, ידיו פרוסות לשמיים והוא מוכן לנופף להמונים. הוא פסע פסיעה אחרי פסיעה, ובכל צעד רק התחזק השקט הרועם שמסביב. כשהגיע למקום שבו אפשר לראות את ההמונים גילה שאין למטה אף אדם אחד. כיכר השוק ריקה.

האחים קמו אחריו מבוהלים ורצו אל קצה המרפסת לחזות במחזה. הכיכר, המלאה ביומיום בדוכנים, רוכלים, קונים, תיירים והמון העם, הייתה ריקה. מרחוק היה אפשר להבחין במשפחות האחרונות המזדחלות בין ההרים אל מחוץ לגבולות הממלכה, מעדיפות להיות נתינות של מלכים אחרים.

המלך אחז בכתרו ובתנועה חדה זרק אותו אל הרצפה, הרים את פניו אל השמיים וצעק: "אפס העם!"

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם