סנה

b 12 story

 

עוז סימינובסקי

סנה לא בוער בכלל. סנה דווקא עייף מאוד.

אתמול דיבר חצי לילה עם שירי, שזאת בחורה מאוד נחמדה מהסניף שלו, כמה שנים מתחתיו. היא שאלה למה חשוב שבנים ילמדו תורה ולא ילכו ישר לצבא כמו אח שלה הגדול, למשל, והוא הסביר לה באריכות שהתורה לא רק מתוקה ומחיה אלא גם חשובה ומתקנת ושהיא מלמדת אותו מה הייעוד שלו בחיים, ובסוף השיחה סנה חשב שהיא השתכנעה ואמר לעצמו חבל שהיא רק בשישית, אולי היה יוצא מזה משהו. במקום זה הוא אמר לה שיש לה נשמה גבוהה מאוד והלך לישון בשלוש וחצי.

עכשיו עשר וחצי וסנה עם תפילין על היד וסחרחורת בראש, והוא עייף כי שש שעות שינה וחצי לא מספיקות לו. בסוף הוא מתנער ומסיים לקפל תפילין והולך לבית המדרש ללמוד. הוא לא בסוגיה עכשיו אז הוא ילמד חומש, ויש ספר אחד של הרב קרליבך שמדבר לו אל הנפש אז הוא יתקדם בו קצת. בשבוע שעבר הוא עשה שיחה לחבר'ה מהיישוב ואמר כמה דברים מהספר עם סיפור אישי מאוד נוגע ולקהל עף הפוני. אין על ר' שלמה.

אחרי ארוחת צהריים סנה יושב על קפה שחור עם ידידיה מהישיבה. הם די שונים זה מזה אבל ידידיה מדבר אתו כשעולים לו הרהורים. סנה מסביר לו ארוך שה' אוהב אותו כמו שהוא ואין מניעות בתשובה ואפשר לשנות את כל הנקודות שתקועות אצל ידידיה ברגע זה ממש, רק צריך ביטחון בה' יתברך ונחת, ואולי תצא לטיול במדבר יהודה לי זה מאוד עזר כמה פעמים. אבל ידידיה רק מתעצבן ואומר אתה לא מבין מה אני מנסה להגיד, וסנה חושב בדרך למנחה איזה דיבור יותר יאיר לידידיה אבל הוא שוכח במה ידידיה בדיוק התלבט.

סנה עייף מאוד ושנת הצהריים נגזלה על ידידיה, ולסנה אין ריכוז והוא מחליט שבכל מקרה אין לו מוחין לתפילת מנחה עכשיו בכלל ונתפלל אחר כך, ועכשיו אולי נשלח וואטסאפ לאורי מהמחזור שלומד בישיבה רחוקה. הרבה זמן לא דיברנו זה בטח ייתן לי חיזוק וגם לו.

לסדר צהריים לא נשאר זמן כי היום לפני שנה סבתא שרה נפטרה. זה היה שובר מאוד בשביל סנה והוא כתב על זה כמה שירים וסיפור אחד, והנה עכשיו עברה שנה והגיעה אזכרה. צריך לנסוע עכשיו לבני-ברק לבית הקברות כדי להגיע בזמן ואפילו לפני כי יש שם כמה צדיקים שקבורים וגם כי מה יש לעשות חצי שעה מסדר צהריים. סנה מעדכן את החברותא, פורט מעות לצדקה והולך לאוטובוס.

לסנה יש דוד שהיה קצין בקבע והוא ואשתו מאוד רוצים שהוא יתגייס כבר. אז ליד הקבר של סבתא סנה קצת מסתיר שהוא בוכה שלא יחשבו שהוא לא גבר אבל גם קצת לא מסתיר כי החצר"מ שלו אמר לו פעם שלא ייבוש מהמלעיגים. וזה היה חזק כי ביישוב לפעמים החבר'ה קצת מפחדים מקדושה ואמונה וממש צריך דיבור כזה לפעמים.

אחרי התהילים שאומרים מהר מדי על הקבר והקדיש נוסעים לסבא ואוכלים עוגות ומשניות וסיפורים על סבתא, אבל בדרך סנה מרגיש את העצב שבשעת הדמדומים כשהחמה בדרך לשקוע ופתאום זה מזכיר לו שהוא לא התפלל מנחה. אז אבא מקפיץ אותו לשטיבל בני-ברקי סמוך כי כולם כבר באו מפוללים.

סנה רוצה שייגמר מהר כדי לא להפסיד את הערב אצל סבא אבל לשטיבל יש קצב זקן ומשועמם. אומרים שבבני ברק יש מלא שטיבלאך שיש בהם מניינים כל הזמן אבל מאיפה לסנה להכיר את בני ברק, פה זה מה יש. סנה בסוף שואל זקן אחד בחשש מתי מנחה והוא עונה שמינחע עוד עשרים דקות. סנה חושב לעצמו אוי א-ברוך.

בינתיים אין מה לעשות, סמארטפון לא כדאי אולי סוקלים פה על זה, ולצאת החוצה לא כדאי כי מתחיל להיות קר ופה יש חימום. יש על הקירות הרבה מדפים עם ספרים אבל חומש עם רש"י סנה לא מוצא בכלל. רק גמרות יש פה מלא.

לא נורא, בשנה שעברה למדנו כל פרק שני בבבא בתרא, יהיה בסדר. סנה אוהב את כל התורה הקדושה ובטח שגמרא, אבל בדרך כלל אין לו הרבה מוחין לזה ובשיעור עיון סנה בעיקר חושב מחשבות כמו איזה קדושה יש בעיניים של הרב ואיזה חריפות יש לידידיה ששואל שאלות טובות בביישנות ואיך נראה שלרועי יש תקופה קשה עכשיו הוא עם ראש באדמה, ניתן לו איזה כיף-כיף אחר כך. לפעמים סנה גם כותב במחברת סיכומים לשיעורים, אבל זה תמיד יוצא עם כותרת מהודרת של שם הסוגיה ומתחת סוגייתנו עוסקת במחלוקת הר"ן ותוספות ואז הרבה עיטורים וציורים ונגמר השיעור.

סנה פותח את הגמרא בדף י"ז, "לא יחפור". את המשנה הוא לא בדיוק מבין ורש"י לא הכי מתיישב על שכלו או על לבו וכל הגמרא הופכת לבליל מוזר כזה שמה לו ולעבודת ה'. סנה בוהה בגמרא בייאוש מהסוג שאין בעולם כלל, ומתחיל לחשוש שגם בשנה שעברה אולי לא הבנתי רק הנהנתי לחברותא כשהוא הסביר כי הוא די חכם ואיכשהו הפרק זז. סנה קצת עצוב והוא מרים את הראש מהגמרא ומסתכל מסביב.

סנה התיישב בקדמת השטיבל כדי לעמוד מול הקיר כמו שכתוב בפניני הלכה, וגם כי לפעמים יוצאים לו פרצופים ותנועות כאלה בתפילה ועדיף שלא יסתכלו אחרים ולא יפריע להם, ועכשיו הוא מסתובב אחורה ומסתכל מסביב, אולי זה נקרא שעכשיו אני שוהה קודם תפילתי כמו החסידים או הראשונים לא זוכר איפה כתוב.

שני ספסלים מאחוריו משמאל ליד הקיר יש חברותא של שני ילדים-נערים שנראים בכיתה ז' בערך ויש להם מתיקות על הפנים. סנה שולח מבט ומחוויר קצת כשהוא קולט שהם לומדים חברותא בגמרא, מסכת בבא בתרא, פרק שני. פרק לא יחפור.

סנה הופך מיד שני דפים לאיפה שהם ושומע ילד אחד מסביר על הדבורים והחרדל וילד שני שואל ועונה ומתקדמים לא רע, והם קוראים בקול על לגלוגי החרדל האלה כל הזמן, וסנה פתאום חושב איך הם היו מלגלגים אם היו יודעים שהוא גדול מהם בשבע שנים ולמד את זה בשנה שעברה עם חזרות ולא יודע בכלל מה זה הדר פארי וכל מיני מילים כאלה. הוא שואל את עצמו אם ה' יתברך מלגלג עליו גם, והוא מחזיר את הראש לגמרא ומרגיש מוזר, והתחילו אשרי בהברה חרדית.

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם