קומי התנערי, פוליטיקה ציונית-דתית Featured

 3 maarechet
 

מערכת

 

ברוך ה' יש ממשלה בישראל. לפני כל החשבונות צריך לברך שנגמרה שנה וחצי בלי ממשלה במדינה. התקופה הזאת, שבה משלה במדינת ישראל ממשלה זמנית זמן רב כל כך, עוד תדובר ותילמד בספר דברי הימים. אך לאירוע הקמת הממשלה יש ללא ספק תוצאות עמוקות וחשובות.

 

*

 

לא משנה אם ביום רביעי השבוע נכנסה ימינה לממשלה או לא. עם כל הכבוד, ימינה על ששת מנדטיה אינה הציונות הדתית אלא אולי תמונת מראה של המקומות שהימין האידאולוגי והציונות הדתית מסרבים להתקדם אליהם כבר שנים ארוכות. כל זעקות הכאב על שנתניהו לא סופר את הציונות הדתית או ביטויים כמו "משפיל אותה" ו"מנצל אותה" הם הרי לא יותר משיקוף מופלא לפסיכולוגיית הקטנוּת שמסרבת להתנער ממנה החשיבה הציונית-דתית, שכולנו, מתברר, עדיין חלק ממנה.

כל זעקות הכאב על שנתניהו לא סופר את הציונות הדתית הם לא יותר משיקוף מופלא לפסיכולוגיית הקטנוּת שמסרבת להתנער ממנה החשיבה הציונית-דתית. הפוליטיקה הציונית-דתית הייתה צריכה לומר בפה מלא לפני שנים רבות: אנחנו כאן כדי להנהיג את המדינה לשלב הבא שלה, לשלב האמוני ולביסוס היהדות שלה. אבל בכל פעם אנחנו מקצצים לעצמנו את הכנפיים. נתניהו רק תולש את מעט הנוצות שעוד נותרו פה ושם. את עבודת הקטנוּת העיקרית אנחנו עושים לעצמנו

 

 

הפוליטיקה הציונית-דתית הייתה צריכה לומר בפה מלא לפני שנים רבות: אנחנו כאן כדי להנהיג את המדינה לשלב הבא שלה, לשלב האמוני ולביסוס היהדות שלה. אבל בכל פעם אנחנו (הציבור עצמו, מחנכיו, אנשי התורה שלו) מקצצים לעצמנו את הכנפיים. נתניהו רק תולש את מעט הנוצות שעוד נותרו פה ושם. את עבודת הקטנוּת העיקרית אנחנו עושים לעצמנו.

 

איש אינו יכול להשפיל ולנצל אחרים אם אין בצד השני שיתוף פעולה.

 

בואו – 750 אלף הקולות הדתיים הלאומיים על פי הלמ"ס (20 מנדטים) עם 20 אחוזים מהאוכלוסייה שמגדירים עצמם מסורתיים, ונפרוס כנפיים חדורי מטרה ליצור שינויים דרמטיים במערכת המשפט שלנתניהו אין יכולות ואין כוח אידאולוגי ואמוני לחולל. בואו סוף סוף נחיל ריבונות על כל יהודה ושומרון שנתניהו אינו מסוגל להחיל (הלוואי שאכן יתחיל סוף סוף באזורי ההתיישבות ובקעת הירדן). בואו נאפשר את המתבקש כל כך: תפילה בהר הבית ליהודים, מה שנתניהו לא יכול בכלל להתחיל לחשוב לכיוונו.

 

בואו נכריע את חמאס בעזה. בואו נחזיר את ערך ההתיישבות היהודית. בואו ננגיש לימוד יהדות לכל בית ישראל. אלו אינם חלומות גבוהים, זה המצע הפשוט שאיתו צריך ללכת שוב ושוב לקלפי.

 

אם המטרות האלה יהיו מול העיניים, יתחיל כאן תהליך חדש במדינה. נפסיק להתאכזב מניצול ולמעשה נפסיק להתאכזב בעיקר מעצמנו. בפוליטיקה הציונית-דתית תופנם נקודה יסודית: יכולות הצלחה מדהימות של שרים מעולים אינן מביאות מנדטים כשאין הבנה עמוקה של כוח האחדות.

 

אם המטרות האלה יהיו נגד עינינו, יהיה מובן מאליו הצורך באיחוד שורות פוליטי, ולא יהיו כאן יותר שברי מפלגות. האחדות תהיה גם ערך וגם כלי. החובה לארגן פריימריז ולהפסיק להנחית רשימות על הציבור תהיה פשוטה. הכוח ילך וייצבר, וההנהגה תגיע. המחנכים יחנכו לשם. הרבנים יכוונו לשם. המדינה הזו תגיע סוף סוף לתחנה הבאה שלה.

 

יש לך כנפי רוח, אל תכחש בם פן יכחשו לך.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם