אין סיבה לא להצביע לנתניהו Featured

 3 maarechet amos gershom
בינתיים אין לרוב הציונות הדתית סיבה שלא להצביע לנתניהו

זה לא סוד: הרוב מ-750,000 המצביעים שמגדירים עצמם ציוניים ודתיים מצביעים לליכוד. את הדברים הפשוטים שכתובים כאן הם כבר יודעים כבר מזמן. כי למה באמת לא להצביע לנתניהו? נתניהו הוא המנהיג הגדול והעוצמתי ביותר שיש כאן בגזרה, וגם מי שאינו רוצה לייחס לו את כל ההישגים הכלכליים והבינלאומיים הבלתי נתפסים, לא פחות, שמדינת ישראל הגיעה אליהם במשמרת שלו, הרי שגם אם מדובר בסייעתא דשמיא נטו, נראה שאפילו הקב"ה איתו.

אם נוסיף את העובדה שהשמאל הליברלי נלחם בו בכל מאודו, נקבל רק מוטיבציה נוספת אמיתית ולא רק פופוליסטית לתמוך באיש. באשר לטענות על שחיתות לכאורה, עד לפני שנתיים-שלוש אולי היה אפשר להקשיב קצת לטיעון הזה, אבל אחרי כל כך הרבה זוהמה שמתגלה כמעט מדי יום בנוגע לדרך שבה התנהלו הפרקליטות ומערכת המשפט סביב הפרשיות המיוחסות לו, ואפילו אחרי שקוראים את רוב כתבי האישום, כל עוד לא הוכח אחרת מותר לקבוע קביעה הפוכה בדיוק מזו שמנוסחת ברחוב בלפור: נראה שנתניהו הוא אחד המנהיגים הישרים יותר והמושחתים פחות מכמה וכמה מקודמיו. אזרחים ישרים שמצהירים שהמוטיבציה שלהם לצאת לרחוב היא מלחמה בשחיתות ונחשפים למעללי מערכת המשפט צריכים לסובב את השלט שלהם לצד השני ולהחליף את תמונת נתניהו בדמויות המככבות בתגליות המטלטלות בפרקליטות ובמערכת המשפט.

באשר לימניות של נתניהו, הרי שהיא משהו שרוב אזרחי ישראל, ובתוכם הרוב המכריע של 15% מאזרחי המדינה הזאת שמגדיר עצמו דתי-לאומי, בסך הכול חי איתו בשלום: שמירה על ביטחון ועמידה מול הערבים כך שיכירו במדינת ישראל.

נכון שיש טיעון כבד משקל שכדי לוודא שנתניהו לא יעשה שטויות מדיניות צריך מפלגה שתאתגר ותחשק אותו מימין. וזה באמת חשוב ומרכזי בלא מעט סוגיות – גם בענייני דת ומדינה וגם בסוגיות מדיניות. אלא שחייבים להכיר בכך שלקרוא לבוחרים רק כדי להיות "עומדים בשער מול נתניהו" זה משהו מאוד לא-מגניב בעיני רוב בני האדם. אנשים קצת פחות אוהבים להיות בעמדה של מי שמאזנים את הבוס. תן לנו להיות עם החזקים או שתרים דגל ששייך רק לנו. יש בהחלט חמישה עד תשעה מנדטים דתיים-לאומים אידיאליסטיים שמוכנים להיות המאַזנִים, אבל על הרוב המכריע זה עובד פחות.

המנהיגים הפוליטיים של הציונות הדתית הם קצת כמו מכחישי קורונה. הם לא נותנים למציאות ולמספרים ולאינסוף מערכות הבחירות לבלבל את התאוריות שלהם. הפעם זה יהיה אחרת, נביא להם הסכם נחמד, והפעם הם ילכו אחרינו. לא צריך הצהרות ולא איומים כדי לדעת שזה לא ילך. צריך רק להביט בטבלאות ובמספרים של תוצאות המערכות בעשור האחרון. ככל שמד האחדות עולה ומספר המפלגות קטן, יש יותר מנדטים. הכי בנלי

 

יש עוד סיבה אמיתית לגמרי שבגללה אפשר להבין את מי שנרתע להצביע לנתניהו. הליכוד, מפלגתו של נתניהו, כבר הביאה לידי ביטוי באופן הכואב ביותר את המשמעות הפשוטה של הלאומיות החילונית והפרגמטית שעומדת ביסודה כשביצעה במה ידיה את ההתנתקות וכשהחזירה את סיני. אבל דווקא הסיבה הזאת מחדדת מדוע המצביעים הפוטנציאליים שהחולשה הזאת כן מטרידה אותם יודעים לזהות היטב שאין סיבה לחשוב שמפלגה לאומית חדשה, שמחביאה במופגן את הדתיות שלה ובמוצהר ואפילו בהגינות מתנערת ממחויבות לאנשי הרוח של התורה, תתנהג אחרת בשעת מבחן.

בגלל כל אלה, בהיעדר חלופה אמיתית, גורלה הכמעט מובנה של ישות פוליטית מאוחדת באופן קוסמטי כזה או אחר 'מימין לנתניהו' הוא להיות בגודל חמישה עד תשעה מנדטים. למרות הסקרים.

ישות פוליטית המעוניינת לפרוץ את תקרת הזכוכית הזאת חייבת להיות בעלת שני רכיבים גם יחד: רק הכרזה גלויה על שמדובר במפלגה אמונית שמתמודדת על הנהגת המדינה יכולה להתחיל ליצור תהליך של חלופה.

אלא שהיום הכוחות הפוליטיים בימינה מתחלקים כך: חלקם רוצים מאוד הנהגה כללית למדינה, וחלקם מרגישים במידה רבה של היגיון שהשאיפה הזאת עלולה לבוא על חשבון הזהות האמונית. העניין הוא שכבר לא צריך להתווכח מי מהם צודק יותר, כי המציאות כבר הכריעה לאורך השנים האחרונות שהבוחר מסרב לאפשר זכות קיום לרכיב אחד בלי חברו.

אבל המנהיגים הפוליטיים של הציונות הדתית הם קצת כמו מכחישי קורונה. הם אינם נותנים למציאות ולמספרים ולאינסוף מערכות הבחירות לבלבל את התאוריות שלהם. הפעם זה יהיה אחרת, נביא להם הסכם נחמד, והפעם הם ילכו אחרינו.

לא צריך הצהרות ולא איומים כדי לדעת שזה לא ילך. צריך רק להביט בטבלאות ובמספרים של תוצאות המערכות בעשור האחרון. ככל שמד האחדות עולה ומספר המפלגות קטן, יש יותר מנדטים. הכי בנלי.

סינתזה לשלטון

יש סיבה אחת בלבד שלא להצביע לנתניהו: רק אם בונים כאן במדינת ישראל ישות פוליטית לאומית אמונית שחותרת להנהגת המדינה. נפתלי בנט לבד אינו מסוגל ללכת למקום הזה. הוא מסתיר בגלוי את כל החלומות הציוניים-דתיים על מערכת משפט, דת ומדינה וקידום המדינה לתורת ישראל. עם כל ההערכה לאיש, נפתלי בנט ללא מחויבות ציונית-דתית יהיה נתניהו מדגם משוכלל קצת פחות.

גם בצלאל סמוטריץ' אינו יודע לעשות זאת לבד, כי הוא שואף להנהיג את המגזר ולא את המדינה. בגלל הקונפליקט המובנה הזה הם עד הרגע האחרון לא יצליחו לעמוד גאים בחיבור שלהם עם הציבור. בנט יתלבט אם סמוטריץ' מוסיף לו קולות או מרחיק ממנו מצביעים, וסמוטריץ' יתלבט אם הוא בא לידי ביטוי מספק במקומות שבנט יארגן לו ברשימה הווירטואלית שהוא מכין. שניהם ייזהרו – בצדק רב – מהתככים שאנשי הבית היהודי מארגנים, וכולם יחד יעשו הכול כדי להתנער מאנשי עוצמה יהודית כדי להרגיש שהם מיינסטרים, ואחר כך עוד ינזפו בהם איך הם מעיזים לרוץ בעצמם ולשרוף קולות.

כדי לבשר בשורת הנהגה חדשה למדינה מפלגות הימין חייבות לעבור תהליך של סינתזה שתהיה יותר ממה שכל אחד מביא איתו. את הסינתזה הזאת אפשר לעשות רק על ידי מיזוג כל המפלגות, מעוצמה יהודית ועד הימין החדש, למפלגה אחת חדשה שהבוחרים יקבעו בה את המינונים והמיקומים.

יום אחד זה חייב לקרות, והלוואי שעם הפוליטיקאים המוכשרים והאידיאליסטים הנוכחיים, כל אחד בדרכו. אבל אולי גם בלעדיהם.

צילום: עמוס גרשון

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם