מי יוביל את השלב הבא

5 maarechet
חוק היסוד ההיסטורי שעל שולחן הכנסת שאסור לפספס * כיצד הבית היהודי הבהיר בלי שתכנן עד כמה האיחוד הלאומי חשוב במציאות הפוליטית, על אף ממדיו המצומצמים * וגם ניסיון להסביר את עלייתו של לפיד מול הקיפאון בבית היהודי, ובעיקר איך אפשר לשנות את זה

מערכת

קצב ההתפתחות של מה שמתרחש סביבנו לא תמיד מאפשר לנו לעכל, ופתאום אנחנו מוצאים את עצמנו מגשימים חלומות עוד לפני שהצלחנו להאמין בקיומם.

חוסר הרצון הישראלי לעבור לשלב הבא ממשיך לפעם בנו, וגם בעידן נתניהו רבים מאיתנו מבקשים להניח לכל החלומות, ולנסות לפתוח חגורה וקצת להתרווח. שנאת נתניהו של השמאל גורמת לעליית אהבת נתניהו של הימין, ואהבה מהסוג הזה מסמאת את עיני הימין מלראות את מומיו.

באופן לא מודע הימין בוחר לייחס אפילו את עלייתו של נשיא אוהב ישראל בארה"ב לשלטון - לנתניהו, וכשהנשיא טראמפ מגחך על פתרון שתי המדינות אנחנו בוחרים לשכוח שמי שהביא אותו לשולחן האמריקני, הפעם בכובע של איש ימין ישראל, היה נתניהו. כשאפילו נשיא ארה"ב רומז על הצורך בריבונות ישראלית שלוקחת אחריות לאזור המוכה שלנו, זה אומר שהמציאות קוראת לישראל לעבור לשלב הבא שלה.

ויש שלב הבא, גם אם לא בא לנו עליו. השלב הבא הוא ביסוס התשתית הערכית של מדינת ישראל. כל המערכה הציבורית סביב מבנה המשפחה, גברים ונשים וכמובן מקומה של השבת ויתר ענייני דת ומדינה, צועקים: אלו העיקרים של השלב הבא של מדינת ישראל.

הגורם האמתי לשנאת נתניהו

אפשר לסמן שלוש נקודות שהן השלב הבא של הציונות ותקומת ישראל:

האחת היא עצם הסגירה של השלב הקודם, שכבר היינו אמורים להיות אחריו, והוא הכרעת המדינה ולקיחת אחריות על יהודה, שומרון ועזה בהחלת ריבונות מלאה.

השנייה היא אופייה של המדינה ברמה התרבותית – על כל סוגיות הדת והמדינה למיניהן. החל מהשבת, דרך מקומה של הרבנות ועד מקומו של לימוד התורה ברמה הלאומית.

השלישית היא המערכה שראוי לתת לה יחס שונה בגלל המרכזיות שהיא תופסת: המאבק האוניברסלי והישראלי על מבנה המשפחה. נשיות וגבריות וכמובן האתגרים שמעלה התרבות החד-מינית.

לצד כל אלה אזרחי ישראל מבינים יותר מתמיד שללא ביסוסה הכלכלי של מדינת ישראל ופתיחת השוק שלה באופן נכון, לא תהיה לה היכולת לשרוד - גם ערכית וגם ביטחונית.

חלק גדול מאזרחי ישראל מחפשים במנהיג שלהם מי שישמר באופן המיטבי את הסטטוס קוו ולא ייקח אותם להרפתקאות מיותרות, ולכן הם כרגע מעדיפים את נתניהו. אבל ישנו חלק אחר שהסטטוס קוו הזה שנתניהו מנהיג מציק להם באופן אינטואיטיבי. הם לא בהכרח נלחמים למען משפחה יהודית ולא חייבת להיות להם דעה בשאלה איך צריכה להיראות השבת במדינת ישראל, אבל הם לא אוהבים את העובדה שנתניהו מתעלם מהשאלות הבוערות כאילו הן אינן קיימות. באופן העמוק ביותר, זהו הגורם שמלבה את שנאת נתניהו.

האינטואיציה האומרת שכל מה שנותר לנו הוא רק להתבסס כלכלית ואת יתר השאלות המהותיות של השלב הבא נניח עד שיבוא גואל, יכולה לגרום גם לישראלים שעמדתם לא מגובשת להרגיש שההנהגה עובדת עליהם בעיניים.

לפעמים העוף המוזר גורף את כל הקופה

וכאן מגיעה האמת המאוד לא נעימה, במיוחד למי שכמונו לא מתביישים לתלות תקוות בבית היהודי ובשר בנט כמי שאולי יוביל לשלב הבא. מפלגת הבית היהודי עושה עבודה חשובה ונפלאה בלא מעט תחומים – בעיקר במערכת המשפט ובחינוך. אבל את קפיצת המדרגה בכל סוגיות 'השלב הבא' יש סירוב כמעט עיקש לעשות.

באופן שיטתי למדי הבית היהודי מסרבת לנקוט עמדה ברורה בסוגיות דת ומדינה. מקסימום מעדיפים שם לעשות את העבודה הנכונה מאחורי הקלעים בכל הקשור לשבת, אבל לא תשמעו אמירות נגד כדורגל בשבת או דרישה לסיים את עבודות הרכבת. הם אמנם לא ירהיבו עוז לקדם חוק מפרק משפחה ומקדם להט"ביות, אבל גם לא תשמעו מהם עמדה ברורה בנושא. חוק לא, אבל הרבה מאוד סימפתיה והכלה לתרבות הזו – כן.

במשך שנתיים אנו קרועים בגלל התהליכים שעוברים על צה"ל, וכל מה שהיה למנהיגות הפוליטית שלנו להגיד בנושא הוא 'כל הכבוד לצה"ל'. הפרדת הרשויות נסדקה כליל כאשר הרבנים נאלצו ללכת לדבר עם הרמטכ"ל במקום ההנהגה הפוליטית.

והאמת הכואבת היא שאפילו בסוגיה שהייתה אמורה להיות מאחורינו כמו החלת הריבונות, זלגו מהשר בנט כל מיני אמירות בדוגמת "אוטונומיה פלשתינית".

אם מחפשים הסברים מדוע יאיר לפיד עולה בסקרים והבית היהודי כמעט ולא, הרי שהסיבה נמצאת בדיוק בנקודה הזו. אמנם גם יאיר לפיד שומר על עמימות מדינית זהירה, אבל ביתר הנושאים הערכיים שעל הפרק יש ללפיד מה לומר, והוא לפחות מזהה את סוגיות מתחום 'השלב הבא' הרבה יותר מהבית היהודי.

רציונל העמעום של הבית היהודי בכל הסוגיות הללו נובע מהרצון החשוב לפתוח שורות ולהכניס קהלים חדשים, ולכן המפלגה סבורה שלא משתלם לה להוביל בכל הנושאים השנויים במחלוקת. מכיוון שכך, נפתלי בנט יודע שעליו להסביר לציבור ובעיקר לעצמו במה הוא שונה מנתניהו, ומכיוון שהוא איש אמת, ניכר שהוא יודע שהוא לא לגמרי מצליח לשכנע. זו הסיבה שהוא אומר בפירוש: "אחרי נתניהו אני אהיה ראש ממשלה". הוא מבין היטב שרק אם לא יהיה כאן נתניהו כדי לנהל ולעמעם מסרים, יש לו מקום על כיסא ההנהגה, אבל כדי לשמר את הסטטוס קוו עדיף בינתיים נתניהו.

בשלב הבא, שבו מדינת ישראל תעסוק בזהות ובביסוס הערכי שלה, רבים מהחילונים יזהו בעמדות הדתיות הליברליות את אותו שמאל אליטיסטי שבחר בתרבות המערבית על פני התרבות היהודית, ויחושו כלפי הצבע הזה ריחוק. הם יבחרו להזדהות דווקא עם העמדות הציוניות האלטרנטיביות שמשמרות יהדות שמחוברת למסורת, במידה שאלה יהיו ברורות ועקביות

הבעיה היא שהוא לא לגמרי מוכן לשקול את האפשרות שלפיה אנשים לא באמת מחפשים "מורה מחליף" לנתניהו, ועל אף הרדידות שאוהבים לייחס לציבור, הוא מאוד מעריך מנהיגים שהתמידו בעולם הערכים שלהם והמתינו בסבלנות לרגע שבו יבשילו כאלטרנטיבה.

מנחם בגין ז"ל ייצר את המהפך אחרי שנים ארוכות של נכונות להיות הילד המוזר של הפוליטיקה. אחרי שנים שבהן היה מוכן לומר במה הוא שונה מהנהגת השמאל, גם כשזו לא ספרה אותו ומיתגה אותו כעוף מוזר. וכשזה הגיע, זה הגיע. המהפך לא היה באמת 'מהפך', אלא תוצר של בניית אלטרנטיבה בהירה לאורך שנים.

הטעות הכי גדולה של הכוחות הדתיים שמכוונים להנהגה רחבה היא בקישור בין חרד"ליות לקהל בוחרים צר ומגזרי ובין לייטיות לקהל רחב וחילוני. השלב הבא, שבו מדינת ישראל תעסוק בזהות שלה ובביסוס הערכי שלה, לא יעבוד ככה. רבים מהחילונים יזהו בעמדות הדתיות הליברליות את אותו שמאל אליטיסטי שבחר בתרבות המערבית על פני התרבות היהודית, ויחושו כלפי הצבע הזה ריחוק. הם יבחרו להזדהות דווקא עם העמדות הציוניות האלטרנטיביות שמשמרות יהדות שמחוברת למסורת, במידה שאלה יהיו ברורות ועקביות.

הלא מתנצלים

אי אפשר להתווכח עם הכוח של נפתלי בנט. הוא רכש הרבה מאוד כלים כדי להשיג מטרות בעולם הפוליטי. יש בו גאווה לאומית של מנהיג ישראלי והוא נמצא בצד הנכון של המפה הפוליטית. ולכן כרגע הוא הכי טוב שיש בעבור מי שרוצים לקדם תהליכים לאומיים או לכל הפחות לבלום תהליכים שליליים. אבל אם הוא לא יחליט לנקוט עמדה אמתית הוא לא יזכה להיות האיש של 'השלב הבא'. וכנראה, לפי הסקרים, גם לא ראש הממשלה הבא. האם יש בו החזון והעולם האידיאולוגי-אמוני המוצק כדי לפרושׂ משנה של השלב הבא לאזרחי ישראל? ייתכן שכן. בפועל, בינתיים, הוא פשוט לא עושה את זה.

בימים שבהם עולה שוב הדיון על איחוד בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי, הולך ומתברר כי גם אוהבי אחדות שכמונו נאלצים להבין שעדיין אנו זקוקים למפלגה קטנה שתישא את דגל 'השלב הבא' באופן ברור. מפלגה שתגיד באומץ: בעד ריבונות, בעד מדינה יהודית, בעד משפחה יהודית. ככה פשוט, בלי להתנצל. לא ככה לימדת אותנו, השר בנט?

בכל המהלכים הפוליטיים הדרמטיים גם של ארץ ישראל וגם במקומות של דת ומדינה, הבית היהודי הייתה זקוקה לדחיפה הלא פרופורציונלית של סמוטריץ' כדי שבנט יפעיל את יכולותיו הפוליטיות הגבוהות – כך היה בחוק ההסדרה וכך היה גם בחוקי דת ומדינה השונים בעת האחרונה.

במציאות היום, שבה הבית היהודי בוחרת להיות עמומה במקומות המהותיים, לאיחוד הלאומי יש תפקיד חשוב מאוד. במקרה הפשוט, כסמן שלא יאפשר לשכוח את המהות הציונית דתית שהיא נשמת 'השלב הבא'. ייתכן שבהמשך – אף כאלטרנטיבה של ממש.

יסוד התורה

בימים אלה נקרית לפני מדינת ישראל ההזדמנות הפוליטית הנדירה שמסמנת אולי יותר מכול את 'השלב הבא' שהיא צועדת אליו ברצונה ושלא ברצונה. מדובר בחוק יסוד לימוד תורה שאמור להיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל. כמו רוב חוקי היסוד מדובר בחוק הצהרתי, שבהעדר חוקה למדינה מהווה חלק משמעותי מהגנטיקה המהותית של מדינת ישראל. הוא פחות עוסק במשמעויות של אכיפה ומשמש בעיקר בסיס לבית המשפט להביט בו כערך בכל עת שהם עוסקים בהתנגשויות השונות בין הערכים השונים שהמדינה והמחוקקים הציבו.

טעות היא לתייג את החוק הזה כ'חוק של החרדים' רק משום שהסיטואציה הפוליטית שבתוכה נוצר היא הרצון לגרום לבג"ץ לקבל את חוק הגיוס הנוכחי. זה לא באמת הסיפור. הכול יודעים ששילוב החרדים לא ייעשה בכפייה, והתקדמותו עד כה הייתה למרות בג"ץ ולא בזכותו.

מה שכן מתרחש כאן הוא הזדמנות מהותית וחשובה שבה מדינת ישראל, לקראת חגיגות השבעים לקיומה, תכניס לרשימה היוקרתית של חוקי היסוד שלה את ערך לימוד התורה. בכך היא תצהיר עליו כערך שהמדינה מכירה בו ורואה אותו כערך לאומי מהמדרגות הראשונות. זו דרמה אמתית שמבשרת את השלב הבא. האם הבית היהודי מוביל את המהלך המדהים הזה? מעכב אותו?אדיש אליו? זו תמצית השאלה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם