השבר ורפואתו Featured

 3 maarechet

 

מערכת

 

אחדות בישראל היא מעל הכול. היא באמת מעל הכול. דווקא לכן צריך להגיד שוב ושוב שממשלת השינוי שתקום או לא תקום בימים הקרובים היא לא ממשלת אחדות אלא ההפך.

 

יאיר לפיד הוא אחינו. מרב מיכאלי היא אחותנו. גם ניצן הורוביץ וליברמן. אבל הם בני פלוגתא חריפים של הימין המסורתי הלאומי. ודאי יש להם מקום חשוב בממשלת אחדות, וודאי שכל חלק בעם שהפסיד בבחירות צריך לקבל הזמנה אמיתית להצטרף לממשלה של הצד שניצח. אבל לתת למפלגות שהפסידו בבחירות להוביל ממשלה זה שקר, והוא ממילא גם מחמיר את הפילוג. מעבר לזה, ליצור מצג שווא שבו המפלגות שיוצרות את החרם הן המאחדות זה ללבות את הקיטוב.

 

אבל שיא העיוות הוא הציניות שבה משתמשים בקול הערבי כדי לעורר אחדות בעם היהודי. זה ללא ספק שיאו של הסיפור. את העיוות הזה היה אפשר לראות גם בלי לעבור את מה שעברנו במערכה האחרונה מול ערביי ישראל, אבל היכולת להמשיך לבנות על קולות הערבים את בניין השקר הזה גם כעת, אף שבלוד עדיין לא חזרו לבתים, מדהימה, לא פחות.

 

אליטה לא מבוטלת בתוך הציונות הדתית מתגלה בימים האלה בניתוקה כשהיא מגבה מהלך כזה וממשיכה להכתיר אותו בכל מיני כותרות של תקווה.

 

דפוס של הנהגה מנותקת

 

העיסוק בכוונותיו של בנט ובשאלה אם הוא עושה את כל זה מתוך תאוות שלטון או מתוך אידאולוגיה מעוותת לא רק מיותר אלא בעיקר מסיט את הדיון מהנקודה המהותית שממנה הכול נובע: דפוס הנהגה מנותק מכל מחויבות לציבור ולאנשי הרוח שלו.

 

כשאיילת שקד ונפתלי בנט ממשיכים בריצה ההרפתקנית שלהם ומתעלמים מהסערה שהמעשה שלהם מחולל במדינה ובימין, הם מגלים עד כמה חמור הניתוק שלהם, שהתחיל ביום שהם בחרו בפילוג אי-אז לפני שנתיים. הם מנסים להישען על הזרם האליטיסטי בציונות הדתית שנותן להם נשיפה קלה בגב ומתעלמים מהקול העממי שהיו מחוברים אליו בעבר.

 

העיוותים של התנהגות פוליטית שמנותקת מכל ציבור ילכו ויגדלו. זה מתחיל מלהתחבר לערבים בלי למצמץ וימשיך למקומות חמורים שיפגעו בזהות היהודית של המדינה. חד וחלק. המחשבה שהנהגה כזאת תצליח לשמור על ארץ ישראל ועל התורה היא מחשבה מגוחכת. לא חלילה כי נפתלי בנט חושב שהערכים האלה אינם חשובים דיים אלא כי הנהגה שחיה בניתוק ובחוסר מחויבות היא חסרת כוח, חסרת כוח עמידה, ובסוף גם חסרת כוח פוליטי.

 

בנט לא היה מגיע לעיוותים הגדולים שהגיע אליהם ולכל כך הרבה פניות פרסה הזויות אילו היה משאיר את עצמו מחובר למפלגת הבית שלו. בטח ובטח אם היה יודע שהוא צריך להיבחר על ידי הציבור שלו בכל פעם מחדש.

 

חתירה מהרגע הראשון לממשלת שמאל

 

מכאן הירידה לפוליטיקה הקטנה די בהירה. הנה, נכתוב גם אנחנו למי אנחנו מאמינים ולמי פחות: לנתניהו וסמוטריץ', שטוענים שהיה אפשר להקים ממשלת ימין, או לבנט, שגלגל עיניים והבטיח שייתן את אצבעותיו אם יהיה רוב לממשלת ימין.

 

נפתלי בנט, למרות הצהרותיו, חתר לממשלת שמאל מהרגע הראשון, כפי שמעיד כאן בריאיון גם חברו למפלגה עמיחי שקלי. ולכן ודאי שבמישרין או בעקיפין הוא חיבל בממשלת ימין. התמימות של מצביעיו שמאמינים אחרת אינה עין טובה אלא מנגנון הדחקה שמסרב להאמין עד להיכן הגיע העיוות.

העיסוק בכוונותיו של בנט ובשאלה אם הוא עושה את כל זה מתוך תאוות שלטון או מתוך אידאולוגיה מעוותת לא רק מיותר אלא בעיקר מסיט את הדיון מהנקודה המהותית שממנה הכול נובע: דפוס הנהגה מנותק מכל מחויבות לציבור ולאנשי הרוח שלו.
רצתה ההשגחה, וממש בזמן שבנט קושר כתרים בנאומו ביום ראשון השבוע ובעוד נתניהו נלחם בחזרה, שני אלו הסתירו את האירוע הקטן של מפלגת הציונות הדתית, שממנו, אם נזכה, יצמחו חיבורים. אם תרצו, זה בשקו וזה בתעניתו, והקב"ה אורג אורו של משיח

 

 

איילת שקד שוגה שגיאה חמורה כשהיא בוחרת להמשיך ללכת בדרך הרעה הזאת של שנאה ופילוג האגף השמרני והמסורתי של מדינת ישראל. עזבו שגיאה פוליטית, זה החלק הקטן, היא עדיין לא מבינה כמה היא מחבלת במה ידיה ברעיון הבסיסי כל כך שהיא מאמינה בו בכל מאודה, של המדינה היהודית.

 

אנחנו מהמשוכנעים שאיש לא יוכל להרוג את רעיון המדינה היהודית כי הוא גדול מכולנו, אבל חשוב לוודא באיזה צד אנחנו עומדים בתהליך הבירור שאנחנו בעיצומו.

 

חיבור לציבור

 

אנחנו לא יודעים אם תקום או לא תקום ממשלת הפילוג. אנחנו די משוכנעים שגם אם תקום, היא תיפול. זאת הסיבה שהבשורה המרכזית שהייתה כאן השבוע הייתה הבשורה של מפקד ויציאה לפריימריז במפלגה שאמורה להצמיח מתוכה הנהגה אמונית למדינה. זו בדיוק תמונת המראה של תיקון כל מה שהתרחש כאן בשנים האלה בציונות הדתית.

 

רצתה ההשגחה, וממש בזמן שבנט קושר כתרים בנאומו ביום ראשון השבוע ובעוד נתניהו נלחם בחזרה, שני אלו הסתירו את האירוע הקטן של מפלגת הציונות הדתית, שממנו, אם נזכה, יצמחו חיבורים. תשתית חיבור של רסיסי המפלגות ותשתית חיבור לציבור שיקבע מי יהיו מנהיגיו. אם תרצו, זה בשקו וזה בתעניתו, והקב"ה אורג אורו של משיח.

 

אחרי כל כך הרבה פילוג וייאוש של הציבור מהיכולת להשפיע על נבחריו, לא יהיה קל לרכוש מחדש את אמונו. אבל זו משימתם הגדולה של אנשי הציונות הדתית. לשכנע ולפקוד ולאפשר לציבור להיות מחובר לשולחיו.

 

מכאן יש לקרוא לשאר מפלגות הציונות הדתית: הגיע הזמן למפלגה אחת שיש בה הליך דמוקרטי. המפקד הזה חייב להיות של כולם. לכו באחדות, בענווה ובשותפות אמת ותנו את כוחכם במשימה החשובה הזאת, והציבור יבוא בהמוניו. אל תמתינו להזמנה.

 

אנחנו מאמינים שמאירועים כאלה, קטנים אבל חשובים כל כך, נבראים אורות של משיח. מהר מכפי שאנחנו יכולים לדמיין.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם