מדינה מצפה לבשורה Featured

 3 maarechet
 

מערכת

כל אחד יכול לספר את הסיפור של פלונטר היעדר ההכרעה של מדינת ישראל לפי המשקפיים שלו. יש מי שמשוכנעים שאם רק יואיל נתניהו לפנות את מקומו, הכול ייראה אחרת. יש מי שסבורים שמה שצריך זה יותר ענווה בין הגושים, וממילא ליצור כאן ממשלת אחדות. ואנחנו נמשיך לטעון שהסאגה הזאת של חוסר יכולת להקים ממשלות התחילה בפילוג המפלגה הציונית-דתית, ולכן אחדותה תהיה המפתח לסיומו.

הסקרים של בנט בתחילת הדרך, שדיברו על 20–25 מנדטים, לא היו באוויר. למרות ההתרסקות הצפויה מאוד, שגם אותה חזינו כאן כבר לפני חודשיים, המספרים הגבוהים סימנו ולו לכמה רגעים את הפוטנציאל של מה שהיה יכול להיות כאן.

מי שמשתמשים בתוצאה של 7+7 (נכון לשעת הירידה לדפוס) כדי להוכיח שהפיצול בין בנט לסמוטריץ' משתלם, לוקים באותה קטנות נעדרת חזון הנהגה שרודפת חלק מהציונות הדתית. זה לא רק שתומכי הפיצול האלה עוצמים את העיניים למראה הכישלונות החוזרים ונשנים שהביא הפיצול הזה בכל המערכות הקודמות, אלא שהתוצאה הזאת שוב שמה את הציונות הדתית באותה עמדה של תומכי נתניהו או סוחטיו ולא בעמדת הובלה.

האמת היא שזה לא רק שסמוטריץ' המגזרי ועוד בנט הכללי שווים הרבה יותר מ-13–15 מנדטים, אלא שזה בעיקר יפתח כאן את הראש לכל כך הרבה אנשים במדינה שמבינים מזמן שמשהו תקוע כאן. תקוע למרות הכלכלה הפורחת, תקוע למרות המצב המדיני הבטוח מתמיד. תקוע כי יש כאן כמה וכמה דברים שצריכים לקרות אחרת. במערכת המשפט, בתחושת הריבונות – פנים וחוץ – בזהות היהודית. תקוע כי סיימנו עם "ברית הגורל" שהבריחה אותנו לכאן, ועוד לא התחלנו את "ברית הייעוד" שבשבילה אנחנו כאן באמת.

הדבר היחיד שלפחות אותו אנחנו יודעים בוודאות הוא שזה כבר מזמן לא הסיפור של ימין ושמאל. אפילו הכותרות של "גוש הימין" ו"גוש השמאל" הוחלפו רשמית במדגמי ערוצי החדשות בכותרות המבישות של "גוש נתניהו" ו"הגוש להחלפת נתניהו". האם צריך עוד משהו כדי להעיד על המבוכה הערכית שאנחנו תקועים בה? על הצימאון למשהו אחר?

הציבור הישראלי מעוניין בשינוי, כי הסחורה השטחית שיש עכשיו לא מתיישבת לו נכון.

יציאת מצרים – הסיפור הרחב

ברוך ה', השעון ממשיך לתקתק. היופי בלוח השנה הוא שהוא לא מצליח לדחות את עצמו בשל אילוצים קואליציוניים, ולכן רק כמה ימים מפרידים בין הבחירות לבין הכניסה לחג הפסח. בחג הזה ישב עם ישראל בהיקפים בלתי נתפסים סביב שולחן הסדר ברחבי ארץ ישראל וישיר "מה נשתנה". אולי במערכת הפוליטית המקומית לא נשתנה, אבל בארץ ישראל השתנה הרבה מאוד.

בגיליון זה תראו את המספרים האמיתיים, גדולים הרבה יותר מאלו שמציגים מנו גבע או קמיל פוקס. המספרים האלה מספרים סיפור רחב קצת יותר. סיפורו של עם שהחליט שיציאת מצרים אינה עניין מרשים דיו והחליט לעשות יציאה מרשימה ממאה ארצות.

בלילה הזה ניזכר כולנו בבשורה הגדולה שיש לעם שלנו להביא לעולם כולו. אם האמינו בבשורה הזאת גם אחרי חורבן בית שני וגם במרתפים בספרד האינקוויזיטורית, ודאי כדאי להאמין בה גם בפסח תשפ"א, גם אם בינתיים מתקוטטים על "רק ביבי" ו"רק לא ביבי". עם ישראל יבשר את הבשורה הזאת, זה רק עניין של זמן. ואולי היא תבוא מתוך קונסטלציה פוליטית ששום פרשן אינו יודע לחזות.

חג שמח, יהודים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם