שמישהו יעצור אותנו Featured

 390 5 maarechet
יום אחד מישהו יהיה חייב לעצור את האבסורד הפוליטי של הציונות הדתית
 

מערכת

ככה, בשביל הספורט, ביקשנו מאנשי עולם קטן – כותבים, מעצבים, אנשי פרסום, מנהלים, אנשי משרד ועורכים להעביר באופן חשאי את הצבעתם בבחירות האחרונות. לפניכם התוצאות – שהפתיעו גם אותנו:

ליכוד – 5

יהדות התורה – 1

ש"ס – 1

עוצמה יהודית – 1

ימינה – 1

עכשיו כבר היה מעניין לדעת כיצד הצביעו אותם אנשים ב-2015. והנה התוצאות, הפעם בשורה אחת:

הבית היהודי – 8. יחד – 1.

עכשיו תקראו היטב את הנתונים הבאים, המוכרים בסך הכול, אבל כשמניחים אותם יחד הם לא פחות ממדהימים:

א.      על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הציבור שמגדיר את עצמו "דתי-לאומי" (שזו הגדרה שנחשבת מעט יותר מגזרית מ"ציוני דתי") הוא בסדר גודל של כ-12 אחוז מכלל אזרחי ישראל.

ב.      שיעור בעלי זכות הבחירה בתוך הציבור הזה גבוה במעט מזה שבציבור הכללי – בערך 75 אחוז מה"דתיים-לאומיים" מצביעים לכנסת. זה אומר שמדובר בערך ב-750 אלף בעלי זכות בחירה.

ג.       בהנחה שמספר הקולות ששווים מנדט קרוב לבחירות האחרונות (30–35 אלף קולות), הרי שמדובר ב-20 מנדטים שמגדירים את עצמם דתיים-לאומיים!

הפער הזה מול 6 המנדטים שקיבלה ימינה (ואפילו מול ה-12 של 2013) בלתי נתפס, עד שפרשנים וסוציולוגים עמלים רבות לנסות ליישב אותו בכל מיני להטוטים. ממציאים כל מיני תקרות זכוכית פוליטיות שחוסמות מפלגה בעלת אידאולוגיה ציונית-דתית מלצמוח.

הפיקציה של 'ימינה' תמשיך לתחזק את עצמה כשהיא ממשיכה לסמוך על תמימותו של הגרעין הקשה והאידאולוגי של הציונות הדתית שנתניהו וגם נפתלי בנט יודעים היטב שהוא יהיה איתם, לא משנה מה הם יגידו ומה הם יעשו. זה גרעין שכל הזמן עסוק בפחד מכמה יכול-להיות-יותר-גרוע, ומסיח את הדעת מהיעוד האמיתי שלו: לייצר הנהגה פוליטית רחבה שתוביל לקומה אמונית חדשה במדינת ישראל
 
אנחנו יודעים את הנוסחה למגנט המנדטים

נו, אז מי יגאל אותנו ויגלה לאוזנינו איך מוצאים את הנוסחה האולטימטיבית למסר המדויק שיגרום למספר הזה של מנדטים מפוזרים להתרכז לכוח אחד? אולי הם רוצים יותר תורניות, אולי הם מעדיפים דווקא משהו פחות דתי? מה הציבור הזה חושב בכל מיני סוגיות חברתיות וכלכליות? מי יגלה לנו את הנוסחה?

נראה שממש לא מומלץ להקשיב לנוסחה שיציע מאמר המערכת המהולל של עולם קטן. ואפילו לא כדאי להקשיב להצעות שמתפרסמות במקור ראשון או בעיתון בשבע. ובטח ובטח לא כדאי להקשיב לשפה ולתיאוריה שיציע נפתלי בנט או לחלופין בצלאל סמוטריץ'. ואתם יודעים מה? עם כל הכבוד הרב, נראה שגם לא כדאי שהרב שמואל אליהו ינסח את הרצון המשותף הזה, וגם לא הרב סתיו. אין שום עיתונאי, יועץ פוליטי, סוציולוג, ואפילו גדול הרבנים שיכול לדעת בדיוק מה הציבור הזה רוצה.

יש רק אחד שכדאי להקשיב לו בניסיון להגיע לציבור הזה: הציבור עצמו. ואת זה אפשר לעשות רק אם ציבור הבוחרים יבחר את נבחריו לכנסת. זו הדרך היחידה והפשוטה לזקק את רצון הציבור, יותר מאלפי סוקרים ומבחנים סוציולוגיים.

 
המסורתיים שבשמאל

כל זה עוד לפני שניגשים לסיפור הגדול: "השוק המסורתי". מדובר בסדר גודל של 25–30 אחוז מהאוכלוסייה לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כשממירים את הדבר הזה למנדטים, אנחנו מדברים על גוש ש"הימין" אפילו לא מדמיין.

למה הוא לא מדמיין? כי האנשים האלה, בניגוד למה שנתניהו שינן לכולנו, לא סרים למרותם של הגדרות הימין והשמאל. מסורתיים וציוניים-דתיים רבים מאוד נמצאים במה שכולנו נכנענו לכנות "גוש השמאל". לא מפני שהם "סמולנים", אלא בגלל שיש להם עולם ערכים מורכב מאוד.

מה כן אפשר להגיד על הציוני דתי והמסורתי הזה? שהוא בסך הכול אוהב את עם ישראל, שהוא בסך הכול אוהב את תורת ישראל וגאה בה מאוד ושהוא בסך הכול רוצה לשמור על ארץ ישראל. כמה מכל דבר? מה הקווים האדומים שלו? את זה הוא יגיד בקלפיות הפריימריז של המפלגה האחת שתהיה מוכנה להקשיב לו.

 
המפלגה הלא דתית-לאומית

אם כן, מה בכל זאת אפשר להגיד בפה מלא על מפלגה שהביאה 6 מנדטים מתוך יותר מ-20 מנדטים שנחשבים דתיים-לאומיים? אפשר להגיד עליה כל מיני דברים, אבל דבר אחד בטוח שהיא לא: מפלגה דתית-לאומית.

למה חשוב לומר את זה בדיוק ברגעים האלה שאחרי הבחירות? כי הפיקציה הזאת תמשיך לתחזק את עצמה כשהיא ממשיכה לסמוך על תמימותו של הגרעין הקשה והאידאולוגי של הציונות הדתית שנתניהו וגם נפתלי בנט יודעים היטב שהוא יהיה איתם, לא משנה מה הם יגידו ומה הם יעשו. זה גרעין שכל הזמן עסוק בפחד מכמה יכול-להיות-יותר-גרוע, ומסיח את הדעת מהיעוד האמיתי שלו – להגשים את המטרה הגדולה שאליה הוא חונך: לייצר הנהגה פוליטית רחבה שתוביל לקומה אמונית חדשה במדינת ישראל.

ודווקא הציבור הזה, של 6 המנדטים, אמור היה להרים ראש. להרים ראש מהפחד, אל עבר הקומה הבאה של המדינה הזאת. לתת לציבור הכל כך רחב במדינה שאוהב את התורה ואת הארץ ואת העם לומר את דברו: לשמור על ארץ ישראל, לשמור על התורה, לייצר כאן כלכלה יהודית, למגר את הרוע שיש בעזה ולקבל אחריות לחבל הארץ הזה, להגיע ללא מורא אל השינויים שאפשר לייצר כאן ועכשיו במערכת המשפט, להוסיף עוד יהדות במערכת החינוך כפי רצונו של הציבור הישראלי ולא לפי זועקי ההדתה, לממש ריבונות על כל יהודה ושומרון, ושוויון בהר הבית.

איך מסדרים את רשימת המשימות הזאת? מה מהחזון מגשימים עכשיו ומה אחר כך? פשוט תנו לציבור הרחב והחכם והמגוון הזה לומר את דברו.

 
ועוד ארבע נקודות:

1. עוצמה יהודית– הדה-לגיטימציה שעשו 6 המנדטים של ימינה לפלח האוכלוסייה שעוצמה יהודית מייצגת היא מעשה רע. הרחקה של עוצמה יהודית מהשיח באמצעות סימון שלהם כילד הרע שאין לו מקום בבית, היא לא רק מעשה נבזי אלא בסוף גם מסוכן. כל אנשי החינוך וההכלה יודעים לשנן יפה מאוד כמה דחיקת ילד אל מחוץ לבית, בסוף חוזרת כבומרנג.

כשבן גביר זעק שרק איתו יש ממשלת ימין, הוא צדק לא רק ברמת ספירת הקולות אלא גם מהמקום המוסרי והמהותי. הסיפור הוא לא הערך של 80 אלף קולות או 17 אלף כפי שהיה הפעם; הסיפור של הכלתה של עוצמה יהודית לא ירפה מ"הגוש" עד שהגוש ייתן למגזר הזה את מקומו. על הטוב והרע שבו.

2. הרשימה הערבית– גם לנתון הזה צריך להביט בעיניים. 12% מהפרלמנט של המדינה היהודית מורכב מגויים, שפועלים ורוצים שמדינת ישראל תהיה מדינת כל אזרחיה. חלקם המשמעותי תומכי טרור מובהקים. במובן מסוים, הוא תמונת מראה של המפלגה האמונית שמסרבת להקים את עצמה.

3. בהקשר הזה אין דרך להתעלם מעשרה מנדטים שגרפה ש"ס. כל מנתחי הקלפיות והסוציולוגים מבינים שלמספר הזה אי אפשר להגיע רק עם חרדים, ושחילונים רבים ממקומות שונים מאוד בחברה הישראלית התחברו לדגל השמירה על הצביון היהודי שהניפה ש"ס בגאווה על רקע צלילי המנון המדינה בעיבוד מזרחי בסרטונים שהפיקו. אולי אלו אפילו החילונים שבנט כל כך רוצה להגיע אליהם ולא מצליח.

4. הבלוק הטכני "ימינה" יודע היטב ש-6 מנדטים זה פחות אפילו מה-7 של הבחירות הקודמות. אבל יש במקום הזה דינמיקה נוראית שכל עוד יש קצת חמצן שמאפשר להתרחק מאחוז החסימה, אפשר להמשיך עוד קצת עם העיכוב והאחיזה במעט ההולך ומתכלה. חשוב שלפחות לא נעבוד על עצמנו: אין שם כרגע שום כוונה לצאת לאחדות מלאה ופריימריז. חברי הכנסת הטובים שלה תולים את האומץ לעשות את המהלך ברצונו ובכוונותיו של נפתלי בנט. בדיוק בדיוק כפי שהיה כאן לפני הבחירות הקודמות. האם למישהו אחד, אפילו אחד, יהיה האומץ לקום שם ולדפוק על הכיסא ולצאת החוצה לציבור?

עד אז, ממש כפי שהיה לפני הבחירות, אי אפשר לסמוך על שינוי שיגיע מהם. דרושה תנועה ציבורית שתוביל מפקד גדול ורחב שתמשיך לקרוא לציבור להושיע את עצמו. רווח והצלה יעמוד ליהודים בדיוק מהמקום הזה: לכנוס את כל היהודים ולתת להם לומר את דברם.

צילום: פלאש 90

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם