סיכום שנתי - משפט Featured

13 mishpat

 

שנת פסיקות אולטרה-ליברליות
הפסקים חסר התקדים, הרכב הוועדה החדש למינוי שופטים והשיאים החדשים של שלטון אליטת המשפט * ואולי כל אלה יבשרו שנה חדשה של התעשתות נבחרי הציבור

אברהם בלוך, כתב המשפט של ערוץ 20

שישים ואחד שופטים מונו בישיבה אחת של הוועדה לבחירת שופטים, שבה לא נכחו נבחרי הציבור למעט יו"ר הוועדה, שר המשפטים לשעבר אבי ניסנקורן. זאת אולי הייתה נקודת השיא שבה נראה בבירור כי לציבור אין כמעט שום השפעה על הליך מינוי השופטים במערכת המשפט. ההבנה הציבורית של חשיבות מערכת המשפט מתחילה להפציע, אך יש מי שעדיין אינם מבינים מדוע מינוי השופטים הוא הכלי העוצמתי ביותר במדינת ישראל.

תפקידו של השופט הוא לפרש את החוק. המחוקק שבחר הציבור יכול לחוקק מה שירצה, אך שופט יכול לרוקן את מילותיו מתוכן בהינף קולמוס או לתת לדבריו 'פרשנות מקיימת' שמרוקנת את החוק מתוכנו המקורי. מינוי שופטים שמרנים הוא אבן דרך חשובה במאבק למען המהפכה השיפוטית הנצרכת כל כך, ריסון כוחו של בית המשפט והחזרת השלטון לידי העם.

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס השנה ותמנה בין היתר שופטי עליון. לימין נתונים הקולות של שר המשפטים סער, שרת הפנים שקד וח"כ שמחה רוטמן. אם אפילו אחד מהם יצביע עם המחנה השני, יהיה רוב למינוי שופטים ליברליים, והם ימשיכו במסורת בג"ץ להתערב בעבודתה של הכנסת.

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס השנה ותמנה בין היתר שופטי עליון. לימין נתונים הקולות של שר המשפטים סער, שרת הפנים שקד וח"כ שמחה רוטמן. אם אפילו אחד מהם יצביע עם המחנה השני, יהיה רוב למינוי שופטים ליברליים, והם ימשיכו במסורת בג"ץ להתערב בעבודתה של הכנסת

ח"כ שמחה רוטמן הוא משב רוח רענן בוועדה לבחירת שופטים. האיש שכתב את הספר 'מפלגת בג"ץ' יושב בוועדה אחת עם שלושה שופטי עליון וממנה את השופטים הבאים של מדינת ישראל, ולנגד עיניו עומדות מילותיו שלו על מעורבות השופטים בפוליטיקה הישראלית.

השקפתו של רוטמן יכולה להשתקף באירוע הזה, מהחודש האחרון: חברי כנסת מהליכוד ומש"ס עתרו נגד הרכב ועדות הכנסת, והתוצאה הייתה מדהימה. מי שצפה בדיון היה נרגש לשמוע את הנשיאה אסתר חיות מדברת על התערבות אולטרה-שמרנית של בג"ץ בהליכי הכנסת, מילים שיצאו מאותו פה שפסק מתי תתכנס הכנסת ומי יעמוד בראשה כדי לבחור יו"ר חדש לכנסת ה-23.

המשימה של רוטמן, שקד וסער אינה פשוטה. חברי הוועדה האחרים יכולים למנות שופטים בלעדיהם, אך אם יישארו שלושתם מאוחדים, הם יוכלו לבלום מינויים ליברליים פרוגרסיביים לבית המשפט העליון.

בשנה האחרונה הוציא בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ כמה פסקי דין חמורים, למשל בעניין אישור פונדקאות ללהט"בים. מדובר בסוגיה חברתית שאת פתרונה צריך להביא לפתחה של הכנסת, וכל אחד מחברי הכנסת שבחרנו יכריע אם לאפשר את הפונדקאות או לא, אך שופטי בג"ץ החליטו לקחת את החוק לידיים ולקבוע בשביל הכנסת כי פונדקאות ללהט"בים תהיה גם תהיה.

כך גם בעניין החלטת שופטי בג"ץ כי על מדינת ישראל להכיר בגיור רפורמי לצורך קבלת אזרחות מכוח חוק השבות. השופטים החליטו להכריע בשביל הציבור מה תהיה התוצאה של גיור רפורמי, ואילו השופט השמרן נעם סולברג סבר כי יש להשהות את מועד כניסת פסק הדין לתוקף כדי לאפשר לכנסת להעביר חקיקה בעניין הגיור.

גם בתחילת השבוע הזה הוסיפו שופטי בג"ץ להרחיב את חוק השבות ולרוקן אותו מתוכן כאשר החליטו לתת בתנאים מסוימים את הזכויות בחוק גם לאלמנה של 'זכאי שבות' שלא ניצל את זכאותו. השופט השמרן דוד מינץ מתח ביקורת על אותם תנאים, כיוון שהם פוגעים בכלל הפסיקתי שלפיו יש לפרש חוקים פרשנות שתביא לידי ודאות משפטית. ואולם אי-ודאות משרתת את בג"ץ ומעניקה לשופטיו כוח רב יותר.

שופטי העליון השמרנים נמצאים כמעט תמיד בדעת מיעוט, ולא לשווא. שיטת מינוי השופטים הנוכחית מבטיחה רוב לשופטים ולנציגי לשכת עורכי הדין, ושם האינטרס לשמר את כוחו המופרז של בית המשפט ברור.

בכנסת יש שישים וחמישה מנדטים למפלגות ימין. קואליציית שישים וחמישה של 'ימין מלא' הייתה יכולה לבצע רפורמות אדירות במערכת המשפט, כולל העברת סמכויות מבג"ץ לבית דין לחוקה ושינוי שיטת מינוי השופטים כך שלציבור תהיה השפעה על בחירתם. הקואליציה הזאת לא קמה מסיבות כאלה ואחרות, ובשל כך האחריות לגורל שמרנותו של בית המשפט העליון שנחה בידי חברי הממשלה הנוכחית בוועדה לבחירת שופטים כפולה ומכופלת. אם הם יעמדו במשימתם, מעט כוח יחזור אל נבחרי הציבור – אליכם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם