אסור לנו להסכים להתקרנף Featured

 5 maarechet
 

מערכת

הדבר המסוכן ביותר במציאות העקומה הזאת של פירוד פוליטי ציוני-דתי הוא שחלקנו הולך ומשתכנע שזו המציאות הריאלית שנגזרה עלינו. איפשהו בפנים אנחנו מוותרים על הייעוד של הציונות הדתית – להקים חלופה הנהגה אמונית למדינת ישראל על פי החזון הפוליטי שחינך אותנו אליו הרב קוק.

אסור להסכים עוד למציאות המוזרה הזאת שיש גם מפלגה שקוראים לה הבית יהודי וגם מפלגה שקוראים לה האיחוד לאומי (ועכשיו 'ציונות דתית'). אסור בשום אופן להסכים שציונות דתית משמעה או מי שמאמינים בחיזוק המגזריות או מי שמאמינים שצריך לקבל אחריות להנהגת המדינה. אסור להסכים שהוויכוח על הקצב או על המינון הוא עילה לעוד מפלגה. כניעה לחשיבה הזאת פירושה להיכנע לעיוות הפוליטי שמוביל אותנו כבר שנים רבות כל כך.

כמה עצוב לראות את האגף השמרני מסכים לומר "ברוך שפטרנו מבנט ומשאיפותיו לקהלים חדשים עם הליברליות המעצבנת שלו". כמה מתסכל לראות את האנשים שמאמינים שצריך להביא בשורה מלאת אמונה לציבור הרחב משתכנעים חלילה שסמוטריץ' מרחיק את הציבור מכך.

ציונות דתית היא דרך שצריכה ליצור למדינת ישראל חלופת הנהגה. היא מורכבת, והיא חייבת להכיל את כל הצדדים והכוחות שיש בה, הליברליים והשמרניים. בשביל החזון החשוב הזה אסור להסכים להצביע לא לימין החדש ולא לאיחוד הלאומי ולא לבית היהודי ולא לעוצמה יהודית אלא אם כל המפלגות האלה מסכימות לחתום על כתב כניעה מוצהר ולהניח לדרך הפירוד

חלק מהשמרנים שמחים שסמוטריץ' עזב את בנט ובה-בעת אינם מצליחים להבין למה סמוטריץ' מתקשה להתאחד לפחות עם עוצמה יהודית. ומה לעשות שזו אותה תנועת נפש בדיוק: בנט עושה לסמוטריץ' את מה שסמוטריץ' עושה לבן גביר. זה מתבייש בזה. אין בכל חשבונות התדמית האלה שום דבר מלבד תנועת נפש פלגנית שעוד לא הצלחנו כולנו להשתחרר ממנה.

אסור לנו לקבל שום תירוץ, לא של בצלאל סמוטריץ' ולא של נפתלי בנט. פשוט צריך לסרב ללכת אחריהם כל עוד הם אינם מתאחדים. ככה פשוט ובלי פשרות. כולם כולל כולם. אם מישהו באמת חושב שבן גביר ומצביעיו צריכים להיות מחוץ למחנה, איתו אין לנו באמת שיח. אבל אם השכל הישר אומר שהוא איש שמייצג גוון מסוים בציונות הדתית, בשם איזה רוע מותר למישהו למנוע ממנו להיכנס למחנה ולתת לציבור להכריע באיזה מקום הוא רוצה אותו ברשימה?

פשוט אסור לנו להיכנע לפוליטיקה הלא הגיונית הזאת. זו כניעה לסיטרא אחרא. לטומאת הפלגנות שמזנבת בנו.

אסור לתמוך באף לא אחת מהמפלגות האלה, ולו כדי לשמור על השפיות של עצמנו. זו כבר מזמן לא רומנטיקה של חיבורים. אחרי כל הכישלונות הפוליטיים שהמיט הפירוד על הפוליטיקה האמונית, להמשיך להסכים לשטויות ולהתפתלויות של כל החבורה הזאת זה לא פחות מלחנוק עוד פעם ועוד קצת את החזון הציוני-דתי ואת התפקיד שיש לו במדינת ישראל.

המפה הפוליטית של מדינת ישראל בטירוף כבר כמה שנים, מסרבת שוב ושוב שיהנדסו אותה. בסוף שום פיקציה לא יכולה לטשטש את התהליך הברור שיש כאן: היה כאן שלטון ציוני חילוני בראשות מפלגת העבודה על גלגוליה, והוא עשה עבודה חשובה. עברנו שלב לציונות הליברלית של הליכוד, ואף הוא עושה עבודה חשובה. השלב הבא הוא שלטון של ציונות אמונית ודתית.

ציונות דתית היא דרך שצריכה ליצור למדינת ישראל חלופת הנהגה. היא מורכבת, והיא חייבת להכיל את כל הצדדים והכוחות שיש בה, הליברליים והשמרניים.

בשביל החזון החשוב הזה, שמדינת ישראל זועקת לו כבר ארבע שנים, אסור להסכים להצביע לא לימין החדש ולא לאיחוד הלאומי ולא לבית היהודי ולא לעוצמה יהודית אלא אם כל המפלגות האלה מסכימות לחתום על כתב כניעה מוצהר ולהניח לדרך הפירוד.

האמירה שפוליטיקה היא מרחב שמתפשרים בו עם המצוי אינה שייכת כאן. המשך הליכה אחרי הפילוג אינו המצוי אלא חוסר היגיון פוליטי שיסודו בשקר ולא בשיקולים פוליטיים. הפשרה עם המצוי תהיה אחרי שהציבור יקבע את הרשימה שלו.

שוב אין די זמן עד לבחירות הקרובות? יש לזה פתרון זמני ופשוט. יקום נפתלי בנט או בצלאל סמוטריץ' או חגית משה, מי מהם הראשון שיעשה זאת, יכתבו הסכם פשוט ויחתימו את עמיתיהם: אני, ראש המפלגה, מתחייב בזאת למחוק את המפלגה שבראשותי ב-24 במרץ ולעשות את כל מה שכרוך במיזוגה במפלגה חדשה מאוחדת. אני מתחייב לצאת למפקד רחב של הציבור ומציע את עצמי ואת חבריי למפלגה לבחירת הציבור.

אין שום סיבה אמיתית אחת להסכים למילימטר פחות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם