מחשבות מחוץ לגוש Featured

 3 maarechet

מערכת

אנחנו משלימים את עריכת הגיליון ביום שלישי בלילה, מבואסים מתוצאות המדגמים. אולי לאורך השבוע תוצאות האמת ייתנו עוד כמה קולות לאגף הלאומי. נדהמים מההודעה הראשונה לתקשורת שימינה בוחרת להוציא – על פילוגה בחזרה ופירוק השותפות. לא מאוד מופתעים מעוד שני מנדטים שנשרפו גם הפעם, ובעיקר מיואשים מהעובדה שהם הולכים להישרף שוב ושוב גם במערכות הבאות. ושזה יקרה עם בדיוק אותם טיעונים של אכלו לי ושתו לי ולא שמרו לי וכו'.

אז באישון לילה, כשבכל זאת צריך לכתוב כאן משהו אחרי מערכת בחירות שנייה שסופה מעצבן בשלב הזה אפילו יותר מתחילתה – ננסה כמו תלמידים טובים, יהיו מי שיאמרו תלמידים פתאים, של מרן הרב קוק – לנסות בכל זאת לחפש כמה משפטים חיוביים בסיטואציית השועלים המהלכים כאן מסביב.

1. הסיפור המוזר עם מפלגת נעם גרם איכשהו למפלגת אגודת ישראל, שנטתה באופן מסורתי למרכז-שמאל מבחינה מדינית, להצהיר אמונים לשמירה על ארץ ישראל. באופן שאולי יעצבן את חלקנו, בתוך אגודת ישראל יש כיום מטה דתי-לאומי בהובלת הרב דוד חי הכהן. אם יהיו בציבור הדתי-לאומי מי שירצו ללמוד מכאן עוד אפשרויות לשיתופי פעולה, לא רק מהצד החילוני – הרי שקרה כאן משהו חשוב.

2. כמה ייאוש שרק ייחסו לאזרחי ישראל לקראת הבחירות האלה, וכמה ששיננו לנו שהן לא מעניינות אף אחד ושהקלפיות יישארו יתומות – והנה עם ישראל עושה זאת שוב: 69.4 אחוזי הצבעה. עלייה של אחוז וחצי מלפני חצי שנה. וזה, חברים יקרים, אומר על כולנו – מימין ומשמאל – הרבה מאוד.

3. יש מצב שישיבה באופוזיציה יכולה דווקא לעשות לא מעט טוב למי שמתעקשים כל הזמן לומר כמה הם בצילו האדיב של בנימין נתניהו. מקומות כמו אופוזיציה עשויים לפעמים להכריח פוליטיקאים לענות לעצמם בכנות לשאלה איזה חידוש הם מתכוונים להביא לעולם.

4. בסוף כל האנטי-יהדות שיצא כאן בחודשים האחרונים, ואפילו הדיבורים העצובים האלה על "ממשלת אחדות חילונית" שזה בעצם סוג של אוקסימורון עגום וכואב, מלמד שלטוב ולרע קצת עלינו מדרגה בנושאים שמטרידים את המדינה היהודית. השיח על הזהות שלנו ועל מקומה של התורה בציבוריות הולך להעסיק אותנו כאן למורת רוחם של חלק מהפוליטיקאים. השיח הזה יאלץ את כולנו לגבש עמדות חשובות בכל הסוגיות הללו.

5. גם אם זה הגיע באילוץ, וגם אם זה היה חלק מחגיגת שתיית המנדטים המסורתית של נתניהו – אי אפשר יותר למחוק את העובדה שראש ממשלת ישראל, לא משנה עד מתי יהיה בתפקידו, הצהיר על כוונה להחיל ריבונות בעוד מקומות בארץ ישראל. אז בינתיים אלו רק הצהרות. ובינתיים זו רק בקעת הירדן. ובינתיים אלו רק היישובים היהודיים. אבל את המילה ריבונות כבר אי אפשר להחזיר לנרתיקה.

אלה ואלה מתווכחים ומתעסקים בשטויות, והקב"ה בורא, איכשהו, אורו של משיח. רק שיבוא כבר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם