זמן אוויר Featured

 3 maarechet 2
ימינה ללא ציונות דתית היא מפלגת אווירה

 

מערכת

 

מה שמתרחש עכשיו בסקרים הוא ויכוח מפוהק בין נפתלי בנט לגדעון סער מי מהם הוא ליכוד ב' ומי ליכוד ג'. איך שזה נראה בינתיים, שוב על פי הסקרים, הוי הסקרים, סער יזכה בתואר המפוקפק ליכוד ב' ויותיר לבנט ולימינה את היתר.

 

בצער הלב, נפתלי בנט התמכר לדרך הפוליטית שמצליחה לייצר יופי של מנדטי סוכר זמין לכל מיני ישויות פוליטיות עולות ויורדות בשנים האחרונות: "עמעם את המסרים ככל האפשר אך הקפד לומר מייד אחרי כל עמעום את משפט הקסם: אני אומר את זה באופן הכי ברור שיש". שום עמדה חדשה, שום בשורה, שום ערך.

 

כתבנו את זה בעבר ונכתוב את זה שוב, לצערנו. ימינה או הימין החדש או איך שלא יקראו לה היא פיקציה מוחלטת. היא פיקציה כמו שכחול לבן היא פיקציה. מהסיבה הפשוטה: היא אינה מחוברת באמת לשום ציבור או נציגי ציבור. אפילו לא לרבנים או אנשי רוח מכל סוג שהוא. ובאשר היא כזאת, עם כל הרצונות הטובים כנראה שיש לבנט ולשקד, המציאות הפוליטית תישא אותם ברוח, וממש לא תלוש שהם יאשרו חבירות שמנוגדות לעולם הערכים האמוני וגם הימני שממנו באו. אפשר לגמרי להעריך שקולות למפלגה כזאת ימצאו עצמם פוגעים בערכי דת ומדינה וגם בערכים ימניים פשוטים יותר.

 

מה שהיה צריך להיות כאן מזמן ועוד לא קרה הוא חיבור חד ורחב למפלגה אחת שבה הציבור אומר את דברו. זה עוד לא קרה כי כל הפוליטיקאים הדתיים-לאומיים רוצים מאוד לעשות מה שבא להם בלי שנושפים להם בעורף. הם רוצים מאוד להאמין שבסוף בסוף הציבור יהיה מאחוריהם למרות הכול.

להכרזה של סמוטריץ' שאנחנו מביאים כאן לראשונה יש משמעות דרמטית. נכון שאילו היה בצלאל סמוטריץ' עושה את זה מייד אחרי הבחירות הקודמות הוא היה מגיע לנקודת החבירה הזאת חזק ויציב הרבה יותר. אבל גם עכשיו, ערב הבחירות, יש להכרזה הזאת שלו משמעות מכרעת. עם ההכרזה הזאת, ורק בזכותה, יש לו בהחלט מנדט לדרוש דומיננטיות יתר בחיבור עם ימינה

 

וכך הגענו מפולגים לעוד מערכת בחירות. אבל עכשיו צריך להצביע למישהו, לא ככה? ובכן, לדעתנו הקטנה הצבעה לימינה עם ציונות דתית מוחלשת בפנים גרועה מלהצביע לליכוד. כי זה אומר לשעבד את ערכי הציונות הדתית סופית בתוך דרך פרסונלית שאינה מחויבת לשום ערך.

 

זאת הסיבה שלהכרזה של סמוטריץ' שאנחנו מביאים כאן לראשונה יש משמעות דרמטית. נכון שאילו היה בצלאל סמוטריץ' עושה את זה מייד אחרי הבחירות הקודמות הוא היה מגיע לנקודת החבירה הזאת חזק ויציב הרבה יותר. אבל גם עכשיו, ערב הבחירות, יש להכרזה הזאת שלו משמעות מכרעת. היא ללא ספק ממצבת אותו, לפחות זמנית, כמייצג הציונות הדתית ואפילו כפוטנציאל להנהגה. עם ההכרזה הזאת, ורק בזכותה, יש לו בהחלט מנדט לדרוש דומיננטיות יתר בחיבור עם ימינה.

 

המתמטיקה פשוטה מאוד: אם מתעקשים ליצור שני כוחות דתיים-לאומיים שרצים בנפרד, שניהם מתרסקים. אבל אם מתעקשים לאמוד מי מהם שווה יותר, אחרי כל כך הרבה מערכות בחירות יש גם לשאלה הזאת תשובה די ברורה. בכל טורניר מטופש כזה האגף השמרני עוקף תמיד – אבל תמיד – בחצי מנדט או במנדט וחצי. לא כי הוא גדול יותר אלא כי הוא נאמן ושומר יותר על הזהות. כך היה ב-2003 (הבית היהודי – 3; האיחוד הלאומי – 4), כך היה ב-2019 (איחוד מפלגות הימין – 5, הימין החדש לא עבר).

 

יעשו בחוכמה אנשי הבית היהודי אם ישכילו להצטרף לסמוטריץ' ולא ינסו שוב לחולל עוד אחד מתרגילי ההישרדות הכל כך לא יפים שמכלים אותם שוב ושוב. גם כך האמון הציבורי בהצהרות משם אבד מזמן. סמוטריץ', צריך לומר לזכותו, עוד לא לכלכך את עצמו בהתחייבות שלא עמד בה.

 

אבל יתרה מזאת, עם הבטחה של סמוטריץ' שהוא מוביל מהלך של מפלגה ציונית-דתית שיוצאת למפקד רחב כבר אין לו מנדט להיבלע ברשימת הפיקציה של ימינה בפחות מחמישים אחוזים מהמקומות בעשירייה הראשונה. כי אם יצליח נפתלי בנט 'להכניע' את סמוטריץ' וייתן לו פחות מכך, זאת אמירה מהותית: מדובר בהצהרת כוונות ברורה של בנט שהציונות הדתית אצלו ברשימה כנועה ולא דומיננטית. במקרה כזה עדיף לתת את הקול הדתי-לאומי למפלגות אחרות, ולו באופן זמני, עד שהמפלגה האמונית תקים עצמה מחדש.

 

במקרה כזה יהיה נכון לסמוטריץ' לרוץ לבד כשמרכז הקמפיין שלו אחד: יוצאים לדרך מאוחדת, מפקד ופריימריז. זה יעזור לו לצלוח את הבחירות הבאות לקראת דרך חדשה אמיתית – בניית מפלגה אמונית מאוחדת ודמוקרטית. זה כבר אירוע פוליטי אחר.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם