מדלג על ההרים, מקפץ על הגבעות Featured

 3 maarechet

מערכת

תודה ה' יתברך על הזכות לראות בעיניים שלנו עוד שלב בהתגשמות תוכנית הנצח שלך. זו תוכנית עם הרבה יותר עמודים ופיתולים ומורכבויות וסתירות מהתוכנית שנכתבה השבוע בוושינגטון; ובכל זאת, גם שלב אחד שלה הוא הרבה יותר ממה שזכו לו דורות שלמים.

בואו נאמר את האמת, אפילו קבוצת האנשים החרוצה שמפמפמת כאן על החלת הריבונות ביהודה ושומרון כבר שש-שבעשנים שפשפה את העיניים השבוע כשראתה שהחלום הזה קורה. זו לא כל הריבונות שאליה פיללנו, אבל הנה אחרי כל הספינים והסירובים, נוצרה כאן מציאות פוליטית שאיש לא דמיין. מארג אינטרסים פוליטיים, לצד תפילות ומהלכים של אנשי אמונה ואנשי מעשה, ותזמונים של קרדיטים ושיקולי בחירות בארה"ב פלוס שיקולי בחירות בארץ – והנה בום: לראשונה הערבים בארץ ישראל, ולהבדיל חלק לא קטן מאחינו בשמאל הקיצוני, מתמודדים עם העובדה שיש הכרה בינלאומית במפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון.

בעוד כמה ימים ממשלת ישראל תהיה חייבת, תרצה או לא, להחיל ריבונות. זה גדול ממנה. זה גדול מטראמפ. חשוב לשים לב שכל המהלך הזה מנוסח כרגע באופן כזה שאין אפילו צורך שהצד הישראלי יידרש להתחייב על מדינה פלשתינית כדי לקבל הכרה בנחלת אבותיו. המהלכים של ההכרה וביטול זכות השיבה והכרה בשלמות ירושלים אינם מותנים בשום דבר

 

מנגד, ברור ששום איש אמונה לא אמור להגיד כן חלילה גם לצדדים הלא רלוונטיים של עסקת המאה על מדינה פלשתינית, וברור שצריך להתנגד להקמת המדינה הזאת מכול וכול. אבל אחרי הכול זו הסיטואציה האלוקית המוזרה שכולנו עדים לה: בעוד כמה ימים ממשלת ישראל תהיה חייבת, תרצה או לא תרצה, להחיל ריבונות. זה גדול ממנה. זה גדול מטראמפ.

חשוב לשים לב שכל המהלך הזה מנוסח כרגע באופן כזה שאין אפילו צורך שהצד הישראלי יידרש להתחייב על מדינה פלשתינית כדי לקבל הכרה בנחלת אבותיו. המהלכים של ההכרה וביטול זכות השיבה והכרה בשלמות ירושלים אינם מותנים בשום דבר.

יתרה מכך, למעשה התוכנית הזאת מציבה אולטימטום לרשות הפלשתינית – הערבים יצטרכו לריב עם עצמם בארבע השנים הקרובות כדי להחליט אם הם מוכנים לשמוט את כל הקרקע האידאולוגית של עצמם ולהכיר במדינת ישראל, על כל המשתמע מכך, ובכך לסלול לעצמם את הדרך למדינה משלהם. שוב – בבוא העת ברור שיש להילחם נגד אפשרות כזאת, אבל בינתיים חובה על כל ישראלי להרים עיניים לשמיים ולומר לה': תודה. הקצב הזה שבו אתה מגלגל את חזרתנו לארץ לעיני הגויים לא ייאמן. אז יאמרו בגויים הגדיל ה' לעשות עם אלה.

נלך בדרכו של הרב צבי יהודה זצ"ל, שבהקמת המדינה רק על חלק מאדמות הארץ המובטחת ידע מצד אחד לזעוק "את ארצי חילקו" ומצד שני לשמוח ולהודות לה' על מדינת ישראל. ממש כך גם אנחנו נפקח עין היטב שלא תקום כאן מדינה ערבית על הארץ שה' הפקיד בידינו, אבל נצא לרקוד בזכות מה שהתרחש כאן השבוע.

בינתיים, תוכנית הנצח של ריבונו של עולם עובדת לא רע. כל הפסוקים המוזרים שהמתינו בסבלנות במשך אלפיים שנה, ואמרו שיום אחד העם הזה שרוצחים אותו ושורפים אותו ומטלטלים אותו בכל מקום, יתקבץ בחזרה לארצו, וספגו את כל הציניות והפרשנויות שניסו להציל אותם מחוסר הריאליות שלהם – התקיימו באופן מדויק ובלתי נתפס. וגם כשכבר חזרנו והקמנו מדינה, לא באמת חשבנו בתקופות הצנע שבאמת עוד יגיע היום שיהיה כאן שפע כלכלי כמו שפסוקים אחרים התעקשו להבטיח. ובוודאי לא חשבנו שמעטים כל כך יצליחו להדוף צבאות גדולים מהם פי כמה כפי שפסוקים אחרים חזו. ואז הגיעה פתאום גם ירושלים. וחברון. ופתאום בשבוע שעבר, גם ישעיהו שהבטיח בפרק ס' שיבואו לכאן גויים שרצו להשמיד אותנו ויהללו אותנו מעל האדמה הזאת – גם הפסוק הזה, שהיה נראה הזוי, התקיים כאן מול העיניים שלנו במלואו.

עכשיו מגיע לעולם עוד שלב. וזו גם הזדמנות חשובה ביותר להגיד תודה לה'. אבל גם הזדמנות חשובה להזכיר לעצמנו שכל מה שאנחנו צריכים הוא רק להיות בצד של הפסוקים. יש כאן עוד כמה וכמה בדרך. נעשה כאן יחד פוליטיקה שנאמנה להם, וה', אנחנו יכולים להיות בטוחים, יצמיח את הפרי בדיוק ברגע הנכון.

 

צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם