היהודי הראשון Featured

19 sivan

סיון רהב מאיר

1. חברה שלי, אימא לכמה ילדים קטנים, כתבה לי כך:

"אנחנו ממילא מכינים סנדוויצ'ים, אנחנו ממילא שוטפים כלים, אנחנו ממילא עוזרים לילדים בשיעורי הבית. הבחירה שלנו היא איך לעשות את זה, בשמחה או בעצבים, במרירות או בהתלהבות. הרי אם יש משימות אפורות שברור שנעשה היום – למה לא להחליט שנעשה אותן מכל הלב? שנוסיף להן כוונה, ונזכור מדוע אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים בעבור יקירינו?

"מאברהם אבינו למדנו לעשות פעולות שגרתיות של יומיום בזריזות ובשמחה ובהתרגשות. הפרשה מתחילה בסיפור המפורסם של הכנסת האורחים של אברהם. פרשני הפרשה מבקשים שנשים לב לפרטים: 'וַיְמַהֵר אַבְרָהָם הָאֹהֱלָה אֶל שָׂרָה וַיֹּאמֶר מַהֲרִי שְׁלֹשׁ סְאִים קֶמַח... לוּשִׁי וַעֲשִׂי עֻגוֹת. וְאֶל הַבָּקָר רָץ אַבְרָהָם וַיִּקַּח בֶּן בָּקָר... וַיִּתֵּן אֶל הַנַּעַר וַיְמַהֵר לַעֲשׂוֹת אֹתוֹ'.

"אברהם ממהר ורץ כדי לארח אנשים זרים, וגורם גם לאחרים להזדרז ולהצטרף במהירות אל החגיגה. הוא ממש רוקד עם המאכלים לקראת האורחים שלו, כאילו זכה באיזה פרס. יותר משהאורחים נהנים נראה שאברהם נהנה לעשות את המשימה שבשבילה נברא – לסייע לזולת. אברהם אבינו מלמד אותנו שהשאלה היא לא רק מה אתה עושה אלא איך אתה עושה אותו. באיזו גישה אתה מוזג למישהו כוס מים".

2. הבן שלנו נתנאל התחיל השבוע להניח תפילין לקראת בר המצווה שלו, וההתרגשות רבה.

חמי, הרב אליאב מאיר, סיפר לנו שבבוקר הוא עזר לשכן שלו בירושלים, בן 95, להניח תפילין. הוא כבר לא יכול לעשות זאת לבד. משם הוא הגיע אלינו כדי לעזור לנכד שלו, עוד מעט בן 13, להניח תפילין, כי הוא עוד לא יודע לעשות זאת לבד. ובעצם, הוא אמר לנו, התפילין של הקשיש והתפילין של הילד מעבירות את אותו המסר בדיוק:

"כשיהודי, בכל גיל ומצב, פותח את היום בתפילין, הוא לוקח את שני הכוחות הכי חשובים בחיים ומכוון אותם לכיוון הנכון. היד מסמלת את הפעילות המעשית שלנו בעולם, והראש מסמל את המחשבה והדמיון. כשמניחים בתחילת היום תפילין של ראש ותפילין של יד, מזכירים לעצמנו לשלוט במהלך היום גם במעשים וגם במחשבות שלנו.

"בתוך התפילין הרי כתובים כל הערכים הבסיסיים שלנו כעם יהודי, הערכים שאליהם אנחנו רוצים להיות קשורים. אנחנו צפויים להיתקל בהרבה פיתויים והסחות דעת לאורך היום, ומבקשים שלא להתבלבל, שלא להחליף בין העיקר לבין הטפל. ואנחנו מבקשים את הצלילות והבהירות הזו מגיל 13 ועד הרבה אחרי גיל 95, בעזרת השם. מזל טוב".

3. לו היו עורכים את מצעד האנשים המשפיעים בעולם, אברהם אבינו ושרה אימנו היו כנראה נבחרים לצמרת הרשימה. קשה להפריז בחשיבות של המהלך שהתחיל בשבוע שעבר בפרשת לך לך: הם יוצאים למסע לארץ ישראל, ובכך מסמנים את הדרך למיליוני יהודים מאז ועד היום. הם כופרים בעבודה הזרה ובעבודת האלילים ומחוללים את מהפכת המונותאיזם, האמונה בא-ל אחד. הם מקימים בית יהודי ראשון, אוהל של חסד והכנסת אורחים. אבל בשום מקום לא נכתב מדוע דווקא הם נבחרו למשימה.

הרב אבינדב אבוקרט מציע בספרו החדש 'דיבור המתחיל' הסבר מרתק: מדוע נבחר אברהם? למה דווקא הוא? הסיבה שאברהם שמע כאלה בשורות גדולות היא עצם היכולת שלו לשמוע אותן. יש קול פנימי שמדבר לכל אחד ואחת, אבל רוב העולם מסרב להאזין ובורח מהייעוד שלו. אברהם שמע את הקריאה "לך לך". הוא הצליח להשתיק ולהשקיט את כל הקולות האחרים, את כל ההפרעות החיצוניות, את כל השעבודים והפיתויים שמסביב, וזכה לבהירות צלולה ומאירה. במקום ללכת לאיבוד בעולם מלא בלבול הבין אברהם את הסיפור כולו והיה ליהודי הראשון, לעולה החדש הראשון, למאמין הראשון.

רבי נחמן מברסלב כותב על כך: "לכל אדם בעולם יש 'לך לך', שמזהיר את האדם שילך לעצמו, 'לך לך' שתלך לעצמך, היינו למקור נשמתך".

שנצליח לשמוע.

4. "כל החיים בנפאל חשבתי שאני בשליחות", אמרה שליחת חב"ד בנפאל חני ליפשיץ למשתתפות בסדנת 'נפגשות'. בשיחת זום עם מאות ילדות ונערות סיפרה חני על השנתיים האחרונות ועל תובנה חשובה שלה: "עשינו ליל סדר מהגדולים בעולם, אירחנו אלפי מטיילים בכל שנה, הצלנו וחילצנו אנשים. השליחות הייתה בשיאה. ואז סגרנו את בית חב"ד בגלל הקורונה, חזרנו לארץ, וחיינו עם הילדים בישראל בלי לדעת לאן ומתי, רק קיווינו לחזור כמה שיותר מהר. כאן הבנתי שהפרק הזה בחיי הוא פרק של שליחות חשובה לא פחות. שליחות הרבה פחות נוצצת וזוהרת, פחות פומבית. זו לא חוכמה להיות שליחה רק בסעודת שבת למאתיים ישראלים. זו חוכמה להיות בשליחות עם הילדים בסגר ובבידוד. ועכשיו אנחנו מנסים שוב לחזור לפעילות בנפאל בזהירות, אבל בתפיסת שליחות הרבה יותר בוגרת. כולנו בשליחות תמיד, בכל מקום".

5. ירוחם ליבוביץ', שהיה המשגיח המיתולוגי של ישיבת מיר שבאירופה, מצא בספר בראשית סוד לניצול זמן.כידוע, שלושה מלאכים באו לאוהל של אברהם ושרה. אחד הגיע כדי לבשר לשרה על לידת יצחק, אחד כדי להפוך את העיר סדום, ואחד כדי לרפא את אברהם אחרי ברית המילה.

למה צריך שלושה מלאכים במקום שמלאך אחד ימלא את שלוש המשימות? רש"י כותב על כך: "אין מלאך אחד עושה שתי שליחויות". כלומר, אפילו כשמדובר במלאך נותנים לו משימה אחת בכל פעם, שליחות אחת שהוא מרוכז בה, ולא שתיים.

זה לא דבר פשוט ליישום: אם אנחנו לומדים כעת, זוהי המשימה שלנו, בלי הסחות דעת. אם אנחנו מבלים זמן עם הילדים, זו השליחות, בלי לנסות להספיק עוד מלא דברים תוך כדי תנועה.

אנחנו בעידן שבו הקרב על הקשב והריכוז נעשה קשה יותר ויותר. הרב ירוחם ליבוביץ' קורא לנו לזכור: אין מלאך אחד עושה שתי שליחויות. לא כדאי לבלבל את עצמנו במטלות רבות בבת אחת אלא לשאול תמיד: "מה בדיוק אני עושה עכשיו?" בהצלחה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם