המשפטים שלנו

 3 maarechet
אין לאיחוד הימין מה לעשות בממשלה ללא תיק המשפטים

מערכת

הרבה לפני השיקולים הפוליטיים ולפני השאלה מה יש להפסיד ולהרוויח אם איחוד הימין יקבל את דרישותיו או לא, צריך להכיר בעובדה מטרידה במיוחד: מערכת המשפט בישראל מדממת.

מי שנותרה בו אחריות ממלכתית כלפי מדינת ישראל חייב להיות מוטרד מאוד מהידרדרות האמון במערכת הזו למחוזות ששום מדינה מתוקנת לא יכולה להרשות לעצמה. בעמוד הבא מחכה לכם מאמר העוסק באופן שבו המערכת הזו הרשתה לעצמה להתערב אפילו בתוצאות הבחירות האחרונות בישראל, אבל זה רק עוד אירוע בשרשרת אירועים. מערכת המשפט הגיעה לרמת סיאוב כזו שהיא אינה מהססת לתפור תיקים למי שהיא חשה מאוימת ממנו. האשמות האלה כבר אינן ספקולציות; מי שעוצם את העיניים בשם הדרישה לקידוש ממלכתי של אחד ממוסדות המדינה חוטא בדיוק לאחריות ממלכתית.

אך לא רק בשל חוסר האמון והשחיתות: יש צורך בניעור ערכי למערכת המשפט, והוא חיוני גם לביטחון מדינת ישראל לנוכח האקטיביות שהמערכת הזו נוקטת גם בגזרה הזו, וגם למה שאוהבים להגדיר ה'בייבי' של הציונות הדתית – מערכת החינוך. כדי שהממשלה הבאה תוכל להיקרא "ממשלת ימין", שם יצטרך להיות השינוי: שינוי הרכב ועדת מינוי שופטים, סמכויות היועמ"ש, הכנסת בתי הדין הרבניים אל המשרד וכמובן השקעת תקציבים בפיתוח המשפט העברי והטמעתו בספר החוקים. את כל אלה רק שר משפטים כמו בצלאל סמוטריץ' יוכל ויעז לעשות.

איחוד הימין בהחלט צריך להציב את תיק המשפטים כאולטימטום ולהביע מוכנות שלא להיכנס לממשלה אם התיק לא יינתן בידו. ולא רק נבחרי הציבור ששלחנו לפוליטיקה כדי שיעשו את המאבק הזה בעבורנו; גם אנחנו כציבור צריכים לתת להם גב

 

ברמה האישית אין תפקיד רע מזה. מי שמקבל עליו להציל את המערכת החשובה הזו מידי המשחיתים שלה יודע שהוא עתיד לשלם על כך מחיר. יהיו ודאי ניסיונות להשליך עליו רפש משפטי ואישי, כפי שהיה עד עכשיו בכל פעם שמישהו ניסה להזיז את הגבינה שלהם. כבר עכשיו התחילו לאיים עליו בלי בושה. הציבור יצטרך לשמש לו חומת מגן כנגד הניסיונות הנלוזים האלה, ומערכת הבחירות האחרונה סיפקה שתי עדויות מהדהדות לכך שהציבור הישראלי מתכוון לגבות את השר שיביא לשינויים המיוחלים במערכת המשפט.

35 מנדטים אמרו למערכת המשפט משפט כואב ומדאיג מאוד: אנחנו לא מאמינים לךְ. לא מאמינים לך לא רק בעניין נתניהו; אנחנו סבורים שמשהו עמוק בשיקול הדעת ובהתנהלות שלך לא תקין. זה לא היה רק כן לנתניהו אלא במובנים רבים בעיקר לא למה שמערכת המשפט בישראל נהייתה כאן.

העדות השנייה הייתה האופן שבו הציבור הגיב למשה כחלון, האיש שמכל בחינה שהיא אמור היה לגרוף כוח פוליטי רב לנוכח הצעדים הכמעט מהפכניים שעשה בכל הקשור לרווחה הכלכלית וליוקר המחיה שמטריד כל כך הרבה ישראלים. בחדר הפקות הלקחים של כחלון יודעים היטב שהעמידה שלו לצד מערכת המשפט והתנגדותו למהלכים מרסני בג"ץ בממשלה האחרונה הביאו לאובדן הכוח שלו בציבור הישראלי. שם כבר החליטו שלא לשוב ולחזור על הטעות הזו.

רק מחוץ לליכוד

הבוחרים בישראל אמרו בקול ברור שאין משימה ממלכתית בעלת חשיבות גבוהה יותר מלהחזיר למערכת המשפט את האמון בה. לנקות, להחליף, לאזן. לעשות אותה מוסרית ויהודית יותר ולהתעלם מרעשי הרקע של התקשורת, שלא באמת דואגת למערכת המשפט אלא רק תומכת בניסיון שלה לערער את הדמוקרטיה הישראלית ואת רצון העם.

יריב לוין, לכאורה המועמד לתפקיד הזה מטעם הליכוד, הוא איש מצוין, יש לו רק בעיה אחת: הוא מהליכוד. אדם מהליכוד לא יוכל לעשות את המלאכה הזו. פוליטית הוא כבול תחת ידיו של נתניהו, ונתניהו כבול במערכת המשפט. זה משהו מהותי כל כך, שאין שום סיכוי שיהיה לו, כידו הארוכה של ראש הממשלה, כוח לגאול את מערכת המשפט מעצמה. שוב ושוב הוכיחו שרי הליכוד והח"כים שגם אם יש להם תודעה ציונית או יראת שמיים, הם אינם יכולים ממקומם בליכוד, המונהג ביד רמה של נתניהו, לחולל שינויים מהותיים במדינה. השינויים הגדולים כמעט תמיד באים ממפלגות אחרות.

מדרג הרצונות של נתניהו

אומרים שבמשא ומתן לא מאיימים באקדח שלא מתכוונים לירות בו. איחוד הימין בהחלט צריך להציב את תיק המשפטים כאולטימטום ולהביע מוכנות שלא להיכנס לממשלה אם התיק לא יינתן בידו. ולא רק נבחרי הציבור ששלחנו לפוליטיקה כדי שיעשו את המאבק הזה בעבורנו; גם אנחנו כציבור צריכים לתת להם גב.

הבאת תיק המשפטים לציונות הדתית אינה רק הישג פוליטי אקראי של נפתלי בנט ואיילת שקד; זוהי קפיצת מדרגה מהותית, חלק מתפיסת עולם שמרחיבה את סל היעדים של המפלגה האמונית. ומהמקום שאליו הם הביאו את הבית היהודי אסור לסגת על אף המשבר הנקודתי.

ואולם צריך לומר את האמת: אם נתניהו מוותר על איחוד הימין בגלל התעקשות על משרד המשפטים, ובגלל זה הוא ייקח את כחול לבן, או אפילו רק חלקים מהחבילה המפוקפקת שיצרו שם, תהיה זו אחריותו, ולא אחריות איחוד הימין. אם נתניהו יבכר את השותפים בשמאל על פני השארת תיק המשפטים בידי הבית היהודי, איחוד מפלגות הימין, זו בחירה שהוא ישלם עליה פוליטית בקדנציה הבאה, והיא תבוא מהר מכפי שאנחנו מדמיינים. שותפות לא טבעית עם יאיר לפיד בקואליציה רחבה למדי החזיקה מעמד פחות מקואליציה צרה למדי עם שותפים טבעיים. נתניהו יודע את זה היטב.

נתניהו בשלב הזה לא רוצה את כחול לבן, וגם הם, במצב הנוכחי של המצב המשפטי של תיקי נתניהו, לא יוכלו להרשות לעצמם להיעתר לאיחוד מוזר כזה, נגד כל מה שהבטיחו.

נתניהו מעדיף את אמינות איחוד הימין ונאמנותו אליו אפילו על פני ליברמן; לנוכח ההצהרות האנטי-חרדיות שליברמן טורח לפזר נתניהו יודע שהחיבור איתו לא יתרום רבות ליציבות הממשלה.

הכי עצוב שאגף אנשי הבית היהודי אפילו לא צריכים את נתניהו; הם מנסים להחליש את סמוטריץ' כבר עכשיו בסגנון הפוליטי של הדור הסרוג הקודם, שפחד מעצמו והסתפק בכל תיק שרק ייתנו לו

 

אם איחוד הימין חפץ בריצות למרחקים קצת יותר ארוכים משנתיים של קדנציה מעוקרת בלי יכולת לעשות שינויים במדינת ישראל, הוא צריך להיות מוכן לספסלי האופוזיציה. הגדולים מכולם – כולל מנחם בגין ונתניהו עצמו – נבנו דווקא מהם. נתניהו יודע את זה, וזו סיבה נוספת שלא ימהר לשלוח לשם את סמוטריץ'. לפיד באופוזיציה מפחיד אותו הרבה פחות מבצלאל; עם הידע, האידאולוגיה והמרץ שלו ינשוף סמוטריץ' בעורפו בהצעות אי-אמון מבוססות ובבריתות פוליטיות שהוא ידע לייצר הרבה יותר מאנשי כחול לבן.

יד ביד עם בצלאל

בשבועות הקרובים נצפה כולנו בנתניהו המפעיל את כל האנרגיות שלו להפחיד ולפצל את אנשי הציונות הדתית כדי שכולם יזעקו לסמוטריץ' לרדת מהעץ. אבל הכי עצוב שאגף אנשי הבית היהודי אפילו לא צריכים את נתניהו; הם מנסים להחליש את סמוטריץ' כבר עכשיו בסגנון הפוליטי של הדור הסרוג הקודם, שפחד מעצמו והסתפק בכל תיק שרק ייתנו לו.

אנשים בסביבת הרב רפי פרץ לחיצים מאוד בכל הקשור לנתניהו, אבל מנגד הם גם מאוד לוחצים פנימה, על הרב רפי פרץ וכמובן על הרבנים. כל הטעויות שהם עושים באופן סדרתי, גם במהלך הקמפיין האחרון וגם לאורך שנים ארוכות, שגרמו למפד"ל לאבד את כוחה עד למצבה העגום, לא גורמות להם להתעטף בקצת ענווה וחשבון נפש. הם ממשיכים באותן טעויות יהירות שמנמיכות את כוחה של מפלגתם. אין דבר טוב יותר שיעשה הרב רפי פרץ מלנער מעליו את היועצים האלה וללכת הפעם עם בצלאל יד ביד עד הסוף.

התנצלות עמוקה

עיתונים עושים טעויות, אבל טעות כזאת עוד לא קרתה לנו. לצד הריאיון שפרסמנו בגיליון פסח עם הרב יהושע צוקרמן, ה' יאריך ימיו בטוב, פרסמנו בטעות מבישה את תמונותיו של הרב אברהם צוקרמן זצ"ל. מערכת עולם קטן מבקשת להביע כאן את צערה ואת התנצלותה העמוקה על הטעות בפני הרב יהושע צוקרמן שליט"א, בפני משפחת הרב אברהם צוקרמן זצ"ל וכמובן בפני הקוראים.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם