אבל אשמים אנחנו Featured

 5 voting

 

ריבונו של עולם,

 

הממליך מלכים ולו המלוכה,

 

אנחנו לא יודעים למה אנחנו נסחפים שוב למערכת בחירות. הפרשנים ישבו וינתחו מי אשם – נתניהו, גנץ, לפיד, בנט או סער. אבל אנחנו יודעים שגם אם יש אשמים על הארץ, היושב בשמיים שׂוחק להם ומשתמש גם בטעויות הארציות כדי לקדם את תוכנית-העל שלו.

 

כבר מאה שנה מתחולל בארץ ישראל מאבק. בירור היסטורי. שלושה כוחות מתאבקים במחננו, והרב קוק נתן להם שמות: הדת, הלאומיות והאוניברסליות. יש מפלגות שנלחמות על החיים הדתיים (חרדים), יש מפלגות שלוחמות על החיים הלאומיים (ימין), ויש מפלגות שלוחמות על החיים האוניברסליים (שמאל). האם לא זאת ההתכתשות שלובשת צורה ופושטת צורה בכנסת ישראל כבר שבעה עשורים?

 

אנא עזור לנו, שהמאבק הזה יהיה באמת מאבק ערכי. כל קבוצה תציג את ערכיה, תחדד אותם מול הקבוצה האחרת – אך תדע גם את יתרונותיהם של חבריה. שלא ניפול לשיח מבזה ואלים ברשתות החברתיות. שנדרוש מנבחרי הציבור שרוצים את קולנו – לנהל מערכת בחירות מכובדת. נקייה. טהורה. קדושה. להיות גם בזה אור גויים.

 

ואם אנחנו כבר משגעים אותך באמצע הלילה ביום שלישי, אז עוד בקשה קטנה אחת. התורה הזאת, של שלושת הכוחות המתאבקים במחננו – היא התורה הגואלת הבאה מבית המדרש הציוני-דתי. לא לחינם לא שמתי אותם בשום קבוצה. כי בית המדרש הזה למד מהרב קוק שהמשימה היא לאחד את כל הכוחות. ודווקא הקבוצה הזאת – כמה אירוני – לא מצליחה לייצר אחדות.

 

אולי זה מפני שיש מחלוקות בתוך הקבוצה הציונית-דתית גם בכל אחת מהסוגיות האלה: לא כולם מסכימים על הדרך שבה יש לנהל את היחסים בין התורה למדינה; לא כולם מסכימים בשאלות הלאומיות של ביטחון וטיפול באויבים; ולא כולם מסכימים בסוגיות בינלאומיות וביחס לאומות העולם.

 

אבל דווקא הקבוצה הזאת צריכה לדעת טוב מכולם, שכל קבוצה צריכה את חברתה. שגם אם יש מחלוקות ערכיות, וטוב שיש, זה לא מונע מאיתנו לעבוד יחד, לברר יחד את הסוגיות וללבן אותן. ולהפך: טוב שיש לצידי גם אנשים שחושבים אחרת ממני, כי הם מאזנים אותי. ככה הלאומיות לא הופכת פשיסטית, כך הדת לא הופכת אינדיבידואליסטית, כך האוניברסליות לא הופכת מתבוללת.

 

א-לוהי ישראל, אנחנו בעינינו הקטנות לא רואים את הבשורה הגדולה שיש בבחירות האלה. עוד פעם יהיו מפלגות לא-ביבי, עוד פעם ימחזרו את המילים הנדושות של שמאל וימין כאילו הן לא מתו מזמן. אז אולי תעשה שהבשורה הגדולה של הבחירות האלה תהיה דווקא מפלגת האמונה?

 

הבחירות הראשונות החלו במפץ הגדול שקרה בציונות הדתית. מאז התחילה המערכת הפוליטית להסתחרר ועד היום לא ממש נרגעה. אולי הציונות הדתית תרגיע את כל הכוחות המתאבקים במחננו, כשתביא פעם אחת כוח אחד שיכיל את שלושתם?

 

רועי אהרוני

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם