אחדות במרחב הפוליטי Featured

 3 maarechet
אחדות במרחב הפוליטי היא מבחן הנהגה בסיסי

אחדות אינה סיסמה של בני עקיבא. אחדות היא תפיסה פוליטית חדה מאוד, ערכית ועמוקה.

תראו כמה אידאולוגיה יפה ומרשימה מוכרות רשימות טובות – כל אחת ומרכולתה המנוסחת – ואיכשהו הן כמעט שאינן עוברות את אחוז החסימה. המסקנה של המזלזלים היא שההמון שטחי ואידאולוגיה לא מעניינת אותו.

איזה פספוס יש בניתוח הזה. אולי יש פרטים שאינם אידאולוגים, אבל להמון הגדול, לכלל, יש אמירה מאוד נוקבת בכל בחירה שהוא בוחר. אפשר לזלזל בה כמה שרוצים, אפשר להשטיח את האמירה של ההמון, אבל אפשר גם לנסות לכרות אוזן ולהיות קשובים לה. ההמון אומר אמירה שיש לה סימוכין גדולים בכל התורה וביהדות בכלל: אחדות היא חתיכת ערך עמוק שגובר על הרבה מאוד ערכים אחרים בעיתות התנגשות.

ההמון מריח מרחוק כל מי שמזייף בעניין הזה.

קום תקום, על אפם וחמתם של כל העסקנים המפרידים, מפלגה אמונית גדולה שתיתן מקום של אמת למי שמכנה את עצמו ליברל ולייט, והיא תחזר אחר בוחרים תורניים ותתחנן בפניהם שירגישו בה בבית; היא תעשה הכול כדי שחילונים שרוצים לשמור על הארץ ועל המסורת היהודית ירגישו בה הכי בטוחים ושמחים שרק אפשר; היא תדאג לחרדים כי היא תרגיש חובה ציונית אמיתית לעשות זאת. היא תדון בכבוד ובהערכה בכל מחלוקת שיש בנושאי דת ומדינה ותמצא אמירה הלכתית-פוליטית שתהיה סינתזה מוכרחת בין העמדה ההלכתית של הר עציון לבין הגישה השמרנית האדוקה של הר המור.

כשאנחנו אומרים שאין כזו סינתזה, ושזה אומר שאיחוד בין הפכים הוא פשרה רדודה, לא הבנו כלום על כל מה שלימדה אותנו אומנות המחלוקת המופלאה של תורת ישראל: תפיסת הרב-ממדיות שיכולה להגיע רק מניגוד דעות. לא ריבוי דעות אלא ניגוד.

מדהים כמה תאוריות נזרקות לאוויר על מספרי המנדטים שיכולים לבוא דווקא בגלל פיצול, וכמה הליכה בשני ראשים תביא את הישועה למרות הכול. כל הניסיונות הכושלים אינם רלוונטיים למי שמתעקש לאחוז בתאוריית הפיצול, כי באופן עמוק יש בנו יצר להתנגד להיות באותו חדר עם אנשים שאינם נראים ומריחים כמונו, ובטח שאיננו יכולים לשאת את המחשבה שנתחבק איתם ונצביע יחד לאותה מפלגה.

תאוריית האיחוד שהייתה לבנט העלתה אותו למלכות, ותאוריית הפיצול שאימץ היא שקרעה את המלכות מידו. בצער הלב הוא ממשיך לאחוז בה ומצהיר גם היום שנכון ללכת בשני ראשים. אבל מה אתם עושים, לכל הרוחות, אתם שהבטחתם לעשות הכול כדי לתקן את שהחריב? אתם נופלים באותו פח בדיוק. כאילו מתעסקים באידאולוגיות, אבל בשְמן נוטשים את התשתית: אחדות

 

זה עובד ככה תמיד: אנשי אמונה מתעקשים שלא למכור את ארץ ישראל בעבור שלום, קודם כי זו תפיסה שמנותקת מהאמת ומעולם הערכים היהודי שלנו, ורק אחר כך מתברר שאחרי כל הקשקושים והתאוריות זה גם נכון יותר מבחינת התפיסה הביטחונית, ורק שמירה על הארץ תביא ביטחון ושלום.

גם במפלגות פועלים באותו אופן: הולכים על אחדות, כי פוליטיקה, עם כל השם הרע שמתעקשים להוציא לה, עושים על תשתית ערכית. פילוג בכל הטיה ותחפושת שניצור לו הוא שלילי, ולכן מביא בסוף גם פחות מנדטים. זה יהיה נכון גם אם תהיה מערכת בחירות אחת שתיראה במקרה אחרת.

מנגד, אחדות היא תפיסה פוליטית-ערכית שבסוף תביא גם יותר קולות. מוכיחות את זה תוצאות מערכת הבחירות האחרונה כחול על גבי לבן ומח"ל על גבי ליכוד. ככה זה בעולם: ערכים, למרות מה שמנסים לשכנע אותנו, מחוברים היטב לעולם המעשי.

תאוריית האיחוד שהייתה לבנט העלתה אותו למלכות, ותאוריית הפיצול שאימץ היא שקרעה את המלכות מידו. בצער הלב הוא ממשיך לאחוז בה ומצהיר גם היום שנכון ללכת בשני ראשים. אבל מה אתם עושים, לכל הרוחות, אתם שהבטחתם לעשות הכול כדי לתקן את שהחריב? אתם נופלים באותו פח בדיוק. כאילו מתעסקים באידאולוגיות, אבל בשְמן נוטשים את התשתית: אחדות. הנהגה שנלחמת בשיניים שכולם כולל כולם ירגישו בה בבית. זה מאוד קשה. צריך הרבה סייעתא דשמיא כדי שמנהיג להצליח בזה, אבל רק זה עובד.

כל העבודה שיש למנהיג, וזו וואחד עבודה קשה, היא לוודא שכולם ירגישו בנוח להיות מאחוריו. אל תדאג לאידאולוגיות, הן כאן, כל אחד והגוון שהוא מביא. אתה המנהיג צריך לעבוד קשה רק כדי להביא את כולם לידי ביטוי.

רק לדמיין איזה כוח פוליטי יכול לקום כאן. ראשו בשמיים ורגליו על הארץ. כוח פוליטי ענקי שתהיה לו אמירה אידאולוגית מאוד עמוקה: אחדות. מבהיל לחשוב איזה כוח יש לה לאחדות ולאן היא יכולה להוביל אותנו, וכמה רע יכולה לגרום כאן תפיסת פירוד.

ירושלים, יו"ש, צביונה היהודי-אמוני של המדינה, כולם יושבים בצד ותופסים את ראשם... מה אתם עושים? הם זועקים לכולנו, אתם לא קולטים מה אתם מעוללים? מאות דונמים נשרפים בדרום הארץ. מאחורי הגב רוחשים ובוחשים להקים לנו כאן מדינה פלסטינית. למה אתם מחכים? נכון, אם לא אתם רווח והצלה יבואו ממקום אחר, אבל למה, למה שלא אתם?

הלוואי שהקב"ה יכניס בכם רוח טובה שתסיר מכם את המסווה והשקר. שיקום אחד מכם שיעסוק רק בזה – בלחבר חיבורים. בלהילחם על החיבורים האלה. זהו. מכאן הכול ייראה אחרת, כפי שאנחנו עוד לא מסוגלים לדמיין.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם