ברוך מתיר אסירות Featured

 14 story
ברוך מתיר אסירות – סיפור אמיתי

הרב יעקב נגן

"ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם מתיר אסורים". 

פירוש עמוק לברכת מתיר אסורים למדתי ממורה בלתי צפויה – אסירה בבית הסוהר שמעולם לא פגשתי. יום אחד יצרה איתי קשר אישה וביקשה להביא כיבוד לשיעור שלי, כדי לעשות מעין סעודת הודיה. "בעבור מי?" שאלתי. "הבת שלי". "מזל טוב! מה איתה?" "היא יושבת במעצר כבר תקופה, והשבוע היא קיבלה גזר דין. על זה אני רוצה להודות".

בשלב הזה כבר הייתי מבולבל. "אם אני מבין נכון, היא קיבלה גזר דין קל יותר ממה שציפיתם. נכון?" "דווקא לא, גזר הדין היה חמור יותר משחשבנו שיהיה", ענתה האישה מעברו השני של הקו. "סליחה שאני שואל, אבל על מה ההודיה?"

ופה קיבלתי שיעור במוסר. מתברר שבתקופת המעצר שלפני קבלת גזר הדין, בתה הבינה שלמעשה שנים רבות היא חיה בבית סוהר. היא התחברה לאנשים לא נכונים וקיבלה לא מעט החלטות שגויות. בגיל צעיר היא הסתבכה בפרשייה שקשורה בסמים, נחקרה במשטרה ונאסרה. הטלטלה שעברה בבית המעצר עוררה אצלה רצון להשתחרר מהכלא האמיתי שסגר עליה.

דווקא עכשיו, אמרה לי אימהּ, היא מרגישה חופשייה. בבית הסוהר היא עוזרת לאסירות אחרות, מתווכת בין האסירות הזרות לסוהרים ומסייעת לחברותיה לעבור תהליכי גמילה מהתמכרויות בתוככי הכלא. היא החלה ללמוד לתואר אקדמי בפסיכולוגיה.

הכרה רשמית בתרומה שלה לשיקום האסירות סביבה היא קיבלה כשהנהלת בית הסוהר החליטה לשלוח אותה לקורס הכשרה לתפקיד "תומכת אסירות". במקום להתלונן על גורלה, להטיל אשמה באחרים ולהיות ממורמרת, היא בחרה לקבל אחריות ולהשתמש בזמן הארוך שלה בבית הסוהר להתבוננות פנימית.

תפילה האסירה

אחרי קבלת גזר הדין, כתבה האסירה את התפילה הבאה:

"ברוך מתיר אסורים.

איך פתאום תפילה מקבלת משמעות

ויוצאת מכל הלב והנשמה בכנות?

אני אסירה, אבא, אסירה כבר עשר שנים

[...]

התעלמתי ממך, ממך ומכל הסימנים

הנשמה שלי הייתה אסירה לגשמיות

וואי, כמה זמן בזבזתי על חומריות

אז נכון, אני אסירה – אבל פה קיבלתי חירות

קיבלתי אותך בחזרה, אבא, אני רואה בבהירות

אני מבינה שלכלא לא הגעתי בטעות

[...]

זכיתי לקבל זמן, להתפלל מהלב ומהנשמה בכנות

תודה, תודה שפקחת את עיניי לרווחה

לא אבא, אלו לא דמעות של עצב אלא של שמחה

[...]

תודה שהבאת אותי לכאן אבא שבשמיים

אותי מכולם בחרת בשתי ידיים

אני לא אאכזב אותך, לא שוב

אבל בבקשה, כשאהיה מוכנה, תוציא אותי מהכלוב

התגובה הרגילה של אדם במצב כזה היא לנסות להשיג תנאים טובים יותר, להתעמת עם המערכת, לערער בכל שלב. הבחירה האצילית של אותה אסירה הייתה לקבל את המציאות ולשאוף לתיקון פנימי.

מאסר המניע את השחרור הפנימי

רק זמן רב אחרי תחילת מעורבותי בסיפור והיכרותי עם התפילה של הבת, שמעתי את הסיפור הניסי על תפילתה של האם:

יום אחד האם ניגשה אליי וסיפרה: "תדע, בתקופה שלפני בית הסוהר, כשהבת שלי התרחקה כל כך מהדרך של הבית, והגיעה למקומות בעייתיים מאוד, החלטתי ללכת לנתיבות ולהתפלל בקברו של הבבא סאלי. התפללתי לא-לוהים שיוציא את הבת שלי מהמקום הנורא שבו היא נמצאת. בכיתי המון, וביקשתי מכל המתפללים במתחם שיצטרפו לתפילה שלי על הבת שלי. כשסיימתי להתפלל שלחתי לה הודעה ושיתפתי אותה בתפילה שלי". היא מוציאה את הטלפון הנייד שלה ומראה לי את ההודעה ששלחה לבתה:

"בת שלי יקרה ואהובה...

כמה התפללתי עלייך בקבר של הצדיק, שיתפלל עלייך לפני בורא עולם. שתזכי לתשובה מאהבה, ולהקים בית נאמן עם זיווג טוב בעזרת ה'. שיהיו לך כל הישועות. ביקשתי מנשים צדיקות שיתפללו עלייך בעזרת ה'. אסור להתייאש! אוהבת אותך מאמי בכל נפשי, ושהדמעות שאני מורידה יהיו להצלחתך ולישועתך. אמן שאזכה להוריד דמעות של אושר מתחת לחופה שלך, אמן! תאמיני בכל ליבך, שלהרפתקה הזאת יהיה סוף. ותבקשי מבורא עולם שיפתח את ליבך"...

"ביום שבו התפללתי בנתיבות, הכול התהפך. באותו יום הגיעה המשטרה ועצרה את הבת שלי", סיפרה לי האם. בדיעבד התברר שהמאסר הזה הוא שהתניע את תהליך השחרור הפנימי. "היום", היא אמרה לי, "הבת שלי צוחקת עליי – אימא, אני כאן בגללך".

"הנאמן לעצמיותו – בן חורין הוא"

נתן שרנסקי, שעבר את כל הדרך מהיותו פעיל ציוני שנאסר בכלא הסובייטי עד שעלה ארצה ושימש סגן ראש הממשלה ויושב־ראש הסוכנות היהודית, סיפר על המילים שאמר לשופט שהכניס אותו לכלא בעוון פעילות ציונית: "אתה אדוני השופט חושב שהִנך חופשי! אתה חושב כך מכיוון שלאחר שייגמר המשפט תלך לביתך ואילו אני אהיה המשועבד, מכיוון שאלך לכלא לזמן רב. אך דע לך שמבין שנינו, אני הוא בן החורין האמיתי! אמנם גופי יהיה משועבד, אבל רוחי, היא תישאר חופשית... רוחך משועבדת היא דבר חמור פי כמה".

הראי"ה קוק תמצת את הרעיון הזה בפירוש שלו לתפילה:

"יש בן חורין שרוחו רוח של עבד, ויש עבד שרוחו מלאה חירות; הנאמן לעצמיותו – בן חורין הוא, ומי שכל חייו הם רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים – הוא עבד".

הסיפור הזה מעורר מחדש את השאלה – באילו מקומות האדם מרגיש אסיר? לְמה הוא משועבד? האם יש מקומות בחיים שאנו נמצאים בהם נגד רצוננו? אני מזמין אתכם לזהות לאור הדברים באילו נקודות בחיים אנחנו משועבדים, להשתחרר מהן, ולברך בקול רם – ברוך מתיר אסורים.

ספרו של הרב יעקב נגן, "החיים כסיפור: לראות את העולם בעיניים חדשות", עתיד לראות אור בקרוב בהוצאת 'גילוי'

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם