מי את מפלגת רע"ם? Featured

8 raam

 

מי את, מפלגת רע"ם?
 
עד לא מזמן לא הבדיל איש מאיתנו בין המילים רע"ם, תע"ל, חד"ש ובל"ד. כל שידענו הוא שהרשימה המשותפת, ומפלגת רע"ם בתוכה, מזדהה עם הפלשתינים ואינה מכירה במדינת ישראל כביתו של העם היהודי. מה ההבדל בין מפגלת רע"ם לבין חברותיה בכנסת? איך קרה שדווקא המפלגה האסלאמית היחידה בכנסת הפכה ללשון המאזניים של ממשלת ישראל? ומה הקשר בין מנסור עבאס וחברי רע"ם למוחמד מורסי ולחמאס? הכירו את הסלמי מעורר התיאבון של הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית

 

איתמר סג"ל

 

הכתבה נכתבה בסיועו החשוב של ברוך ידיד, סא"ל במיל', עיתונאי ויועץ לשעבר לענייני ערבים במתפ"ש. תודה גם לפרופ' ניסים דנה, מומחה לאסלאם, לדת ומסורת במזרח התיכון. תודה גדולה גם למאיר אטינגר

 

תנועת האם: האחים המוסלמים

 

מפלגת רע"ם, הרשימה הערבית המאוחדת, היא מפלגה דתית אסלאמית, הזרוע הפוליטית של הפלג הדרומי בתנועה האסלאמית בישראל והמפלגה הערבית הדתית היחידה בכנסת. חברותיה לשעבר ברשימה המשותפת – חד"ש, בל"ד ותע"ל – הן מפלגות ערביות לאומניות חילוניות. התנועה האסלאמית בישראל צמחה מתוך תנועת האחים המוסלמים העולמית, שבבסיס הרעיון שלה עומד שלטון השריעה תחת האסלאם הסוני.

 

את תנועת האחים המוסלמים הקים בשנת 1928 חסן אל-בנא, מוסלמי אדוק ממצרים, ומשם היא גדלה והתפשטה לכל העולם, וכבר בשנת 1932 הקימה סניפים בארץ ישראל. לפי תורת התנועה, "האסלאם הוא הפתרון". היא הוקמה בפעולת נגד לחילוניות בעולם הערבי ולירידת האסלאם במדינות הערביות ודוגלת בהתנגדות לתרבות המערב.

ההבדל העיקרי בין הפלגים היה ונותר אך ורק באסטרטגיית 'השפעה מבפנים' של הפלג הדרומי, שהוא מצדיק בזכייתו בפועל במוקדי השפעה כדי לקדם את האסלאם. רעיון זה מכונה 'דעווה', הכשרת הלבבות, ולפיו כל עוד אי אפשר לממש את השתלטות האסלאם יש צורך ב'דעווה' על ידי פעולות בתחום הדתי והסוציאלי עד שבבוא העת יהיה אפשר לפעול נגד השלטון הקיים ולמען שלטון האסלאם. בפעמים אחרות כינו ראשי הפלג הדרומי את הדרך 'בטן הלווייתן', משל להיותם שבויים במדינת ישראל באופן זמני
 

 

האחים המוסלמים רואים באסלאם מצע מחייב לחיי החברה והמדינה בכל התחומים: חברה, כלכלה, משפט ופוליטיקה. באופן רשמי דגלו האחים בקו בלתי אלים, אולם הדבר לא עמד במבחן המציאות במהלך השנים. האחים היו שותפים במידה רבה למרד הערבי בשנים 1936–1939, ואחיו של חסן אל-בנא אף ביקר בארץ את המופתי חאג' אמין אל-חוסייני, מראשי המרד הערבי.

 

בשנת 1954 הוצאה התנועה אל מחוץ לחוק במצרים, וארבעת אלפים מאנשיה נעצרו. בסוריה הוצאה התנועה אל מחוץ לחוק ב-1958, וחאפז אל-אסד טבח קרוב לעשרים אלף מאנשי התנועה בעיר חמה. בשנת 2013, לאחר נפילתו של איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי, שוב הוצאה התנועה אל מחוץ לחוק במצרים. האחים התנגדו נחרצות להסכם השלום בין ישראל לירדן, וביולי 2020 הוצאה התנועה אל מחוץ לחוק בירדן. לאחים המוסלמים סניפים בשבעים מדינות ברחבי העולם, ובהן מצרים וירדן, וכן ברצועת עזה.

 

האחים צמחו בעיקר בקרב שכבות חברתיות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. הם הדגישו לתושבים את הצורך בשינוי אורחות חייהם ואף סייעו להם לשפר את תנאי חייהם. שורת אירועים ותהליכים בעולם הגדול בכלל ובעולם הערבי בפרט הביאו לידי צמיחה אדירה של תנועות האסלאם, ובהן תנועת האחים המוסלמים. בישראל ובשכנותיה היו אלה בין השאר הסכמי השלום בין ישראל למצרים ובין ישראל לירדן, וכן הסכמי אוסלו, שהיו מנוע צמיחה של רעיונות תנועת האחים המוסלמים בסביבה. מעל הכול עומד זיכרון הנכבה והנכסה כראיה לכישלון האידאולוגיה הלאומית הערבית ולצורך ברעיון הח'ליפות האסלאמית הדתית. תנועת האחים המוסלמים משתתפת במוסדות המדינה כבשיטה. במצרים היא ניצלה את כוחה, ובשנת 2011 השתלטה על מוסדות המדינה. בירדן זכתה התנועה במספר הקולות הגדול ביותר לפרלמנט בבחירות 1993.

 

האחים בארץ הקודש

 

לאחים המוסלמים יחסי קרבה ושיתוף פעולה עם עשרות רבות של ארגונים אסלאמיים ברחבי העולם, ובהם הג'יהאד האסלאמי, המוג'אהידין וכמובן תנועת חמאס, שהיא למעשה ההתפתחות של האחים המוסלמים ב'פלשתין'. כאשר נוסד חמאס מתוך האחים המוסלמים הוא הדגיש את המוטיב 'ג'יהאד עכשיו'. גם תנועת ההתנגדות באפגניסטן הוקמה בהמשך לאחים המוסלמים. כך הוקמו תנועות התנגדות דומות בבנגלדש, בהודו, בצ'צ'ניה ובמקומות נוספים.

 

כבר בשנות החמישים התבססו בארץ האחים המוסלמים כאשר הקימו סניפים בתחומי הגדה המערבית ורשמו עשרות אגודות רשמיות תחת השלטון הירדני, כגון 'המועדון הערבי'. ב-1973 נרשמה התפתחות של ממש כאשר ישראל אישרה את הקמתן של האגודות האסלאמיות ברצועת עזה ואף תמכה בהקמתן, לטענת מחקרים אחדים. הארגון הגדול שבהן היה המג'אמע האסלאמי של אחמד יאסין, לימים מייסדה של תנועת חמאס.

 

התנועה האסלאמית בארץ ישראל ולידת רע"ם

 

ברוח רעיונות האחים המוסלמים ובהמשך ישיר שלהן הוקמה בישראל התנועה האסלאמית, תנועה דתית ופוליטית. את התנועה הקים בשנת 1971 השיח' עבדאללה נימר דרוויש, והיא מתמקדת בפעילות בקרב ערביי ישראל בעלי תעודת זהות כחולה. השיח' דרוויש למד במכללה האסלאמית בשכם, ולאחר לימודיו החל לקרוא לשוב לאסלאם ולפעול לבניית דור הנושא את האסלאם כתורה, כשריעה וכמערכת חיים.

 

בשנת 1972 הקים את הגרעין הראשון של התנועה האסלאמית בכפר קאסם, וקריאתו החלה להגיע לכפרים השכנים: כפר ברה, ג'לג'וליה וטייבה. לאחר מכן התרחבה התנועה והקימה מרכזים בגליל ובאזורי הנגב. בתחילה התמקדה התנועה בהקמת מוסדות רווחה במקביל למוסדות המדינה. בין הפעילויות היו אספקת מחשבים לבתי ספר, ארגון ליגת כדורגל אסלאמית, ארגון חתונות, הקמת מעונות, ארגון התרמות לעניים ועוד.

 

בשנת 1981 נעצר השיח' 'עבדאללה נימר דרוויש ונידון לארבע שנות מאסר, ומהן נשא שלוש שנים עד ששוחרר בשנת 1984. האישום שהורשע בו היה הקשר שלו לארגון סודי אסלאמי. מנהיג הארגון, פריד אבו מוך, נידון לעשר שנות מאסר, והוא שוחרר עם אסירים אחרים בעסקת ג'יבריל בשנת 1985.

 

במקביל לפעילות זו הקימו חלק מראשי התנועה בראשות דרוויש את אוסרת אל-ג'יהאד, ארגון טרור אסלאמי ראשון בישראל. ראשי הארגון נעצרו ב־1979 בעקבות ניסיון פיגוע, ומעצרם גרם לתנועה האסלאמית לנטוש את הטרור רשמית וכלפי חוץ. עד היום נצרב בתודעה ליל הקלשונים בשנת תשנ"ב, שבו מחבלים חברי התנועה האסלאמית, שהיו מצוידים בגרזינים ובקלשונים, רצחו שלושה חיילי צה"ל.

 

עד מהרה התפתחה מחלוקת בין ראאד סלאח, בכיר בתנועה, לעבדאללה נימר דרוויש, בין השאר בנוגע לעמדה כלפי הסכסוך הפלשתיני–ישראלי. אחת הסיבות העיקריות למחלוקת הייתה שאלת ההשתתפות בבחירות לכנסת. הסכמי אוסלו גרמו לפילוג מסוים בתנועה, שכן הפלג הצפוני התנגד להם, ואילו הפלג הדרומי תמך בהם. ב־1996 החליטה התנועה להתמודד בבחירות לכנסת לאחר שלוש דחיות קודמות של ההחלטה. ההחלטה גרמה לפילוג מוחלט בין הפלג הצפוני בראשות ראאד סלאח לבין הפלג הדרומי, שהנהיג השיח' אברהים צרצור. ההתמודדות נעשתה באמצעות מפלגה ערבית ששמה הרשימה הערבית המאוחדת (רע"ם).

 

הפלג הצפוני הלך והקצין: ב־2003 נעצרו ראשי הפלג הצפוני של התנועה בחשד לסיוע לחמאס, ושני שלישים מהם שוחררו כמעט מייד. באוקטובר 2015 ארגן הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הפגנות ומהומות אלימות של ערביי ישראל ביפו, לוד ונצרת כחלק מגל הטרור של חודש תשרי. ב-11 באוקטובר 2015 הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו למשטרה לפעול להוצאת הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית אל מחוץ לחוק.

 

הפלג הדרומי שמר תמיד על תדמית מתונה יותר, ונציגים מטעמו משמשים חברי הכנסת מטעם מפלגת רע"ם. אך גם הוא כאחיו הצפוני משמר את העיקרון הדתי בהתנגדותו לקיום מדינת ישראל כמדינה יהודית, וגם חבריו מכנים את עצמם 'פלשתינים'. ההבדל העיקרי בין הפלגים היה ונותר אך ורק באסטרטגיית 'השפעה מבפנים' של הפלג הדרומי, שהוא מצדיק בזכייתו בפועל במוקדי השפעה כדי לקדם את האסלאם. רעיון זה מכונה 'דעווה', הכשרת הלבבות, ולפיו כל עוד אי אפשר לממש את השתלטות האסלאם יש צורך ב'דעווה' על ידי פעולות בתחום הדתי והסוציאלי עד שבבוא העת יהיה אפשר לפעול נגד השלטון הקיים ולמען שלטון האסלאם. בפעמים אחרות כינו ראשי הפלג הדרומי את הדרך 'בטן הלווייתן', משל להיותם שבויים במדינת ישראל באופן זמני.

 

האם שינתה מפלגת רע"ם את תפיסת עולמה?

 

מעקב אחר פרסומי חברי הכנסת של רע"ם ובכירי התנועה מהשנים האחרונות ואף לאחר הכניסה לממשלה מגלים שאין כל שינוי בעמדותיה של התנועה האסלאמית ביחס למדינת ישראל וכי חבריה ממשיכים להתנגד למדינת ישראל, לעודד טרור, להעריץ מחבלים ולפעול נגד האינטרסים של מדינת ישראל. פרסומים למיניהם שהופצו בגלוי ברשתות החברתיות לא נמחקו מעולם, וחברי התנועה דבקים בעמדותיהם עד עצם ימים אלו.

בנוגע לצעדות השיבה בעזה כתב מנסור עבאס בשם התנועה האסלאמית: "בני עמנו עושים היסטוריה חדשה בהתנגדות לכיבוש". התנועה שיבחה את "אומץ הלב של בני עמנו בעזה", כלשונה, ואת "נכונותם להקריב קורבנות למען זכות השיבה, החופש והעצמאות הלאומית"

 

ב־2013 השתתף מנסור עבאס במשלחת של התנועה האסלאמית לרגל 'יום האסיר' בביקור אצל משפחות מחבלים. הביקור כלל ביקור אצל המחבלים מאיבטין, שזרקו רימון יד בשוק בחיפה, ביקור אצל משפחתו של הארכי-מחבל פאוזי נימר, שביצע עשרות פיגועים בגליל בשנות השישים, וביקור אצל בני משפחת בכרי, שבניה היו הסייענים של המחבל שהתפוצץ באוטובוס בצומת מירון.

 

כיאה לעומד בראש תנועת הבת של האחים המוסלמים הרבה מנסור עבאס בפרסומיו להלל את מנהיג האחים במצרים מוחמד מורסי. כמו כן הוא מרבה לעסוק במצבו של חמאס בעזה ובחובתו לגשר ולהביא לשלום בין תנועות פתח לחמאס. עבאס טוען בעקביות כי המכשול המרכזי העומד בפני הקמת מדינה פלשתינית בגדה המערבית, ירושלים המזרחית ורצועת עזה הוא הכיבוש הישראלי והמצור על רצועת עזה.

 

בפעם אחרת הסביר עבאס כי מטרת התנועה היא לפעול לג'יאהד אזרחי מתוך הבנה כי בלתי אפשרי כעת לאחוז בנשק. ב־2018 השתתף מנסור עבאס במשלחת של התנועה האסלאמית שנסעה לחזק ברמאללה את בכירי חמאס בירושלים (מוחמד אבו טיר, אחמד אטון וחאלד אבו עראפה), שגורשו ממזרח ירושלים. ב־2016 כתב עבאס כי הפילוג בין חמאס לפת"ח הוא שגרם לכישלון הפרויקט הפלשתיני שמטרתו שחרור העם הפלשתיני מהכיבוש הישראלי, החזרת הפליטים והקמת מדינה שבירתה "אל-קודס אל-שריף" (ירושלים העתיקה), וכי בעיניו תפקידם של ערביי ישראל הוא ללחוץ על חמאס ופת"ח לקבל זה את זה כשותפים שווים.

 

בנוגע לצעדות השיבה בעזה כתב מנסור עבאס בשם התנועה האסלאמית: "בני עמנו עושים היסטוריה חדשה בהתנגדות לכיבוש". התנועה שיבחה את "אומץ הלב של בני עמנו בעזה", כלשונה, ואת "נכונותם להקריב קורבנות למען זכות השיבה, החופש והעצמאות הלאומית".

 

עבאס אף ניסה באופן אקטיבי לגשר בין חמאס לפת"ח, ובאוקטובר 2016 השתתף במשלחת של התנועה האסלאמית לקטאר במסגרת ניסיונות להביא להסכם פיוס בין חמאס לפת"ח. שנתיים לאחר מכן השתתף עבאס בעצמו, עם משלחת של הנהגת הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, בביקור אצל אבו מאזן, כחלק ממאמציה של התנועה האסלאמית להוביל להסכם פיוס בין פת"ח לחמאס. בפעם אחרת ביקר את אבו מאזן על שלא התגמש דיו עם חמאס. כמו כן כינה עבאס את אחמד יאסין "שאהיד".

 

לאחר עסקת שליט פרסם מנהיג הפלג הדרומי חאמד אבו דעאבס מאמר ובו שיבח את חמאס על "מבצע נועז וייחודי" ועל האופן שבו ניהל משא ומתן. כמו כן הוא כתב: "כל העם הפלשתיני גאה בהישגיו של חמאס". אבו דעאבס היה בין משתתפי משט המרמרה לעזה. לאחר הסכם הפיצויים בין טורקייה לישראל פרסמה התנועה הצהרה על פעילותה של התנועה בקידום יוזמות להשגת הסכם פיוס בין חמאס ופת"ח. כמו כן היא קראה למצרים לפעול למען עזה כמו טורקייה. ואם בטורקייה עסקינן, מפלגת רע"ם מקיימת קשרים ענפים עם ארדואן, נשיא טורקייה ואיש האחים המוסלמים. ארדואן מופיע בתמונת הפרופיל בדף הפייסבוק של רבים מחברי המפלגה. בפברואר 2019 נסעו חברי כנסת מטעם המפלגה, מסעוד גנאים וטאלב אבו ערער, להיפגש עם ארדואן בטורקייה.

 

בנוגע להר הבית כתב עבאס: "לא היה שום דבר לפני מסגד אל-אקצא אלא מקום פסולת. אין שום הוכחה מדעית לכך שהיה קיים מקדש. מסגד אל-אקצא הוא מולדת כבושה, הוא זהות ושייכות".

 

האם רע"ם עוסקת רק בנושא האזרחי?

 

בסרטון שפרסמה מפלגת רע"ם לקראת מסע הבחירות היא נשאלת: "האם ויתר מנסור עבאס על נושאים אידאולוגיים?" ותשובתה: "לא. כל המחלוקת בין עבאס למשותפת היא רק בניהול הנושאים האזרחיים. בכל הנושאים הלאומיים אין כל מחלוקת", כך על פי הסרטון.

 

כאשר נשאל בריאיון חבר הכנסת ואליד טאהא על נאומו של עבאס, הוא הסביר כך: "זהותנו הערבית והפלשתינית היא אקסיומה שאינה ניתנת לערעור, אין לנו ספק שאנחנו בעלי הארץ הזו. רק מי שיש לו ספק בכך צריך לחזור על כך בכל הזדמנות".

 

בריאיון בשנת 2010 אמר חה"כ מסעוד גנאים: "אני מאמין בצורך לשוב לח'ליפות אסלאמית. אני סבור שזהו הפתרון המתאים ביותר למצב החולשה, ההתמוטטות וההתפוררות שסובלים מהם הערבים והמוסלמים".

 

באשר לגורלה של מדינת ישראל במצב שכזה ציין גנאים כי היא תיכלל במדינה האסלאמית הגדולה. "אנחנו איננו נגד היהודים אלא נגד התנועה הציונית ורעיונותיה הגזעניים". בהמשך לכך, לאחר ניצחון הטליבאן באפגניסטן לפני כשלושה שבועות פרסם יו"ר הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית חמאד אבו דעאבס כי זהו "צעד גדול בדרך ארוכה". בפוסט שפרסם הביע אבו דעאבס את תקוותו שכל הרודנים יעזבו והכיבוש ייעלם, משום שהעתיד שייך למוסלמים. רק לפני כשלושה שבועות השתתף יו"ר ועדת הפנים דאז, סעיד אל חרומי המנוח, בעצרת למען העצורים מפיגוע הלינץ' בעכו.

 

מפלגת רע"ם, הזרוע הפוליטית של התנועה האסלאמית מבית האחים המוסלמים, משמשת כיום לשון המאזניים בממשלת ישראל והאצבע השישית ואחת שלה. מלבד שורת הבטחות כלכליות מפליגות במיוחד, הבטחה להפסקת הרס בתים בנגב והכשרת יישובים בלתי חוקיים, המפלגה קיבלה את תפקידי סגן יו"ר הכנסת ויו"ר הוועדה לענייני ערבים וכן את ראשות ועדת הפנים.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

המחאה שלא תיכשל

  מאמר מאת יואל שילה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם