אחרי הרפורמה Featured

4 zohar

דווקא מערך הכשרות של צהר יכול ללמד אותנו מה יקרה אחרי הרפורמה:
תגובה על דברי הרב רפי פוירשטיין על רפורמת הכשרות
ממש כמו בתוכנית הרפורמה שעל הפרק, גם בצהר התחייבו לשמור על שקיפות, על כשרות מוקפדת, על מחירים אחידים ועל נטרול האינטרסים הכלכליים * שלוש שנים אחרי ההתחלה, לפניכם סקירה מדגמית של מה שקרה במציאות במערך הכשרות של צהר. קדימון קל לדבר האמיתי שצפוי ננאחרי הרפורמה

הרב משה כ"ץ, מרבני כושרות

על סדר היום עלתה לאחרונה ההצעה להפריט את הכשרות: להפקיע מהרבנות את הסמכות לתת כשרות ולהעביר אותה לגופים פרטיים שינהלו אותם בעצמם. אפשר לדון באריכות על יתרונותיה ועל חסרונותיה של השיטה, אך מה טוב יותר מללמוד מן הניסיון? לשם כך בחרנו לבחון את פעילותה של כשרות צהר, פורצת הדרך בתחום הכשרויות הפרטיות, ולבדוק אם המהלך משפר את עולם הכשרות או חלילה להפך.

תחילה נציין שתי נקודות: האחת – אין לנו ספק בכנות כוונותיהם של צהר לשפר ולהנגיש את היהדות בארץ בכלל והכשרות בפרט, ודווקא בשל כך חשוב להתבונן מה קורה למערכת כזו בעת המפגש עם העולם המעשי. הנקודה האחרת – כשרות צהר מתנהלת במעגל סגור וללא שקיפות, נוהלי הכשרות אינם מפורסמים, אין פרסום על עסקים שהוסרה מהם הכשרות, ואפילו הרכב ועדת הרבנים שמנחה את צהר נותר סודי. זו הסיבה שאת כל הנתונים שיובאו להלן נאלצנו ללקט מפרסומים שדלפו לתקשורת במהלך השנים.

אין לנו ספק בכנות כוונותיהם של צהר לשפר ולהנגיש את היהדות בארץ בכלל והכשרות בפרט, ודווקא בשל כך חשוב להתבונן מה קורה למערכת כזו בעת המפגש עם העולם המעשי. כמו כן כשרות צהר מתנהלת במעגל סגור וללא שקיפות, נוהלי הכשרות אינם מפורסמים, אין פרסום על עסקים שהוסרה מהם הכשרות, ואפילו הרכב ועדת הרבנים שמנחה את צהר נותר סודי

בעת ההכרזה הדרמטית על הקמת כשרות צהר התחייבו המקימים על כמה עקרונות: 1) המחירים יהיו שקופים ואחידים; 2) נוהלי הכשרות יפורסמו לציבור; 3) מערך הכשרות של צהר לא יתחרה על עסקים של הרבנות אלא ינסה למשוך עסקים חדשים; 4) צהר לא תעניק כשרות לעסק שהרבנות הסירה ממנו כשרות לפני שיעברו שלושה חודשים מעת הסרת הכשרות; 5) בפרסומים מאוחרים התחייבו בצהר שלא לפחות מרמת הכשרות של הרבנות ואף להתעלות עליה.

היום, שלוש שנים אחר כך, ננסה למדוד את ההצלחה של צהר ביעדים שהציבו לעצמם:

הבטחות השקיפות הן בנוגע לנוהלי הכשרות והן בנוגע למחירי העסקים – בשתיהן לא עמדו בכשרות צהר. נוהלי כשרות מפורטים לא פורסמו לציבור עד עצם היום הזה, וכך נותר במחשכים המידע על רמת הכשרות, למי היא מתאימה, מהם נוהלי הפסיקה, כמה שעות המשגיח חייב להיות נוכח בבית העסק ועוד. טבלת מחירים דווקא הייתה מפורסמת באתר של צהר עד שהוסרה משם, ובמקומה היום, תחת הכותרת שנותרה 'שקיפות במחיר', נכתב: "למותר לציין שכל בית עסק שונה מרעהו, ועל כן היקף הכשרות וממילא גם המחיר יהיה שונה ממקום למקום".

ומה עם ההבטחה שלא לפחות מרמת הכשרות של הרבנות? במהלך השנים פורסמו כמה אירועים שמטילים ספק רב באשר לכוונתה של צהר לעמוד בהבטחה זו: בעסקים של צהר החלו להשתמש בירק עלים ללא פיקוח מחרקים, מה שאינו מקובל אפילו ברמת הכשרות המינימלית ביותר של הרבנות. מכמה פרסומים עולה כי מוצרים נוספים שהרבנות פסלה לשיווק מחמת רמת כשרותם אושרו במסעדות צהר, כגון ארטישוק, שנפסל מחמת הימצאות חרקים.

בצהר העניקו כשרות לבית קפה שהרבנות הסירה ממנו את הכשרות מפני שקבעה שההתנהלות בו נחשבת לבישולי גויים. בפרסום אחר התגלה שצהר העניקה כשרות למאפייה השוכנת במסעדה המוכרת טרפות, מה שהרבנות אינה מאפשרת מחמת חשש לבלבול, ולאחרונה פורסם שבצהר העניקו כשרות ליקב שבראשו עומד אדם שאינו שומר מצוות, גם רטרואקטיבית, על יין שיוצר שבע שנים קודם למתן הכשרות. למותר לציין שהענקת כשרות כזו לא עלתה מעולם על ליבה של שום רבנות בארץ, ומדובר באירוע שאין לו אח ורע בנוף עולם הכשרות.

ההבטחה שלא להתחרות ברבנות – ובפרט שלא להעניק כשרות לעסקים שהרבנות הסירה מהם את כשרותה בלא תקופת צינון, היא אחת ההבטחות המרכזיות של צהר, והיא למעשה משמשת הכרזה על שאין בכוונת צהר לפגוע בעולם הכשרות. האם עמדו צהר בהבטחה חשובה זו?

במהלך שנות הקמתה של צהר פורסמו לא מעט עסקים שהרבנות הסירה מהם את הכשרות בעקבות תקלות כשרות חמורות, וצהר נכנסה אליהם מייד. אפשר למנות בהם את קפה קאלו, שהכשרות הוסרה ממנו בעקבות סירובו של בעל העסק לעמוד בנוהלי הרבנות בעניין בישולי גויים, את מלון אשל השומרון באריאל, שבו לפי פרסומי הרבנות הוסרה הכשרות לאחר שנים רבות של הפרות כשרות חוזרות ונשנות וסירובו של בעל העסק להחליף את המשגיח, את מסעדת מרלו שבשילה, שממנה לפי פרסום הרבנות הוסרה הכשרות בעקבות הפרות חוזרות ונשנות, וכך בעוד עסקים רבים.

מעבר להתחייבות שהופרה ומערערת את כלל עולם הכשרות, כל מי שמכיר מעט את עולם הכשרות ויודע כמה תהליכים ארוכים עוברים עד להסרת כשרות על ידי הרבנות וכמה ניסיונות לפתור את הבעיה והזדמנויות שניות ניתנות, צריך לשאול את עצמו כיצד באורח פלא פותרת צהר בין רגע את כל הבעיות הללו שניסתה הרבנות לפתור לאורך זמן עד שהרימה ידיים.

גם בהבטחה לנסות להרחיב את מעגל הכשרות ושלא להתחרות ברבנות התקשתה צהר לעמוד. בחצי השנה האחרונה הרימה צהר קמפיין מטעמה הפונה בפועל לעסקים בכשרות הרבנות לעבור ולקבל שירות טוב יותר בצהר על ידי הבטחה לאשר שימוש בירק "לא מרוסס" (מילים מכובסות לירק שאינו מפוקח מחרקים), על ידי "הקשבה לבעל העסק" (מה שמעמיד כביכול באור שלילי את כל משגיחי הרבנות) ועוד.

לאחרונה התנהלה תביעה ייצוגית נגד רשת שיווק גדולה ששיווקה כרובית וברוקולי החתומים בחותמת כשרות שהתגלתה כמזויפת, ולאחר שכבר הוסכם בין הצדדים על תשלום פיצוי גדול לצרכנים התערבו בהליך המשפטי נאמני תורה ועבודה בגיבוי חוות דעת הלכתית של העומד בראש כשרות צהר וביקשו להפחית את הפיצוי לצרכנים אף שמדובר בפגיעה אנושה בכלי החשוב ביותר שנותר בידי צרכני הכשרות וביכולתו להרתיע את היצרנים מזיופים. את השפעת הסרת האיום בתביעה ראינו במהירות: שלא במפתיע, לפני כשבועיים פורסמה הונאת כשרות דומה מאותה חברה, שחזרה ושיווקה כרובית וברוקולי בחותמת כשרות שנותן הכשרות הכריז שהיא מזויפת.

את הסיכום והמסקנות שכל אחד יעשה לעצמו, אך בהחלט חשוב להבין מה קורה למערכת מלאת אידיאלים שנכנסת לשוק כלכלי וחייבת להילחם על נוכחותה בשוק. עכשיו נשאר רק לדמיין מה יקרה לנו עם מערכות שלא האידיאלים הם שיעמדו בבסיס הקמתן.

בארגון צהר בחרו שלא להגיב על הדברים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם