פירוד הוא קליפה Featured

 4 maarechet
שטן הפירוד ומה הבוחר הקטן יכול לתרום כדי להכניע אותו
 
תמונה א: אגף האיחוד הלאומי (בשמו החדש והעוד לא מוצדק: הציונות הדתית)

 

ובכן, האם בצלאל סמוטריץ' הוא הציונות הדתית? ברור שלא. עוד לא. ככל שהוא יבין את זה יותר, הוא יצליח להיות יותר הציונות הדתית. הלוגו שבחרו שם באיחוד הלאומי המתחדש עם ה'בראשות בצלאל סמוטריץ'' עצבן הרבה מאוד אנשים השבוע. לא רק את הרבים בציונות הדתית שהם לא בצלאל סמוטריץ' אלא גם את מי שדווקא היו בוחרים בו אם מישהו היה טורח לשאול אותם.

 

האם בצלאל סמוטריץ' יכול לזכות לעמוד בראש ישות פוליטית שתבטא את הדרך הציונית-דתית? ודאי שכן. אבל בשביל זה הוא צריך להוכיח שכל מה שמעניין אותו אינו רק לחדד מסרים ולעשות עבודה פרלמנטרית מצוינת אלא בעיקר להנהיג.

 

הנהגה אינה עבודה פרלמנטרית. הנהגה פירושה לחיות ולנשום ולהתאמץ כדי שלכל הציבור יהיה מקום. להניח לעצמיות של המנהיג ואפילו ל"תפיסתו הציונית-דתית", ובמקום זה לעשות מעשים מחברים. לזוז הצידה כדי שעוד כמה ירגישו שיש להם מקום. להקריב. להסתכן למען המטרה. להבין שציונות דתית היא בשום אופן לא אדם אלא דרך שטמונה בכמה וכמה תפיסות עולם שלעיתים אפילו מתנגשות.

 

הדבר היחיד שיש בינתיים בכיוון הזה מצד האיחוד הלאומי הוא הבטחת בחירות. בריאיון כאן בשבוע שעבר התחייב סמוטריץ' לצאת מייד אחרי הבחירות למפקד רחב, לפתיחת שורות ולפריימריז. אם הוא אכן יעשה זאת, יוכל סמוטריץ' להתהדר בכותרת המכובדת 'ציונות דתית'.

 

במהלך השבוע שעבר מאז ההבטחה חיפשנו עוד מחוות רצינות שלו התומכות בהצהרה. קמפיין שידגיש אותה, חיזור ציבורי אחר כוח פוליטי נוסף לחיבור, שלא לדבר על תאריך המפקד, גם אם לא ייגמר לפני הבחירות הקרובות. משהו שיעיד שמדובר במעשה אמיתי ולא בהבטחה ערטילאית. עד כה לצערנו לא מצאנו משהו לאחוז בו. בינתיים יש רק לוגו יפה.

 

שיהיה ברור: הלוגו 'בראשות סמוטריץ'' הזה שווה שניים וחצי מנדטים לפחות. אולי אפילו ארבעה. מה שמטריד באמת הוא שזה כנראה יספק את אנשי האיחוד הלאומי, אבל זאת ממש לא הציונות הדתית. זאת לא הנהגה. זאת גם לא דרך. זו נישה. אולי חשובה, אבל נישה של העידן הקודם.

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ', אתה ללא ספק ראוי. אבל אתה עוד לא שם. אם אתה הוא שתוביל את הציונות הדתית, תניח לסמוטריץ' ככל שתוכל. לית מגרמך כלום, וחזר אחר כל החלקים שהתעופפו. תפקוד אותנו כבר עכשיו. תצליח באמצעות איחוד אמיתי להוריד מהמדף מפלגה או שתיים מרשימת המפלגות המפוקפקת שנוצרה עם השנים. זה הקמפיין שלך. זה המנדט שלך להנהגה זמנית עד הבחירות.

 

אגף מרכז הבית היהודי

 

ביום שלישי הקרוב יבחרו חברי מרכז הבית היהודי יו"ר חדש. לחברים שנותרו שם זו תהיה בחירה בין שתי ברירות: לעשות למקום הזה וידוא הריגה או שמא לעשות בו החייאה שתואיל להפיק את הלקחים שסירבו להפיק לאורך הטעויות והשנים.

 

יש שלושה מועמדים: ניר אורבך, חגית משה ואיתי גרנק. גרנק הוא המועמד המוכר פחות מהשלושה, ואולי דווקא לכן הוא חושב מחוץ לקופסת המפלגה. הוא שותף פעיל במיזם אחדות עממי שעובד גם ברגעים האלה ואפשר להתפקד אליו: מיזם כוחנו באחדותנו פקד כבר יותר מ-5,000 אזרחים ללא שום עזרה פוליטית ותקציבים.

הנהגה אינה עבודה פרלמנטרית. הנהגה פירושה לחיות ולנשום ולהתאמץ כדי שלכל הציבור יהיה מקום. להניח לעצמיות של המנהיג ואפילו ל"תפיסתו הציונית-דתית", ובמקום זה לעשות מעשים מחברים. לזוז הצידה כדי שעוד כמה ירגישו שיש להם מקום

 

איתי גרנק, במקום לנסות להחיות מחדש את הבית היהודי, לא יהיה נכון יותר להצטרף לסמוטריץ', שמבטיח מפקד אחרי הבחירות?

 

"מייד לאחר הבחירות האחרונות קרא סמוטריץ' לממש את ההסכם בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי ולצאת למפקד הציונות הדתית, אבל בפועל ישב על הגדר. היה לו נוח להמשיך להיות בצילו של בנט. עכשיו שהוא ובנט נפרדו הוא חזר להבטחות האלה, וזה משמח, אבל למדנו כולנו שקשה לסמוך על הדמויות הנוכחיות שאכן יובילו למהלך אמיתי. לכן לא חיכינו ויצאנו לפקוד את הציבור.

 

"לגבי הבית היהודי עצמו, למרות מצבו הקשה זה המקום היחיד שעדיין יש לו תשתית של מפלגה: מוסדות, יותר ממאה חברי מועצות וסגני ערים בכל הארץ. כל מי שרוצה לפקוד ציבור יודע היטב איזה ערך גדול יש לפעילי השטח, לסניפים ולנבחרים המקומיים. זה כוח שגם סמטוריץ' יהיה זקוק לו כדי לצאת למפקד. לכן הדרך היחידה שאני מכיר היא לחבר בין הבית היהודי לבין האיחוד הלאומי ולצאת למפקד יחד".

 

ואיך אתה מתכוון ליישם את זה? יש לך לוח זמנים?

 

"אם המרכז יבחר בי ליו"ר, אני מתחייב שעוד לפני הבחירות נאשר במרכז את הסכם האיחוד שכבר קיים בין האיחוד הלאומי לבית היהודי. האיחוד הלאומי כבר אישר את ההסכם הזה במרכז שלו, ובבית היהודי הניחו אותו בינתיים בצד. מייד לאחר מכן אני מתחייב לצאת למפקד של הציונות הדתית. בלי להמתין לאחרי הבחירות.

 

"אומנם תוצאות המפקד לא ישפיעו על הבחירות הקרובות, כי לוח הזמנים קצר מדי, אבל אני מתחייב לממש את תוצאות המפקד מייד לאחר הבחירות. לא בטוח שאשאר יו"ר אחריו. את זה יקבע הציבור. אנו עלולים להיקלע גם לסבב חמישי של בחירות, ואז יהיו לתוצאות המפקד משמעויות מיידיות".

 

האם יש מקום לעוצמה יהודית בבית היהודי בראשותך?

 

"חד-משמעית כן. אנשי עוצמה יהודית מוזמנים להצטרף ולהשתתף בפריימריז. איתמר בן גביר הוא בשר מבשרה של הציונות הדתית, והוא יצטרף כי לאיש אין בעלות על הבית היהודי. רק לציבור. לאיתמר בן גביר יש אידאולוגיה, וראוי לתת לו לבטא אותה ולהתמודד והציבור יעשה עם זה מה שיחליט..".

 

וזה יעבור בגרון של אנשי בית יהודי קלסיים שמצטיירים כמי שקשה להם עם אנשי עוצמה יהודית?

 

"אין טעם להצטייר אלא לתת לדמוקרטיה ולפריימריז פתוחים לצייר את אופייה של המפלגה. כשהרכב של רשימה מבטא את הבחירה הישירה של האנשים, כולם מרוצים, כי הם מרגישים שיש להם ייצוג אמיתי. גם לא צריכים להתעסק בענייני תדמית, כי הרשימה מייצגת את המציאות".

 

ומה אם יתפקדו כל מיני קבוצות כוח ויטו את התוצאות לטובתן?

 

"במה זה שונה מקבוצות כוח בליכוד שמנסות להשפיע כמו ועדים או הליכודניקים החדשים? במבחן המציאות אין להן השפעה אמיתית. כשמפקד כולל עשרות אלפים יש ריסון טבעי לכוחן של קבוצות כאלה. כגודל המפקד כך גודל ההצלחה שלו. אדרבה, אני מקווה שזה יתמרץ עוד ועוד קבוצות להתפקד ולהשפיע".

 

מה הסף שמגדיר מהי ציונות דתית?

 

"פשוט מאוד, כל מי שמאמין בערכי הציונות הדתית – ארץ ישראל, תורת ישראל ועם ישראל – מוזמן לבחור ולהיבחר". 

 

ומה אם סמוטריץ' עצמו יתחיל מחר מפקד ויפקוד את הציבור? תהיה עוד התנגשות?

 

"הפוך. הלוואי. כל מה שיישאר הוא לאחד את המפלגות ולפקוד יחד כמה שיותר. אם יהיו כפילויות של מתפקדים, האקסל ידע למצוא אותם".

 

אגף הימין החדש

 

הנבואה ניתנה לפרשני הערוצים הרציניים; אנחנו נסתפק בהערכות. לעשרת המנדטים שצנחו מהגרף של ימינה בתוך שבוע מאז נכנס סער לתמונה יצטרפו עוד, והגרף ילך ויקטן ככל שיתקרבו הבחירות. זה יקרה כי בינתיים נראה שאפילו תואר אלוף הקורונה של בנט ילך וידעך. ככל שעובר הזמן מתברר שאפילו במדיניות שהובילה הממשלה נתניהו הוא שצדק ולא בנט. כדאי לקרוא בהזדמנות את הדו"ח המפורט והממוסמך שהוציא מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע (bit.ly/38BgBod), בעקבות הסרט המדובר של אורלי וגיא. אפילו המודל השוודי המדובר הלך והתמוסס, והוכח שמדיניות הסגרים היא כנראה הדרך היעילה היחידה.

 

ואז תצטרך ימינה לחזור להגדיר את עצמה באמצעות הערכים הישנים שמטרידים את המדינה. הרצון החשוב של נפתלי בנט לפנות לכלל הציבור בישראל בא ממקום בריא וטוב, אבל ללא בסיס אידאולוגי ציוני-דתי תאבד מפלגתו כל זהות ולא תביא ברכה ומדרגה חדשה אלא בלבול ושגיאות ערכיות.

 

הפירוד לא עשה טוב לבנט ולשקד מהרגע הראשון, והוא לא הולך לעשות להם טוב גם עכשיו. אפילו אם זמנית יצליחו לרשום הישג בבחירות הקרובות.

 

פירוד הוא קליפה

 

תהיו בטוחים שגם לבנט וגם לסמוטריץ' יש כמה נשמות טובות שמחזקות אותם לרוץ בנפרד, עושות להם חשבונות ומראות להם מספרים. שניהם יגידו: "אנחנו מרגישים את השטח, וזה יעשה רק טוב". השטן יודע היטב את העבודה שלו כשהוא עובד על פילוגים.

 

האמת היא שזה לא הם, זה כולנו. כנראה משהו בפירוד הזה נוסך בנו ביטחון. "עזוב אותי בנט וריצת האמוק שלו לראשות ממשלה" או "עזוב אותי סמוטריץ' והמגזריות המתנשאת שלו" או "מה אנחנו קשורים לעוצמה יהודית הקיצוניים?"

 

למשמע כל הנימוקים החכמים אנחנו יכולים לומר שוב ושוב: המספרים מראים שהפילוג הזה רק סחרר את המדינה. אבל מה שאולי עוד נותר לעשות הוא לשנן את מה שאמרו לנו אבותינו. וכל חכמי ישראל. ובטח הרב קוק: פירוד הוא קליפה, ואיחוד הוא קדושה. ועד שלא נבחר באחדות לא תבוא גאולה. ואחדות אינה רומנטיקה אלא תבונה פוליטית עמוקה וקשה לביצוע. ועד שזה לא יקרה, לא נעלה לקומה פוליטית חדשה במדינה הזאת.

 

חשוב להדגיש: אחדות איננה בלוק טכני שבו שוב יחליטו בשביל הציבור מי וכמה יהיו בעשירייה הפותחת של מי. שניים שמתחברים אינם אחדות, בטח לא אם זו אחדות שנועדה לעבור את אחוז החסימה. אחדות אמיתית היא בין גוונים שונים, בין כמה חלקים של הציבור. כדי לדעת מי ומי צריכים להתאחד תעזור רק פנייה אל הציבור. פריימריז ומפקד במובן הזה הם כרגע הביטוי היחיד למושג אחדות. כל היתר הוא דיבורי סרק חסרי כיסוי.

 

אממה, בעוד שבועיים מגישים את הרשימות (מוכר?), ובלית ברירה יש לנו בכל זאת מעט מה לעשות גם במצב הקיים. הכוח היחיד שנותר לנו הבוחרים הקטנים הוא להבטיח לעצמנו שנבחר לא לפי ההתאמה האידאולוגית שיש לנו עם מפלגה כזאת או אחרת אלא לפי מד האחדות והחיבור שלה לציבור. כל אחד יביט היטב לא על המרכולת האידאולוגית שמנסים למכור לנו. אל תדאגו, לא נפסיק להיות אידאולוגים אלא נטפל רגע באידאולוגיה דחופה יותר ברמה הפוליטית.

 

כדאי לנסות לעצום את העיניים למראה כל הספינים על אחוזי חסימה ועל ימניות שיעלו ממש בעוד רגע ולהתעלם גם מכל האשמות של "אנחנו לא מצליחים להתחבר אליהם באשמתם", ולנסות לבחון רק במעשים מי הצליח להתחבר למרות הכול. מי מתחיל לעשות מעשים ולפקוד ולהכין את התשתית להקשבה לציבור. אם הציבור יצביע רק על פי מד האחדות, החיבורים ורמת הפנייה לציבור הרחב, נעשה את המעט שאנחנו יכולים לתרום כדי שיהיה כאן שינוי.

 

ואם לצערנו איש לא יעשה עם זה כלום, עדיף לתת קולות – ולו זמניים – לאחת המפלגות האחרות. זה הקלף היחיד שיש לנו כדי להכריח את עצמנו ואת הפוליטיקאים להתאחד וליצור חלופה שלטונית אמונית אמיתית.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם