אהבת חינם

 4 maarechet
על שנאת חינם תחולק חלילה ירושלים, ובאהבת חינם אפשר לעשות מהפך בבחירות
כך יצא שהאופן שבו יתקבלו איתמר בן גביר וחבריו בקרב המחנה האמוני יכריע את הבחירות הקרובות * שתי אסטרטגיות קמפיינים – ושתי תוצאות שונות בתכלית * ומדוע בשלב הזה מי שעלולים לעזוב את המחנה האמוני למען בנט ושקד אינם שונאי עוצמה יהודית ובטח שלא לייטים אלא 'מאוכזבי הנהגה' מהמחנה האמוני, במיוחד לנוכח העיקשות להמשיך להתנכר אל עוצמה יהודית * וגם מועצה תורנית ובה ייצוג מלא של רבנים ורבניות מכלל בתי המדרש שתגבש עמדות הלכתיות-פוליטיות בסוגיות דת ומדינה תהיה בשורה שעשויה להחזיר את הזרם התורני-ליברלי למחנה האמוני

מערכת

לא סתם אפילו באיפא"ק מדברים על איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי, ולא במקרה דחה נתניהו את פוטין כדי להתעסק איתם. ומאחר שכל מפת המנדטים תלויה בזה, זה משהו שמחייב לקרוא את המציאות קצת אחרת ממה שקרה כאן בחודש האחרון.

התחרות הזאת השבוע בין כל מיני אנשים – של מי מצליח להביע שאט נפש גדול יותר מהחיבור לעוצמה יהודית – לא הייתה רק אפופת התייפייפות נפש אלא בעיקר ניסיון עצוב של 'ימנים נורמליים' כביכול להתהדר בקלונם של האנשים האלה. רוב מי שמנסים להשתמש בוויכוח הישן על אידאולוגיית הרב כהנא כדי להצדיק את השנאה שמפגינים כלפי עוצמה יהודית אינם עושים מעשה הגון. ויכוח שנאמר באינטונציות האלה הוא לא ענייני, ותכליתו להראות כמה אנחנו לבנים וברים ונקיים על חשבון זה שנדגיש כמה אחרים מזוהמים ושפלים. במחילה מכבודכם, איכס.

אם זה לא מספיק, אז בשבוע וחצי האחרונים ספג הרב רפי פרץ לחץ בלתי נתפס, שלא יעז להצטלם עם איתמר בן גביר או להיראות בקרבתו. אם זו לא שנאת חינם, מה כן? מובן שיש לצד ההתנהגות הזו נימוקים מלומדים על כל הבוחרים שעלולים לברוח, וזה בכלל לא משנה לכל היועצים שהסקרים רק טופחים עם החיבור הזה.

וזה עוד לא הכול. עדים ממקור ראשון צפו במחזה הלא נתפס הזה: יום אחרי ההחלטה על החיבור באו לכנסת איתמר בן גביר והרב רפי פרץ ופמלייתו כדי לחתום לפני ועדת הבחירות על הריצה המשותפת. בן גביר ראה מרחוק את הרב פרץ בפעם הראשונה, כי השניים הרי טרם נפגשו, וניגש לעברו באינסטינקט הכי אנושי ובסיסי כדי ללחוץ את ידו. מקורביו של הרב רפי קפצו על איתמר בבהלה והרחיקו אותו ממנו.

אנחנו קולטים מה קורה כאן? עזבו בחירות ועזבו מנדטים, זה ייהרג ואל יעבור. להלבין פנים של בן אדם ככה? האסטרטגים החשובים שם יראו כל כך מהמראה הנורא של השניים יחד מחשש לצלילת מספר המנדטים שמאחוריהם? זו בערך תמצית האבסורד המוסרי ובמקביל חוסר ההבנה האלקטורלי שלא להביא בחשבון איזו תמונה מכוערת זו שהרב רפי לא לוחץ לו את היד.

והיו השבוע גם כל הדיבורים הפטרוניים של חברי כנסת, יקרים בדרך כלל, שעולים בתקשורת ומסבירים איך הם הולכים לרסן את בן גביר ובן ארי, ושבזכות האיחוד כביכול הם יהיו סוף-סוף בני אדם במסגרת. מה קורה כאן?

איבדתם את הצפון, וככה בדיוק איבדתם את כל המצביעים שלכם. אנשים יקרים, בואו נתאפס רגע: בלי החברים האלה הבית היהודי עמד למות לפני שבוע בכל הסקרים. לא הגיע הזמן לשאול את עצמנו איך? למה? הרי אנחנו בסך הכול טובים וצודקים כל כך, ויש לנו משנה מדינית נפלאה וכו'. אז למה כולם ברחו?

ה' עשה חסד, ואחרי כל כך הרבה רמזים על התכנסות לתוך השורות והיעדר כלל ישראליות הוא חידד את המסרים, כיאה לחידוד מסרים לפני בחירות. הנה זה מול הפנים שלנו. הבדלנות המגזרית גילתה את הפנים האמיתיות שלה.

"ומה נגיד למי שמאיימים לעזוב אם נסכם על שותפות עם עוצמה יהודית?" שאלו אותנו כמה אנשים חשובים השבוע. מה תגידו להם? תגידו להם שאתם לא מוכנים לשתף פעולה עם שנאת חינם. זו הנהגה.

אנחנו קולטים מה קורה כאן? עזבו בחירות ועזבו מנדטים, האסטרטגים החשובים שם יראו כל כך מהמראה הנורא של השניים יחד מחשש לצלילת מספר המנדטים שמאחוריהם? זו בערך תמצית האבסורד המוסרי ובמקביל חוסר ההבנה האלקטורלי שלא להביא בחשבון איזו תמונה מכוערת זו שהרב רפי לא לוחץ לו את היד
לחבק למרות המחלוקות – זה שווה הרבה מנדטים

עכשיו, כמו כל צומת במסע הבחירות המפותל הזה, גם האירוע הזה יכול להיות הזדמנות להתעשתות ולמינוף אלקטורלי (וערכי), או נפילה שוב להתכנסות המוזרה לתוך עצמנו שהורגת אותנו יעני צודקים וטהורים.

יש שתי אסטרטגיות למסע הבחירות הקרוב. אחת שתתרגש מזעקות שארית הפליטה של שלושה-ארבעה המנדטים שנאחזים בקרנות מזבח הבדלנות, כמובן בהצהרה שאנחנו בעד כלל ישראל וכו'. ואז כל אחד ילך בקמפיין נפרד, וחלילה לא יתלכלך מהאחר, וכל שבר מפלגה כזו תביא לעצמה שניים-שלושה מנדטים, ויהי רצון שיחד יגיעו לשישה-שבעה. אגב, למי שנמצאים שם זה אחלה. הם מעדיפים להישאר בתפיסה האסטרטגית של שנאת חינם, כי העיקר שעוברים את אחוז החסימה ומקבלים כמה מושבים, וככה שורדים עד לבחירות הבאות מתוך איזה דמיון מופרך שאז כבר נצליח לחזור אל עצמנו.

ויש אסטרטגיית אהבת חינם. ועל כך בדיוק הבחירות האלה. מניחים בגבורה מאוד לא פשוטה לזעקות שלושת המנדטים הטהרניים שרוצים כאן רק גזע חברתי אחד, ומחבקים יחד כל מי שאנחנו הולכים איתו. משדרים לבוחרים את היכולת לחלוק על האחר באופן עמוק, ועם זה מסוגלים ללכת יחד להנהגה משותפת. מחובקים לא רק בתמונה אלא באמת, מתוך זה שיש לנו כל כך הרבה מן המשותף עם איתמר בן גביר ועם מצביעי עוצמה יהודית גם אם הם לא באים לנו טוב עם הסגנון ועם הדרך. אז מה? הם רוצים כאן ציונות. הם רוצים להחליט החלטות פוליטיות מתוך התורה. הם רוצים את ארץ ישראל שלמה. הם רוצים צבא חזק. לא מספיק?

נכון, לחיבור הזה יש קווים אדומים: אף אחד לא קורא לאלימות, חלילה, ולא לתג מחיר. אבל הם לא קוראים לכל אלו, והם אמרו את זה ציבורית אינספור פעמים. רגע, אבל אולי הם לא מתכוונים? זה כבר לא במנדט שלנו. הווי דן כל שותף אידאולוגי ופוליטי שלך לכף זכות.

כמה אצילי היה לראות את יואב קיש לא מתבלבל וצועק על יאיא פינק ממפלגת העבודה על שהוא אומר דברים קשים על איתמר בן גביר בשידור חי. הוא זעק כלפיו באמת. איך יכול להיות שבבית היהודי לא רוצים שיראו אותם עם בן גביר, וקיש מנצל את זמן המסך המוגבל שלו כדי להגן על הציונות של בן גביר?

מה עם האגף התורני-ליברלי המודר?

לאגף הליברלי צריך להזכיר שאין דבר כזה הנהגה ואהבת ישראל כלפי צד אחד. אם לא מצליחים לתת מקום אמיתי לאנשים מעוצמה יהודית, לא יהיה מקום גם לצד השני. בדלנות היא תנועת נפש שאינה קשורה לאידאולוגיה מסוימת. היום זה בן גביר, מחר זה מישהו אחר.

כשמדברים על אהבת חינם ועל שיתופים פוליטיים אין כואב יותר מהעובדה שהאגף הליברלי מרגיש שהוא לא מוצא את עצמו כאן. מי מהאגף הליברלי שלא מוצא את עצמו במחנה האמוני משנאת חינם ומחוסר יכולת שלו שיגידו שהוא מצביע למפלגה שמכילה גם גוונים כמו איתמר בן גביר, זו בהחלט בעיה שלו, וראוי שיפתור אותה לעצמו מוסרית ופוליטית. אבל חובת המחנה האמוני לתת לליברלים התורניים מקום אמיתי.

האגף התורני-ליברלי מוטרד באופן הכי מהותי מסוגיות דת ומדינה. הוא חש ובצדק שמחנה אמוני צריך לקבל אחריות בנושאים החשובים שמעסיקים את החברה הישראלית: גיור, שבת, משפחה, תרבות. לצערנו מבחינת הרכב הח"כים לא הצליחו להביא ברשימה המשותפת הזאת דמויות שמייצגות את החתירה לעיסוקים בנושאים האלה כהבנתם, אבל גם לכך יש מהלך מהותי וחשוב שצריך ואפשר לעשות כבר כעת, לפני הבחירות.

חלק גדול מהמועמדים לתפקיד היו"ר במועצה הציבורית הבינו היטב שהמחנה האמוני יידרש לסוגיות האלה בקדנציה הקרובה. וכשנשאלו על האופן שבו יגבשו את עמדתם דיברו רבים מהם, כולל הרב רפי פרץ, על הצורך בהקמת מועצה רחבה שתורכב מאנשי תורה, רבנים ורבניות מכלל הזרמים (האורתודוקסיים כמובן), לצד אנשי מקצוע, ותפקידה יהיה לגבש עמדות הלכתיות בסוגיות דת ומדינה שיעזרו למחנה האמוני להתנהל נכון בייזום חוקים בתחום ובקידומם.

במועצה כזו חשוב שישבו דמויות כמו הרב אליהו בלומנצוויג והרבנית אסתי רוזנברג והרבנית חנה הנקין, לצד דמויות כמו הרב יעקב אריאל, הרב שלמה עמאר, הרב אשר וייס, הרב מאיר מאזוז, הרב חיים דרוקמן, הרב אלי סדן, הרבנים מלמד, הרב ויצמן. ראוי לעשות מאמצים עילאיים כדי להביא למועצה כזאת גם רבנים חרדים. נצטרך לבנות מנגנון תורני לקבלות החלטה שיצליח להביא לידי ביטוי מיטבי את ליבון העמדות התורניות למיניהן. כינוס פורום כזה הוא משימה פוליטית תורנית קשה מאוד הדורשת הרבה מאוד עבודה, אבל זו תהיה בשורה של ממש.

מועצה כזאת ראויה לקום מצד חשיבותה העצמית לקראת הפעילות בכנסת והעזרה התורנית שהח"כים יהיו זקוקים לה כדי לגבש את מהליכיהם בנושאי דת ומדינה, אך לצד חשיבותה העצמית ייתכן שהיא תצליח גם לבנות ביטחון ומקום לאגף התורני ליברלי, שהנה המחנה האמוני מתכוון לעסוק בנושאים האלה, ולא רק מנקודת מבט תורנית אחת אלא מתוך ליבון כלל העמדות התורניות הנשמעות כיום בשיח התורני.

גורלן של הבחירות האלה נתון בידי המחנה האמוני. את זה יודע היטב גם נתניהו. המחנה הזה יהיה רחב ככל שישדרו בו אחדות והדיפת שנאת חינם גם אל מול המתנגדים. נוסף על כך תגלה עמידה על הערך הזה יכולת הנהגה, והיא תביא מצטרפים חדשים ומפתיעים מהחרדים ומפאתי מצביעי הליכוד. והפוך מהערכות האסטרטגיים, רק היא יכולה לעצור את בריחת הקולות לבנט שהמחנה האמוני מוטרד ממנה כל כך. הבורחים אליו אינם לייטים ומתנגדי עוצמה יהודית אלא מאוכזבי הנהגה לאומית מהמחנה האמוני. אם ההנהגה והאחדות תחזור לשם, הם יעדיפו מחנה שאמונה על דגלו.

תוכנית טראמפ, הכוללת את חלוקת ירושלים, מחכה בכיליון עיניים לתוצאות הבחירות האלה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם