צביון הכותל למען התפוצות

3 maarechet 604

שמירה על צביון הכותל – גלגל הצלה ליהדות ארה"ב

מערכת

עם כל הסימפתיה המובנית שיש לנו לחביבות האמריקנית בכלל ולאחינו היהודים האמריקנים בפרט, ועם כל החשיבות שיש להשפעתם הפוליטית במסדרונות הקונגרס האמריקאי ותרומותיהם הנדיבות לבניין הארץ, כדאי שנדבר רגע על מה שקורה שם ביהדות ארצות הברית. ובעיקר על מה עומד מאחורי רצונם של יהודי ארצות הברית להשפיע על החברה הישראלית, בין היתר על איך תיראה רחבת הכותל וכיצד ייראה תהליך הגיור במדינה, ובטח עוד נפגוש עוד כמה נושאים בהמשך.

ממש לפני שבוע, בתזמון מבאס מאוד, תרגם צביקה קליין מ'מקור ראשון' מחקר נוסף שחושף את ממדי הטרגדיה התרבותית של האחים האבודים שלנו שם בארצות הברית. פרופ' סטיבן כהן ופרופ' סילביה ברק-פישמן פרסמו ממצאים לא נתפסים על הקצב המטאורי של תהליך מחיקת יהדות אירופה. שימו לב למספרים, צריך לקרוא אותם לאט לאט: לפני הכול, ל-60 אחוזים מיהודי ארצות הברית שאינם חרדים אין ילדים כלל! בעברית-אמריקנית המשמעות היא שמיליוני יהודים הולכים להיעלם שם לעם היהודי וזה עוד לפני שמדברים על התבוללות. בעבור עם שלפני כמה עשורים איבד שישה מיליון איש, לא נראה שאנחנו מבינים עד הסוף את משמעות המספר המפחיד הזה. אבל כאמור זה עוד לא הכול – מהיהודים שהביאו ילדים לעולם רק 21 אחוזים מעורבים בחיים יהודיים כלשהם, לשמונה אחוזים מהמשפחות יש ילדים שאינם יהודים לפי ההלכה ו-11 אחוזים נוספים מגדירים את עצמם יהודים ללא דת.

הלאה, להמשך ממדי האסון היהודי שפוקד אותנו בארצות הברית – ואנחנו מתעסקים עם גיור כזה או אחר ורחבת כותל לשביעות רצונה של חברה יהודית שאיבדה את הדרך ומשמידה לנו את העם – ל-50 אחוזים מהיהודים שאינם חרדים אין בן זוג או בת זוג כלל, ול-29 אחוזים יש בן זוג או בת זוג שאינם יהודים. רק 21 אחוז מהם נשואים ליהודי או ליהודייה.

אבל הדבר הכי חשוב הוא להבין שכל המספרים האלה הם לא שרירותיים, אלא תוצר ישיר של תפיסת עולם שלמה עם יחס מסוים מאוד לתרבות המערב הכושלת, עם תפיסת עולם ברורה מאוד באשר למקומן של ההלכה היהודית ושל המסורת. חלקה העיקרי של יהדות ארצות הברית לא הסתפק בכך, והוא גם יצר לעצמו דת חדשה המכנה עצמה 'יהדות רפורמית' עם כללי גיור משל עצמו; זו חברה שלמה שנכנעה לחלוטין לדת השוויון, הפותחת במחיקת זהויות של נשים וגברים וממשיכה בהשמדת ערכי המשפחה היהודית. תפיסת העולם הזאת משמידה לנו את העם לנגד עינינו, והחברה הישראלית – במקום לנסות למצוא דרך לעזור להם ולחלץ את מי שאפשר מאבדן הזהות ומאבדן הדרך – מתעסקת כאן ברחבת הכותל לשביעות רצונם של יהודי ארצות הברית.

בואו נדבר רגע על רחבת הכותל. שאף אחד לא יספר סיפורים, הרי כולם יכולים להגיע לרחבה הזאת, נשים וגברים יחד, להצטלם אינסוף סלפיים משפחתיים ולחוג במעגלי שירת סוכנות מעורבים, ורק כשמגיעים לשלב שבו מתפללים, היינו ב-50 המטרים שלפני הכותל עצמו, נפרדים המינים, חובשים כיפת סטן יפה ומטפחת שלא הורסת שום תסרוקת וכולם מבסוטים ונשארים חילונים ממש כפי שהגיעו. אז על מה כל המהומה? אלא שהעניין הוא שכמו בכל מאבק תרבות, מי שהפסיד ופשט רגל במקום אחד רוצה לשרוד אידאולוגית, ולמרות הכישלון לטבוע גם כאן את חותמו. הכושל. לא כי הוא רע אלא מאחר שהוא במצוקה: מצוקה של זהות ואידאולוגיה מרוקנת שניתקה את עצמה מהמסורת. וזאת בדיוק הסיבה שדווקא בשם האהבה ההדדית והאחריות שלנו לכל יהודי העולם אסור לנו להיכנע במאבק התרבותי הזה שרחבת הכותל מסמנת.

הקשר עם יהדות ארצות הברית חשוב מאין כמוהו; לא בשל תרומותיהם הנדיבות אלא בעיקר כדי שנוכל לתת להם קרש הצלה של זהות יהודית המחוברת להלכה ולמסורת שהחזיקו אותנו לאורך כל ההיסטוריה. יהודי ארצות הברית זקוקים לעזרה, בואו נעלה אותם ליבשה ובשום אופן לא נאפשר להם להטביע אותנו אתם בתוך מצוקותיהם.

Lead

ל-60 אחוזים מיהודי ארצות הברית שאינם חרדים אין ילדים כלל! בעברית-אמריקנית המשמעות היא שמיליוני יהודים הולכים להיעלם שם לעם היהודי וזה עוד לפני שמדברים על התבוללות. בעבור עם שלפני כמה עשורים איבד שישה מיליון איש, לא נראה שאנחנו מבינים עד הסוף את משמעות המספר המפחיד הזה

הרי כולם יכולים להגיע לרחבה הזאת, נשים וגברים יחד, להצטלם אינסוף סלפיים משפחתיים ולחוג במעגלי שירת סוכנות מעורבים, ורק כשמגיעים לשלב שבו מתפללים, היינו ב-50 המטרים שלפני הכותל עצמו, נפרדים המינים, חובשים כיפת סטן יפה ומטפחת שלא הורסת שום תסרוקת וכולם מבסוטים ונשארים חילונים ממש כפי שהגיעו. אז על מה כל המהומה? אלא שהעניין הוא אחר: מאבק תרבות


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם