הנוער לאן? הנוער כאן

m 3 mahapecha

 

מערכת 'מקום בעולם' ו'עולם קטן'

 

אנחנו חיים באחת התקופות המרתקות בהיסטוריה.

 

נכון שבכל תקופה הנוער עומד ומשתאה מחדש איך היה כאן סוער ומשמעותי בדורות שלפניו וכמה בנלי וחסר משמעות הדור שלו, אבל היום אנחנו נמצאים במקום המשמעותי ביותר מכל מי שהיו כאן לפנינו.

 

תנועות הנוער הציוניות באירופה היו המנוע שדחף את התהליך הציוני. בעשורים שבין שתי מלחמות העולם התארגנו לפחות 25 תנועות נוער, שנמנו בהן רק במזרח אירופה כמאה אלף חניכים. גם במהלך השואה, לפי ישראל גוטמן, בתנועת ההתנגדות המאורגנת ובמאבק המזוין בגטאות של פולין המבותרת ושל ליטא נודע משקל מכריע לתנועות הנוער ולחטיבות הנוער של המפלגות.

 

גם בפני הנערים שעלו לארץ עמדו משימות כבירות ורוח התקופה פיעמה בעורקיהם. הם עברו מהקן ומהקבוצה האירופיים אל לב המושבים והקיבוצים הישראליים כדי להגשים משימות חלוציות ולהתיישב ברחבי ארץ ישראל.

 

מספר בני הנוער במחתרות אצ"ל ולח"י היה קרוב למאתיים.

 

אבל יש עוד משהו שצריך לזכור:תמיד מיעוט של בני נוער הוא שהיה החוד הפעיל והאידאולוגי. הרוב הגדול לצערנו הרב לא הצליח לעבור בבטחה את הצמתים שהקרתה לפניו ההיסטוריה היהודית. תמיד היו מי שנשארו במצרים, במדבר, בגלות, בכניסה לארץ ובבנייתה – והיו המעט שצלחו ובחרו נכון. על כל מי שלא עבר עינינו דומעות.

 

גם היום אנחנו בעיצומו של בירור היסטורי תרבותי, אבל ימינו אלו משמעותיים עוד יותר מימי קום המדינה שבהם בנינו את הבית הפיזי של העם הזה. לצער הלב לא כל אחד מבני הנוער ובנות הנוער של היום יזכה להעפיל לשלב הבא עם משפחה ועם מסורת ישראלית יהודית מחוברת למקור. לבירור הזה צריך להגיע בשמחה גדולה, עם חדוות נעורים, עם כוחות, בענווה, עם חיבור לתורה ולמסורת ועם הרבה מאוד אהבת ישראל.

 

בארץ ישראל הבחירה הזאת נהיית מצד אחד איכותית ובהירה הרבה יותר, אבל מצד אחר גם נוקבת יותר. לכן אפשר לראות כאן ממש באותה נשימה כל כך הרבה תעיות בשדות זרים ונפילות למקומות חולים ולא מוסריים, ולצד זה כל כך הרבה כוחות וצמיחה רוחנית וערכית.

 

אנחנו מאמינים שנוער ישראלי צריך לשמוח וליהנותאבל גם לדעת לבחור באיזו תרבות הוא לא נוגע ואיזו תרבות אינו צורך. זה נוער שגם בתרבות הפוסט-מודרניזם יודע שיש אמת גדולה, ועוד איך. גם אם היא אינסופית ועוד אינה גלויה, ובטח שלא כולה בידיים שלנו, היא קיימת ואנחנו חושפים אותה יחד, כל העם הזה, בעדינות וברגליים נטועות היטב במה שהעבירו לנו הדורות הקודמים של עם ישראל.

 

הנוער הזה הוא נוער שיתמלא בידע ולא יסתפק במועט. הנוער של הדור הבא שיישא את הלפיד הלאה הוא נוער שיקים משפחות המורכבות מגבר ואישה, ולמרות כל הקושי יתחבר לצד השני לא רק בטבעיות אלא בחיבור על-טבעי ומקודש. גם כשהשיח בחוץ יאתגר עם בעיות של נטיות הפוכות נברר הכול באומץ אך בצניעות וברגישות לזולת ומתוך ציות לתורת ה'.

 

הבירור יהיה בבחירה שלנו לשמור על ארץ ישראל כמקום שאינו רק טבע ויופי או לחלופין פוליטיקה, אלא ארץ שמטיילים בה באופן שהוא מעל הטבע, שיש בו ממד נוסף וגבוה.

 

הנוער של היום הוא נוער ששואל שאלות.הוא שואל בלי להתבייש מי הוא אלוקים ואיפה הוא ומה זה אומר לגבינו, ואינו מסתפק בתשובות קטנות וגם לא נבהל כשעוד לא הגיעה העת למצוא את כולן.

 

הקב"ה גדול הרבה יותר מכל האידאלים שלימדו אותנו ושגילינו עד כה. המבט אל האינסוף ברוך הוא עוזר לנו לצעוד בדרך של אמת מבלי ליפול לעבודה זרה של אידאל אחד חשוב ככל שיהיה.

 

הנוער של החופש הגדול תשע"ז הוא נוער שבונה בתוכו אהבה אמתית לכל אחד ואחד מעם ישראל ויודע שכל אחד מאתנו ומזולתנו הוא הגדול ביותר ואין שום יכולת לעם הזה בלעדיו. בתהליך הבירור של הדור הזה, אנחנו לא מוותרים על אף יהודי, ואף חבר, גם כשהוא טועה לדעתנו. אנחנו רוצים שכולם כולם ימשיכו הלאה עם העם הזה.

 

בני הנוער ובנות הנוער של החופש הקרב ובא מבינים שבכל בעיה פרטיתשהם מגלים בתוכם, חיבוטי נפש וכאבים, הם מיקרוקוסמוס לעולם כולו, ומה שהם יצליחו לפתור בתוכם, הם יפתרו מתוך אחריות לכלל. לעם ולעולם. אנחנו רוצים לפתח בתוכנו אחריות אמיתית ועמוקה למדינה, לא משנה עד כמה נחוש פערים בין מה שלדעתנו נכון לעשות לבין מה שנגלה במציאות. המדינה היא אנחנו ואנחנו חלק בלתי נפרד ממנה.

 

חשוב לדעת ולא להתבלבל – אין כאן חלוקה חברתית בין דתיים לחילונים. מי שפוקח את העיניים יראה שיש המון כיפות סרוגות ושחורות וגם ראשים בלי כיפות, בנים ובנות, שלצערנו לא יעברו את הצומת של הדור שלנו, ויהיו מי שיעברו ללא כיפה. יהיו שם חרדים ויהיו גם דתיים-לאומיים; מי שיהיו מחוברים לתורה במהותם ובבחירתם יעבירו את העם שלנו לשלב הבא.

 

גם אנחנו כאן, ב'מקום בעולם' וב'עולם קטן', רוצים להיות חלק מהבירור הזה. הלוואי שנצליח גם בחופש הגדול הזה וגם הלאה לעבור יחד בעזרת ה' את הבירורים הנכונים. שנצליח יחד לבחור בחופש עם עצמה. שלא ניבהל כשנטעה או כשניפול. שנעבור יחד מסע של חופש משמח וגדול. גדול.


atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם