השבוע המכריע Featured

 390 5 maarechet

איחוד המפלגות – השבוע המכריע

אם אכן נתבשר בתחילת השבוע הקרוב שאחרי שנים ארוכות של פיצול, מפלגות הציונות הדתית והימין האידאולוגי מתאחדות למפלגה אחת, אין מילים אחרות לתאר את זה מלבד עידן חדש לפוליטיקה של מדינת ישראל.

כי הסיפור הקטן הוא שמדובר במהלך שיציל את הציונות הדתית מהיעלמות מהמפה הפוליטית בבחירות הקרובות. אבל הסיפור הגדול הוא שאם אכן תהיה כאן סוף סוף מפלגה ציונית-דתית רצינית אחת – הרי שהציונות הדתית והימין האידאולוגי יקבלו לראשונה את הלגיטימציה לחתור להנהגה.

נכון לשבוע האחרון מפת המוטיבציות למהלך הזה במפלגות השונות השתנתה באופן משמעותי, אבל המרחק להכרעה אמיתית תלוי בלחץ הציבורי בלבד.

בבית היהודימגיעים לאירוע הזה די בלית ברירה, והם בעיקר ממתינים לראות מהצד מה יעשו שאר השחקנים.

לעומתם, האיחוד הלאומי לקח על עצמו, גם ברמה ההצהרתית בתקשורת וכנראה גם במעשים, את יצירת תוכנית העבודה לביצוע המהלך לשיקום הפוליטיקה הציונית-דתית. יהודה ולד מזכ"ל המפלגה קיבל את המשימה להכנת תוכנית עבודה מסודרת לאישור מרכזי המפלגות.

גם במפלגת עוצמה יהודית עלו השבוע שלב – ומהרמה ההצהרתית על נכונות לפריימריז, הם הודיעו על נכונות לסגירת המפלגה. בכינוס מיוחד של הנהלת המפלגה הוכרע על מוכנות למיזוג מלא אם המפלגה החדשה אכן תפתח את שעריה באופן שוויוני ותקיים פריימריז מלאים. משמעות הדברים היא שאם כך יקרה יהיה זה הסוף לאובדן עשרות אלפי קולות מקצה המפה הפוליטית כפי שהיה בכל מערכת בחירות.

דווקא באגף הליברלי של הימין החדש, השר נפתלי בנט עדיין עומד מאחורי כוונותיו לרוץ בנפרד. ברם, גובר הסיכוי שביציאה לפריימריז איילת שקד תגיע להתמודד במפלגה המאוחדת. אפשר להניח שהמעשה הזה יכריח את בנט לבוא אחריה אל המהלך.

אבל אחרי כל הדיבורים החשובים והיפים, השבוע הקרוב הוא הקריטי מכולם. כעת נותר לבחון אם הכול סחריר (ספין) אחד גדול שכל תכליתו לחזור ולמכור לציבור את מצג השווא בנוסח "רצינו, השתדלנו, אבל זה לא ריאלי", או שתצא מכאן סוף סוף בשורת אחדות אמיתית.

לו"ז אחדות ופריימריז

בהנחה שהבחירות אכן תתקיימנה בתאריך ו' באדר (2 במרץ), אפשר כבר להתחיל לשרטט את לוחות הזמנים:

י"ז–כ"א בכסלו (15–19 בדצמבר) – בשבוע הקרוב שני מרכזי המפלגות, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, יצטרכו להתכנס לאשר את תוכנית מיזוג המפלגות. כפי הנראה הקונסטלציה המועדפת תהיה למפלגה שלישית, והשתיים הישנות יעברו הליך מחיקה רשמי הדרגתי שיאפשר להן להעביר את כספי מימון המפלגות, כמו גם את החובות שכל אחת נושאת, אל תוך המפלגה המאוחדת. על פי ההערכות, תמונֶה ועדה חיצונית לפיקוח ולהובלה של ההתפקדות ותהליך הבחירות בראשות עורך דין בכיר או שופט.

כ"ב בכסלו (20 בדצמבר) – חברת הפקת הפריימריז הדיגיטליים תקבל את המשימה להכין את המערכת להתפקדות בתוך 3–5 ימים. בכך למעשה תצא הציונות הדתית בעוד שבוע להתפקדות אינטנסיבית לאורך החודש שנותר. כרגע ישנן שתי חברות פריימריז שיודעות לעשות את העבודה הזו והמפלגות יבחרו באחת מהן.

ההתפקדות תעלה כפי הנראה סכום נמוך יחסית (15–30 שקלים) כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים להיות שותפים ולצד זאת לממן את התהליך היקר וכמובן לשמור על רצינותו. המערכות של שתי החברות מחוברות לרשימת הבוחרים בכנסת ועל ידי אימות כפול של תעודת הזהות ובעלות על כרטיסי אשראי תפקוד את הציבור המעוניין להשפיע בבחירות המקדימות.

המועמדים לבחירה יוכלו להיות כל מי שיהיו מעוניינים בכך: חברי הכנסת הנוכחיים, ובתקווה שיגיעו כמה שיותר מועמדים חדשים. חוק הפריימריז החדש מתקן את המציאות שבה בעלי ממון מקבלים יתרון על פני מועמדים דלי אמצעים, מאחר שהסכום שמותר להשקיע במסעות בחירות מוגבל על פי החוק ומותאם על פי קריטריונים של מספר הבוחרים. בפועל המדינה מחזירה את רוב המימון שמותר להשקיע, וגם זאת על פי קריטריונים שונים של התוצאות שהשיג המועמד.

המרכז של המפלגה החדשה ייבחר גם הוא מחדש בפריימריז, ובכך תיפתר הדאגה של אנשי המפלגות בשאלה מי בפועל יהיה הגוף השולט במפלגה.

ביום הפריימריז, מי שיתפקד ייכנס דרך המחשב שלו או היישומון למערכת – ויבחר רשימה של שלושה עד שישה מהמועמדים המועדפים עליו. בד בבד הוא גם יבחר שניים עד ארבעה מחברי המרכז שבהם הוא נותן אמון.

ט"ו–י"ז בטבת (12–15 בינואר) – זהו תאריך הפריימריז המשוער, וזאת כדי להגיע לתאריך הגשת הרשימות לכנסת בזמן (45 יום לפני הבחירות).

הלו"ז ברור לכולם. הוא קצר אבל אפשרי. אגב, גם שאר המפלגות שעורכות פריימריז יצטרכו לעמוד בו. הפוליטיקאים זקוקים לדעת רק דבר אחד כדי לעמוד בו: עד כמה הציבור רציני ברצון שלו. עד כה חתמו כבר אלפים על הקריאה הציבורית לאחדות ופריימריז. ואתם?

לוח הזמנים המשוער

י"ז–כ"א בכסלו

15–19 בדצמבר

מיזוג המפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי

כ"ב בכסלו–כ"ח בכסלו

20–26 בדצמבר

הכנת המערכת להתפקדות

כ"ט בכסלו–י"ד בטבת

27.12–11.1

התפקדות

ט"ו/ט"ז/י"ז בטבת

12–13–14 בינואר

הפריימריז

כ"ב בטבת

19.1

הגשת הרשימות לכנסת

ו' באדר

2.3

בחירות

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם