יש לנו חלום

 3 maarechet

מערכת

אנשים שואלים את עצמם כבר שבועיים-שלושה איפה המנהיג. אבל בואו, אנשים טובים, אנשים אמוניים מכל הגדלים של הכיפות וכיסויי הראש, וגם אלה האמוניים שאין להם כיפות – איפה אנחנו בסיפור הזה? יש לנו שבוע-שבועיים נפלאים שאין בהם מנהיג פוליטי למפלגה הלאומית-אמונית בכנסת הבאה. בואו נדבר על עצמנו.

הנה מבחן אישי קטן כדי שנשתכנע שזה בכלל לא המנהיג. כשהיד על הלב, כשאנחנו שומעים את אבי גבאי או ציפי לבני, שכל אחד מהם מגיע בסקרים לארבעה עד שבעה מנדטים, מצהירים השכם והערב שהם הולכים להחליף את ההנהגה של המדינה – אנחנו אמנם מפטירים שכנראה אין להם באמת סיכוי, אבל הדרישה שלהם להנהגה נשמעת לנו לגיטימית, גם אם לא מעשית כרגע. עכשיו נסו לשחזר באיזה שלב בחיים הפוליטיים של הציונות הדתית, גם בימים הזוהרים של 14 מנדטים, שמעתם פעם מנהיג דתי-לאומי מעז לומר שהוא מעוניין בהנהגת המדינה. חכו שנייה עם התשובה האוטומטית. תלעסו רגע את העובדה ההזויה הזו. מה עושה את אבי גבאי וציפי לבני ויאיר לפיד להרבה יותר ראויים תודעתית להנהגה?לא "ראויים בעיני הציבור הישראלי" – אלא ראויים בעיני דתיים. באופן הזוי הם ראויים מבחינה תודעתית להנהגה יותר מכל המנהיגים המוצלחים יותר או פחות שהיו לציבור הלאומי-אמוני. כולל בנט, אגב. זו עובדה מהממת.

היא מהממת עוד יותר כשנזכרים שזה אותו ציבור שגם חי בתודעה אידיאולוגית גבוהה לאין ערוך מציבורים רחבים אחרים במדינת ישראל. זה ציבור מאוד דעתן, ציבור שיש לו בשורה אמיתית, שיש לו עולם ערכי שלם וסדור. אבל כל הביטחון בצדקת הדרך קורס כשמעיזים לומר לו שהמנהיג שלו צריך לנסות בכל כוחו להביא את הבשורה הזו להנהגה.

זה לא מתחיל ובטח לא נגמר במספר מנדטים. ציפי לבני, אבי גבאי, יאיר לפיד וכל האנשים הנחמדים האלה לא מתעסקים במספר המנדטים כשהם מציעים את עצמם להנהגה. אז בואו נענה לעצמנו, למה למען השם עוד לא קם המנהיג הפוליטי שישים הציבור האמוני-לאומי על עצמו ויגיד בפה מלא שהוא רוצה להנהיג את מדינת ישראל ולהביא בשורה חדשה בהנהגתו?

אפשר לנסות לנתח למה העיוות הזה עדיין מקטין לנו את הקומה ומוריד לנו את הרוח, אבל כדאי פשוט לשים אותו אחת ולתמיד מאחורינו. פשוט להבין תודעתית, רגע לפני שהמנהיג הזה מתמנה, שהמנהיג הזה יהיה חייב לשנות את הדרך. לצעוד בבטחה ולהציב את היעדים שלו לבחירה. להתמודד שוב ושוב על אמון הציבור בדגלים מורמים, עד שיקבל אותו.

הסיפור הזה על שינוי תפיסת ההנהגה של מדינת ישראל הוא לא מרדף כיסאות ריקני. ציבור של בשורה שהניח לשאיפות וליעדים שלו, לא מבין איזה נזק מוסרי ומהותי הוא יוצר לעצמו ולתפיסת העולם שלו. התודעה הזו, ש"אף אחד לא יבחר בנו" וש"אנחנו עוד לא ראויים" ועוד כל מיני דיבורי אשפה כאלה, מעצימה את התחושה שמשהו באמת לא בסדר בבשורה ובחזון שיש לדרך האמונית-לאומית להביא. אפשר לעטוף בהרבה מאוד עטיפות את החשש ממנהיג עם כיפה, אבל בסוף - זהו חוסר אמונה בחלום
הנזק הגדול ביותר שנגרם לציבור שמתכחש לבשורה שלו

הסיפור הזה על שינוי תפיסת ההנהגה של מדינת ישראל הוא לא מרדף כיסאות ריקני. ציבור של בשורה שהניח לשאיפות וליעדים שלו, לא מבין איזה נזק מוסרי ומהותי הוא יוצר לעצמו ולתפיסת העולם שלו. התודעה הזו, ש"אף אחד לא יבחר בנו" וש"אנחנו עוד לא ראויים" ועוד כל מיני דיבורי אשפה כאלה, לא רק מכופפת את הגב שלנו, זה לא היה נורא כל כך; הדבר הנורא הוא שחוסר הביטחון הזה מעצים את התחושה שמשהו באמת לא בסדר בבשורה ובחזון שיש לדרך האמונית-לאומית להביא.

אפשר לעטוף בהרבה מאוד עטיפות את החשש ממנהיג עם כיפה, אבל בסוף - זהו חוסר אמונה בחלום.

הנהירה אחר נתניהו כמנהיג היחיד שאפשר להמליך עלינו גורמת לחלקים עצומים בציבור הדתי לוותר על כל החלומות שחלם עליהם עד לא מזמן. לוותר על כל היעדים הפוליטיים הכי בסיסיים שהוא רצה להביא לישראליות. ממש כך חלקים רחבים מהציבור האמוני ומהציבור הימני חדל להאמין שאפשר לנצח את חמאס ולהכריע אותו. יתרה מכך, הוא גם בכלל לא מצליח להבין למה צריך לנצח אותו, כי הרי יגיע לנו משהו חמור ואימתני הרבה יותר. ובלי לשים לב הוא משנן את כל המנטרות של השמאל. מנטרות שהימין הלא אמוני אימץ מזמן, וכעת חלק מהציבור האמוני מתחיל להטמיע בתוכו.

לא צריך לשנוא את נתניהו וללכלך עליו בטיפשות כדי לרצות להחליף אותו. צריך פשוט להיזכר ולו לרגע שיש כאן בשורה שהציבור האמוני רוצה להביא וצריך להביא, ואין בכל האופק אף אחד אחר שיביא אותה.

הנה כמה תזכורות בסיסיות לבשורה שהחידלון מהשאיפה לחלופת-הנהגה שיתק אותנו מלומר בקול:

הנהגה לאומית-אמונית תכריז על ריבונות ביהודה ושומרון. לכל הפחות על שטחי C שעליהם יושבים יהודים (ואז מספר הערבים שנצטרך לאזרח וכל כך מפחדים ממנו יהיה רק מאה אלף). זה לא יהיה בתהליך מרוח ומתנצל ומתחמק שאומר ולא עושה, כי זו הנהגה שתיבחר כדי לעשות את זה. פשוט לעשות את זה.

הנהגה לאומית-אמונית תגבש עמדות בכל צומת דת ומדינה ולא תתעלם מהשיח הנוקב שקיים בציבור הישראלי בנושאים האלה – שבת, גיור, גיוס ועוד.

הנהגה לאומית-אמונית תכריע את חמאס ממש כפי שהאמנו כולנו, גם השמאל לפני כמה שנים, ולא תתבייש להצהיר שצריך לחזור וליישב את גוש קטיף. הנהגה אמונית צריכה פשוט לשנן לעצמה מספיק פעמים ששגיאות לאומיות אפשר וצריך לתקן. והיא תיבחר ותצבור מנדטים על בסיס זה.

הנהגה לאומית-אמונית תחזק את מעמדה של הרבנות הראשית. תגרום לכך שייכנסו לתוכה רבנים מכל הגוונים האורתודוקסיים ותאפשר לכל גורם פוליטי ולאזרחים שמתחייבים להישמע לפסיקותיה להשפיע על זהות הרבנים שיהיו בה.

הנהגה לאומית-אמונית תשנה באופן חד את הרכב הוועדה למינוי שופטים כך שלא יהיו בה שופטים שיבחרו את עצמם, אלא רק נבחרי ציבור. לא צריך ללכת על השיטה הקיצונית הנהוגה בארה"ב (בחירות לבית המשפט) אלא פשוט לתקן את העיוות הזה שקיים בוועדה אצלנו. בג"ץ יורחב וימונו לו שופטים בעלי גישה שמרנית ואמונית שתתאים לרצון העם.

הנהגה לאומית-אמונית תעצור את ההתפתלות הלא מוסרית שקיימת בהר הבית. אין שום צורך להיות מהעולים להר כדי לחדול את המציאות שבה מי שמעוניין להתפלל שם נעצר ושוטרים מתנכלים ליהודים העולים להר כאילו מדובר בגורם בלתי רצוי. זה הזוי ולא מוסרי.

הנהגה לאומית-אמונית תנהיג כלכלה חופשית וחברתית באיזון של המסורת היהודית.

כל אלה הם דגלים פשוטים שכולנו יודעים להניף ולדבר עליהם בנוחות ובחופשיות בבתי המדרש אבל מגמגמים ומסתירים אותם כשיוצאים לציבור. אבי גבאי צריך לשבת ולטרוח ולנסח לעצמו מצע. אנחנו לא. הוא כבר קיים וכתוב.

בכלל לא משנה כרגע כמה מנדטים יהיו לתפיסה הזו בבחירות האלה או הבאות. כל אלה חלומות פשוטים שהגענו לכאן כדי להגשים. זו תפיסת עולם בקרב הרוב המכריע של הגוונים הרחבים כל כך של הציבור האמוני במדינת ישראל – חרדים, לייטים, דתיים-לאומיים, מסורתיים, וגם פלח מאוד רחב של חילונים. הרי את הדיבורים הפשוטים האלה אומרים בהר המור ואומרים במעלה גלבוע ובהר עציון, ובטח שאומרים אותם בגבעת שמואל ובבית אל ובחברון. כן, בשינויים קטנים, שאותם אפשר וצריך להשכיל להכיל כשצועדים להנהגה.

המנהיג שהציבור הדתי ישים עליו יצטרך לעשות חיבורים פוליטיים רחבים ככל האפשר, כיאה למי שמעוניין לצבור כוח פוליטי רחב השואף להנהגה. אחריות לאומית – זה שם המשחק.

מי יהיה המנהיג? הוא יגיע ברגע שבו נחליט לשנות תפיסה ולהכריז בגלוי: יש לנו חלום גדול, ואנחנו בהחלט מעוניינים להגשים אותו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם