חפץ בעולם Featured

 m 7 story

עמיר ברגר

"מַעֲשֶׂה בְּאִשָּׁה אַחַת בְּצַיְדָן שֶׁשָּׁהֲתָה עֶשֶׂר שָׁנִים עִם בַּעְלָהּ וְלֹא יָלְדָה.

בָּאוּ אֵצֶל רַ' שִׁמְעוֹן בֶּן יוֹחַאי וְהָיוּ רוֹצִים לְהִתְפָּרֵשׁ זֶה מִזֶּה.

אָמַר לָהֶם: חַיֵּיכֶם, כְּשֵׁם שֶׁנִּזְדַּוַּגְתֶּם זֶה לָזֶה בְּמַאֲכָל וּבְמִשְׁתֶּה, כָּךְ אֵין אַתֶּם מִתְפָּרְשִׁים אֶלָּא מִתּוֹךְ מַאֲכָל ומִשְׁתֶּה.

הָלְכוּ בִּדְרָכָיו וְעָשׂוּ לְעַצְמָם יוֹם טוֹב, וְעָשׂוּ סְעֻדָּה גְּדוֹלָה, וְשִׁכְּרַתּוּ יוֹתֵר מִדַּי.

כֵּיוָן שֶׁנִּתְיַשְּׁבָה דַּעְתּוֹ עָלָיו (חש טוב בעקבות היין)

אָמַר לָהּ: בִּתִּי, כָּל חֵפֶץ טוֹב שֶׁיֵּשׁ לִי בַּבַּיִת טְלִי אוֹתוֹ וּלְכִי לְבֵית אָבִיךְ.

מֶה עָשְׂתָה הִיא? לְאַחַר שֶׁיָּשֵׁן רָמְזָה לַעֲבָדֶיהָ וּלְשִׁפְחוֹתֶיהָ

וְאָמְרָה לָהֶם: שָׂאוּהוּ בַּמִּטָּה וּקְחוּ אוֹתוֹ וְהוֹלִיכוּהוּ לְבֵית אַבָּא.

בַּחֲצִי הַלַּיְלָה נִנְעַר מִשְּׁנָתוֹ; כֵּיוָן שֶׁפָּג יֵינוֹ אָמַר לָהּ: בִּתִּי, הֵיכָן אֲנִי נָתוּן?

אָמְרָה לוֹ: בְּבֵית אַבָּא,

אָמַר לָהּ: מָה לִי לְבֵית אָבִיךְ?

אָמְרָה לוֹ: וְלֹא כָּךְ אָמַרְתָּ לִי בָּעֶרֶב: כָּל חֵפֶץ טוֹב שֶׁיֵּשׁ בְּבֵיתִי טְלִי אוֹתוֹ וּלְכִי לְבֵית אָבִיךְ?

אֵין חֵפֶץ טוֹב לִי בָּעוֹלָם יוֹתֵר מִמְּךָ.

הָלְכוּ לָהֶם אֵצֶל רַ' שִׁמְעוֹן בֶּן יוֹחַאי וְעָמַד וְהִתְפַּלֵּל עֲלֵיהֶם וְנִפְקְדוּ"

(על פי מדרש שיר השירים רבה א, ד).

מכונית השרד היוקרתית עצרה ליד פתח הבית. מן הדלתות יצאו איש ואישה בפנים חתומות. האישה הרכיבה משקפי שמש שחורים. "הו, שלום לכם!" קרא קול עליז. דמות יצאה מפתח הבית, התקדמה לקראתם ונעצרה ליד המכונית. "הרב שמעון?" שאלו השניים. "כן, זה אני. מכונית חדשה, לא כן? תתחדשו".

"מה פתאום חדשה? היא כבר שנה אצלי, ובכוונתי להזמין את הדגם החדש שיצא ממש עכשיו. שמע, כבוד הרב, הייתי שמח שנגמור עם זה כמה שיותר מהר", אמר הגבר. האישה הנהנה.

"בוודאי! בואו היכנסו", אמר הרב והוביל אותם לביתו. משהו בחמימות הטבעית של הבית המם אותם בהתחלה. הם התיישבו ליד השולחן. הרב שמעון ביקש את סליחתם והלך להביא כיבוד מהמטבח. "אין צורך!" קרא אחריו האיש בעצבנות, אך הרב כבר נעלם בדלת המטבח.

כשחזר ובידיו מגש עמוס אוכל ויין מצא את בני הזוג מתעסקים בטלפונים שלהם, נזהרים שלא להביט זה בזה. "ובכן", אמר הרב שמעון בעודו מתיישב, "חזרו בבקשה על עיקרי הסיפור".

"זה פשוט מאוד", אמר האיש בלי להרים ראשו מהטלפון, "אנחנו שוהים יחד כבר עשר שנים, אין לנו ילדים, אנחנו רוצים להתגרש".

הרב הביט באישה, והיא השיבה לו מבט חלול מבעד למשקפי השמש. "שוהים", חזר הרב על דברי הבעל, ובני הזוג הנהנו.

הרב עצם את עיניו, שקוע במחשבות. לפתע התנער וחייך אל בני הזוג. "ובכן, בדקתם בקטלוגים?" "אילו קטלוגים?" שאלו שניהם. "של ילדים. היום זה פשוט מאוד! איזה ילד אתם רוצים? בן? בת? מה צבע העור וצבע העיניים המועדף עליכם? היכנס רגע לגוגל וכתוב 'אימוץ ילדים', אפשר לייבא מברזיל---"

בני הזוג פערו את פיהם: "לללא, לא, נראה לי שזה נגמר", אמר האיש. הרב הביט באישה, והיא התעקשה להביט דווקא אל הווילון שמאחוריו. "תגיד", פנה הרב אל האיש, "על איזה דגם חשבת?" האיש הופתע לרגע אך התעשת וענה: "אה, אני תמיד הולך על הכי חדשה והכי יפה, רק בה-אם-וה או פרארי---" "התכוונתי לאישה הבאה שלך". "מה?!" "אין ספק שחשבת גם על זה, לא?" האיש נעמד בפנים אדומות: "איך אתה מעז?!" דמעה התגלגלה מתחת למשקפי השמש של האישה.

"אני רואה שאתה נסער. לא התכוונתי להכעיס אותך", אמר הרב, "פשוט לפעמים מרוב שאנחנו רצים לחפש את הדבר המושלם הבא אנחנו לא מצליחים לשמוח בחלקנו". האיש התנשם בכבדות ולבסוף התיישב. "תראה, הרב", אמר האיש, "צריך לדעת מתי לסיים. החיים שלנו תקועים. אנחנו רוצים להתקדם!"

"ומה אשתך רוצה?" האיש הביט באישה, אך היא לא ענתה. לאחר שתיקה ארוכה נאנחה האישה והסירה את משקפי השמש. היא פנתה אל הרב בעיניים אדומות ובקול שקט:"הרב יכול לברך אותנו שנזכה לילד?"הרב שמעון הביט בה בריכוז ואמר, בורר את מילותיו לאט: "יש לנו כלל בהלכות ברכות שכדי לברך צריך שיהיה לברכה על מה לחול. את מבינה?"האישה הנהנה.

"ובטבע העולם", הוסיף הרב, "רק כאשר העץ חי ונטוע היטב, מתוך קשר ואהבה, הוא יכול ללבלב, לפרוח ולהוציא פירות. מבינה?" האישה הנהנה בשנית. כן, היא בהחלט הבינה.

האיש הביט בהם במבט מבולבל. "על מה אתם מדברים?" "הבט", אמר הרב, "נוכל, כמו שאתה אומר, 'להתקדם', אם תעקבו אחר ההוראות האלה. אני משאיר אתכם כאן לסעוד יחד סעודה חגיגית. זו ההזדמנות האחרונה שלכם להפוך מחפָצים לחפֵצים. ואגב, את ה'חפצים', הטלפונים, אני לוקח. 'שהיתם' מספיק יחד, הגיע הזמן קצת לדבר".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם