זהירות, עסקה בדרך Featured

 3 maarechet

מערכת

אם אתם מזהים אחדים מהאנשים היפים שתמונותיהם מופיעות כאן, זה מכיוון שהם נרצחו בידי מחבלים רשעים. אבל למעשה, הם נרצחו בגלל חוסר אחריות שלנו – החברה הישראלית, שיצרה כאן לפני תשע שנים שיח שהוביל לשחרור חיות אדם במסגרת עסקת שליט, והם ישובו וירצחו.

למה צריך להזכיר את זה היום? כי ישראל, בשקט בשקט, מבשלת ברגעים אלה עוד עסקה. והעסקה, כפי שמסתמן, עתידה להיות עוד הידרדרות במדרון המחירים שישראל מוכנה לשלם לאויביה כדי לשחרר שבויים.

כמו כל עסקה, מכשירים לקראתה את דעת הקהל באופן מבוקר ומתוחכם. כך החלו לפני חודש פרסומים בכלי תקשורת זרים, כדי לגשש. העיתון הלבנוני אל-אח'באר ציטט גורמים בכירים בחמאס שטוענים כי מנהיג חמאס יחיא סינוואר יימח שמו, משוחרר עסקת שליט בעצמו, העביר לישראל דרישות בתיווך מצרי. לפני שבועיים דווח על מגעים בין ישראל לערבים בעיתון הקטארי אל-ערבי אל-ג'דיד. לפי הדיווחים האלה מדובר על עסקה שיהיו בה שתיים-שלוש פעימות: בתחילה ישראל תשחרר אסירים זקנים ונשים תמורת מידע ראשוני על הנעדרים – כפי הנראה מידע על הדר גולדין ואורון שאול הי"ד ומצבו של אברה מנגיסטו. בתמורה להחזרת הגופות בפועל הם כבר הכינו רשימה של מחבלים כלואים.

משמעותה של עסקה שבמסגרתה ישחררו שוב מחבלים היא אחת: רצח יהודים נוספים. פרצופים חדשים יופיעו בעמודי החדשות. ממש כמו הפרצופים שכאן ליד, רק תמונות אחרות. שלא נדע.

דמיינו כיצד הייתה נראית המשוואה אם מדינת ישראל הייתה מודיעה רשמית שכל עוד לא חוזרים אליה חטופיה, בכל יום ראשון בשבוע יושמדו באופן יזום עוד שתי מטרות חמאס. אפשר להעריך שחודש אחרי צוק איתן – חמאס היה מרים טלפון

 

ייתכן מאוד שהעסקה הזאת גם תעלה לנו במחיר דמים בשדה הקרב, כפי שהיה בצוק איתן. הרי באופן פשוט ונסיבתי, צוק איתן על כל 72 הרוגיו והנעדרים שטרם הבאנו הביתה, הוא תוצר של העסקה הזאת. מדוע? כי המבצע הזה יצא לעולם בעקבות רצח שלושת הנערים, שתוכנן והונהג על ידי מחמוד קוואסמה, גם הוא מחבל חמאס ממשוחררי עסקת שליט.

שוחחנו השבוע עם ירון (שם בדוי), בן 32. הוא בן למשפחה שכולה, שמסייע בכל יום למשפחות שכולות, ועוקב כבר שנים ארוכות אחרי סימני הדם שמותירים אחריהם משוחררי העסקאות הנוראיות הללו.

ירון מנסה להקים קול זעקה. את הנתונים שחיפש על פועלם של משוחררי העסקה הוא לא קיבל מגורמי הביטחון, שלטענתו נמנעים מלפרסם לציבור את האמת על תוצאות עסקת שליט. טבעי להזדעזע מעשרת הנרצחים בתוך שמונה שנים וחצי מאז ביצוע העסקה שבוצעו על ידי המשוחררים, אבל האמת היא שהסיפור הגדול יותר נמצא דווקא בפיגועים שסוכלו או לא הסתיימו במוות של ישראלים.

לצד המאמר תמצאו רשימה ארוכה שמתארת את מעשיהם של משוחררי עסקת שליט מאז יצאו מחומות הכלא. קודם כול, מדובר ברשימה חלקית – פחות מחצי ממספר הפרסומים שליקט ירון בשש השנים הראשונות שאחרי העסקה. אולם גם אם היינו מצליחים להביא את כל הפעולות שהתפרסמו, יש רשימה ארוכה לא פחות של אירועים שלא התפרסמו – מאות ניסיונות רצח, הכוונות פיגועים ומימון טרור שהמשוחררים האלה ביצעו לאורך השנים. קחו דקה ותעברו עליה כדי לקבל טעימה של המחיר המר.

להפוך את המשוואה

באופן אבסורדי, אנחנו עוזרים למחזור כוח המחבלים של חמאס. נראה שכמעט אותם אנשים מבצעים לאורך השנים את הטרור הערבי כאן במדינה. משוחררי העסקה שעשה נתניהו עם חוטפי גלעד שליט ממלאים למעשה חלק גדול משורת הפיקוד של חמאס בעזה.

כשבעיתונות הערבית מפרסמים שחמאס דורש לשחרר במסגרת העסקה החדשה את המחבלים ששוחררו במסגרת עסקת שליט והספיקו להיכלא שוב בעקבות פעילות הטרור שחזרו אליה, זה לא רק בגלל "ערך ערבות" שיש בחמאס, אלא כנראה מפני שהם זקוקים לכוח האדם הרצחני הזה להמשיך את מכונת הדמים.

לעם ישראל, להבדיל אלף אלפי הבדלות, יש ערך ערבות אמיתי. אנחנו רוצים את השבויים בישראל. אנחנו מוכנים לעשות הרבה אפילו בשביל להחזיר את גופותיהם הביתה.

מה אפשר לעשות? הרבה מאוד. לאה גולדין, אימו של הדר הי"ד, אמרה אצלה בעבר בריאיון: "אפשר להפוך את המשוואה". יש הרבה מה לעשות כדי שארגון טרור כמו חמאס יבין שהחזקת שבויים מבחינתו היא נטל ולא נכס.

במקום לדבר על שחרור, צריך לדבר על המחיר שחמאס ישלם כל עוד השבויים מוחזקים בידיו. להפעיל לחץ על חמאס.

באופן הכי פשוט, צריך להתחיל לפגוע יום יום בתנאיהם של האסירים שיושבים אצלנו ונהנים משגרה נינוחה לגמרי, וברוב המכריע של הזמן גם לביקורים סדירים. אפשר וצריך להפעיל עליהם תנאי כליאה קשים ששמורים בסל הכלים של השב"ס.

לא יעזור? אפשר לחשוב על מציאות בריאה עוד יותר. דמיינו כיצד הייתה נראית המשוואה אם מדינת ישראל הייתה מודיעה רשמית שכל עוד לא חוזרים אליה חטופיה, בכל יום ראשון בשבוע יושמדו באופן יזום עוד שתי מטרות חמאס. אפשר להעריך שחודש אחרי צוק איתן – חמאס היה מרים טלפון...

"זאת הדרך שמדברים עם ארגון טרור רצחני", אומר לנו ירון בכאב ירון. "זאת דרך שישראל מעולם לא ניסתה, דרך שבה היא זו שגובה מחיר מחמאס ולא זו שמשלמת אותו בדם אזרחיה. דבר אחד בטוח, אם ישראל חלילה תיכנע לעסקת שחרור מחבלים נוספת, פירושו של דבר שהיא מזמינה על עצמה גל נוסף של פיגועי טרור. אסור לנו לתת לזה לקרות".

כעת שעת המבחן שלנו. לא רק של הממשלה, שנראה שהיא נוטה שוב להעדיף אתנן רוצחים לארגוני טרור, אלא בעיקר בציבור הישראלי – האם הפעם יקרא לשינוי המשוואה מהשורש?

רשימה חלקית של מעללי המשוחררים בעסקת שליט בשש השנים הראשונות שאחרי העסקה

16.2.2012: המחבלת חנא יחי שלבי ששוחררה בעסקה נעצרה סמוך לאריאל בדרך לפעילות טרור חדשה. שבוע אחרי כן נעצר שוב המחבל אימן יוסף אבו דאוד בדרכו לפעילות חמאס.

8.3.2012: חייל צה"ל נדקר ונפצע קל-בינוני במהלך מעצר מחבל ששוחרר בעסקה.

17.4.12: משוחרר העסקה עומר אבו סנינה, פרסם הנחיות כיצד חוטפים ישראלים.

מאי 2012: פאדי אבו דאוד הודה בחקירתו כי גויס בסעודיה בידי חאלד טהא, ששוחרר בעסקה. טהא הנחה אותו להקים חוליה שתבצע פיגועים במתווים של התאבדות וירי.

4.3.2013: סוכלה פעילות חוליית טרור בחברון שאותה הפעיל מעזה משוחרר העסקה.

16.4.2013: מפעיל נוסף משוחרר העסקה נעצר ע"י השב"כ ברוך ה'.

24.6.2014: נעצר משוחרר עסקת שליט שחשוד בפעילות חבלנית.

16.7.2014: לבקשת היועמ"ש: שישה מעצירי שליט ישובו למאסר.

9.3.2015: רוצח החיילת ליאת גבאי ששוחרר בעסקה, המחבל והבי אבו רוב, נעצר לאחר שחזר לעסוק בטרור.

27.4.2015: סוכל ציר של העברת כספי חמאס מרצועת עזה לאיו"ש שפעיליו קיבלו הנחיות מבכירי חמאס ברצועת עזה, כדוגמת אחמד דירייה שהורחק לעזה במסגרת העסקה.

11.5.2015: משוחרר העסקה סאמר עיסאווי נכלא מחדש ל-20 שנה, אחרי שחזר לפעילות טרור מלאה.

9.7.2015 נעצר משוחרר העסקה באבו דיס החשוד שהיה מעורב ביידוי בקת"בים ומטענים לעבר כוחות הביטחון.

4.8.2016: מחבל ששוחרר בעסקה נעצר בגין פיגועי תבערה ואבנים.

18.9.2016: פלסטינית הואשמה שיצרה קשר עם משוחררי עסקת שליט והעבירה כספים לאסירים.

25.3.2017: מאזן פוקהא, בכיר חמאס ממשוחררי העסקה ואחד מהעומדים בראש "מטה הגדה" שעומד מאחורי עשרות פיגועים, חוסל בירי בעזה.

16.5.2017: נעצרה חוליה של התנועה האסלאמית שתכננה פיגוע בנגב ועמדה בקשר עם מאג'ד אבו קטיש, פעיל חמאס בכיר ששוחרר בעסקה.

28.5.2017 נעצרה חוליה שהשתתפה בפיגוע ירי במחסום ג'בארה. בין העצורים תחסין אחסאן אחמד סלאמה ששוחרר בעסקה.

10.6.2017: נעצרו שלושה ממשוחררי העסקה.

31.7.2017: בית משפט באוסטריה גזר מאסר עולם על משוחרר העסקה ופעיל חמאס בג'יהאד העולמי.

3.8.2017: נחשף ציר להעברת כספי טרור מחמאס טורקיה ועזה לחברון, שהסתייע במאג'ד ג'עבה - פעיל חמאס מרצועת עזה, משוחרר עסקת שליט.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם