המהפכה השקטה Featured

6 fireman

 

מי יזכה לעצור את המהפכה השקטה?
 
תהליכים של פירוק מדינות התרחשו באינספור מקומות בעולם בעת החדשה. חלקנו מעדיפים להדחיק את העובדה שישראל נמצאת למעשה עמוק בתהליך שקט של פירוקה מהיסוד, אבל המדינה היהודית שנבנתה על יסודות של חול נתונה בסכנה ממשית * כל זה יכול להיעצר בזכות עשרת אלפים איש, לא יותר, שיהיו מוכנים לחולל כאן שינוי

 

הרב ראובן פיירמן

 

ט"ו באב איננו ולנטיינס דיי. אין זה יום האהבה. זה יום שבו הותרו השבטים לבוא זה בזה, וכך ניצל שבט בנימין, שהיה בסכנת הכחדה.

 

גם היום סכנת ההכחדה מרחפת על מדינת ישראל. רוב האנשים אינם מרגישים זאת, אדרבה: בונים ומתפתחים. אפילו באביתר ניצחנו. אבל בחברה יש תהליכים שכשמרגישים אותם כבר מאוחר מדי. כך היה למשל בחורבן גוש קטיף. הרעיון הזה נולד הרבה לפני העיתוי שבו יצא לפועל.

 

כלל גדול בעיצוב דעת קהל הוא שלא מדלגים על מדרגות. השינוי חייב להיות איטי, ורק בסוף מתגלה שהתחוללה מהפכה של ממש. בסוציולוגיה זה נקרא המהפכה השקטה (.(The QuietRevolution

 

את העיקרון הזה אפשר לראות בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל. אם לפני חמש שנים היו אומרים לאוהדי כדורגל שבמשחקי ליגת העל תהיה שופטת אישה, כולם היו נופלים מהכיסא. ואם היו אומרים שהשופטת הזאת הייתה פעם גבר, הכיסא היה פשוט נשבר. אבל כאשר לאט לאט מרגילים אותנו, וכבוד השופט הוא בחברה טובה של זמרים שזכו באירוויזיון, של שר בממשלה, של עיתונאים מכובדים ועוד רבים ורעים אחרים, פתאום זה כבר לא הזוי כל כך.

 

כך גם בפוליטיקה: אם מישהו היה אומר לנו שבעוד כמה חודשים מפלגת ימינה תשב באותה ממשלה בצוותה עם מפלגות ערביות, היינו אומרים שזה לא ייתכן. שיש גבול לכל תעלול. במיוחד אם היינו מוסיפים שיהיה שותף לכך גם אביגדור ליברמן, שהיה סמל לקיצוניות ימנית, תמך בטרנספר לערבים וטען שכל קורבנות הטרור והצרות בישראל הם בגלל השמאלנים. אך כשזה קורה עקב בצד אגודל, שלב אחרי שלב, מתרגלים למציאות. זו המציאות שהיום אנחנו חיים בה.

 

גם היום מתרחשים תהליכים מסוכנים ביותר שאת מטרתם אנחנו לא מעכלים. נכון להיום מגמתם של מעצבי דעת הקהל היא טשטוש זהותה היהודית של מדינת ישראל ויצירת עם ישראלי מודרני שכולל את כל אזרחי מדינת ישראל. את כוווולם, את כל 'ארבעת השבטים', יהודים וערבים כאחד. ברית בני אברהים. לצורך זה יוצרים שחיקה של מסורת, לעג לדת ולהיסטוריה היהודית, עידוד נישואי תערובת, דמוניזציה לרבנים, הפיכת ישראל למדינת כל מסתנניה, עידוד הגירת גויים מרוסיה ועוד.

 

פעולות רבות ממומנות על ידי ארגונים נוצריים וידידי ישראל, רפורמים ועוד. יש להם תקציבי עתק שמושקעים בעיתונאים, באקדמיה, בצבא, במשטרה, במערכת המשפט ועוד. למעשה מדובר במסע צלב בן זמננו, רק בשקט. הארגונים הנוצריים הגדולים הפועלים בישראל הם השגרירות הנוצרית (ICEJ),גשרים למען השלום (BfP),נוצרים ידידי ישראל,קרן האחווה הבינלאומית לנוצרים ויהודים (IFCJ), היא הקרןלידידות, ועוד. הארגונים האלה מתואמים ביניהם ופועלים בשיתוף פעולה הדוק. כמו צבא בחזית.

 

ארמון החול

 

הטרגדיה של קריסת בניין בפלורידה קרתה באופן פתאומי. נכון שהיו התראות, אבל מי היה מאמין שהבניין רב הקומות הזה יקרוס יום אחד?

 

ראיתי במו עיניי כיצד מדינה שלמה מתפרקת: לפני כשלושים שנה נסעתי לשליחות לברית המועצות וראיתי את האימפריה הענקית הזאת קורסת לנגד עיניי: מוסדות השלטון נסגרים או הופכים למחסנים של סופרמרקטים, שמות הרחובות משתנים, הדגל, ההמנון וסמל המדינה מוחלפים, תוכניות הלימודים, המערכות הפיננסיות, היחסים הבינאישיים, הכול נהיה פתאום אחר. ובמדינות שהיו חברות בברית המועצות, כמו מולדובה, אוזבקיסטאן, ליטא ואסטוניה הוחלפה אף השפה, ונעשה מסוכן להמשיך לדבר ברוסית במקומות אלו. כל זה קרה מהר למדי. האם זה יכול לקרות גם בישראל, חס וחלילה?

 

כל מדינה בעולם בנויה על חמשת היסודות של חוסן הלאומי (NationalResilienc) שכל אחד מהם יכול להיות קריטי לעצם קיומה: 1) עוצמה צבאית; 2) חוסן כלכלי; 3) ליכוד חברתי; 4) מעמד בזירה הבינלאומית; 5) אידאולוגיה לאומית. יש דוגמאות בהיסטוריה שבהן אם נפל רק אחד מחמשת המרכיבים, המדינה התמוטטה. למשל, הקריסה הצבאית של יוגוסלביה מול כוחות נאט"ו לפני שמונה עשרה שנה פירקה את אחת המדינות החזקות באירופה שבה אוכלוסייה של עשרים וארבעה מיליון תושבים. אם תשאלו היום את האנשים באירופה איך לנסוע ליוגוסלביה, רובם לא ידעו על מה אתם מדברים. גם עיראק לא חזרה לעצמה מאז ההפסד לארצות הברית.

קרובת משפחה שלי ששמה אביבה ארגנה חברות שלה מהאולפנה, והן קנו צבעי גואש ואספו סדינים ישנים ומפות שולחן ישנות והתחילו לצייר את כרזות 'העם עם הגולן'. קבוצות בחורי ישיבה התגייסו לעבור מבית לבית ולשכנע את האנשים לאפשר להם לתלות את השלט על סורגי המרפסת. והתוצאה הייתה מדהימה. רבין פשוט ירד מהרעיון והסביר: באווירה הציבורית שנוצרה אין שום אפשרות לנהל משא ומתן על החזרת רמת הגולן

 

 

חוסן כלכלי אף הוא מסוגל לפרק מדינה שלמה. כך, לדברי מומחים רבים, התפרקה ברית המועצות. גם ליכוד לאומי מסוגל לשים קץ לקיום המדינה, כפי שקרה בצ'כוסלובקיה לפני כשלושים שנה: מדינה שבה אוכלוסייה של חמישה עשר מיליון איש קרסה כבניין קלפים והתפרקה בגלל מחלוקות פנימיות בין אזרחיה. במצב דומה עמדה בלגיה, שכמעט התחלקה לפני כאחת עשרה שנה, וכן קנדה, שאך לפני עשרים ושש שנה עמדה להתפרק לקנדה הצרפתית וקנדה אנגלית, ורק על חודו של קול (50.58% נגד ו-49.42% בעד פירוק המדינה) שמרה על שלמותה.

 

מעמד המדינה בזירה הבינלאומית גם הוא גורם שמסוגל לפרק אותה. כך למשל קרה לרודזיה, אחת המדינות המוצלחות והמשגשגות ביותר באפריקה, שבה משל המיעוט הלבן. מדינת האפרטייד הזאת התפרקה בשללחץ בינלאומי כאשר מדינות העולם התגייסו נגדה לפני כארבעים שנה ופשוט 'חנקו' אותה.

 

וכמובן אידאולוגיה של מדינה עלולה להתפרק, כפי שקרה ברומא העתיקה, שהתחלקה בגלל הנצרות לרומא המערבית ורומא המזרחית, שבירתה קונסטנטינופול.

 

גם היום יש כוחות שעמלים ימים ולילות לפרק את מדינת ישראל. הם כבר הבינו שמבחינה צבאית יהיה קשה מאוד לנצח אותנו, וגם כלכלית הסיכויים קלושים. לכן הם משקיעים מאמצים גדולים בשלושת התחומים האחרים של הביטחון הלאומי של המדינה: א) בזירה הבינלאומית באמצעות תנועת BDS, הקוראת לחרם בינלאומי עלינו (למשל פרשת בן & ג'ריס); ב) פגיעה בליכוד החברתי שלנו (ניסיונות לזרוע שנאה בין חרדים לחילונים, בין מתנחלים למדינת תל אביב, בין אשכנזים לספרדים ועוד); ג) פגיעה באופי היהודי של המדינה: להפר את הסטטוס-קוו, לאפשר תחבורה ציבורית בשבת, לבטל את ה'מונופול' של רבנות הראשית בענייני גיור ונישואין, לעודד נישואי תערובת עם גויים ועוד.

 

למי מאיתנו שחושבים שהדבר בלתי ישים אזכיר: לפני עשרים ואחת שנה היה יוסי שריד, ראש מפלגת מרצ דאז, שר החינוך בממשלת ברק. הוא החליט שכל התלמידים במדינת ישראל חייבים ללמוד לבגרות שירים של המשורר הלאומי פלשתיני מחמוד דרוויש י"ש. שריד חייב אלפי תלמידים להשתתף במפגשים בין בתי ספר יהודיים לערביים, נוצרו סרטים, שירים והצגות על 'דו-קיום', ישראלים רבים התלהבו לנסוע ליריחו לשחק בקזינו, זמרים פופולריים שרו שירים בערבית, וזמרים ערבים – בעברית.

 

ברגעים אלו מתרחשת המהפכה השקטה הזאת, וצירוף מפלגת ערבית לממשלה, פרעות בלוד, בעכו, ברמלה, בחיפה ובערים מעורבות אחרות הם רק הדגמה קטנה למה שמתכננים לנו מחולליה של המהפכה.

 

והכול קורה מהר. רק לפני כשמונה עשרה שנה אמר עזר ויצמן, נשיא מדינת ישראל דאז, כי הלהט"בים לא נורמליים, מגעילים אותו, ו"צריך לטפל בהם במישור המשפטי" (פורסם בעיתונות, י"א בטבת תשנ"ז). איך קרה השינוי הזה? לאט. בהדרגה. בלי שנשים לב. על ידי דברים שלכאורה אינם קשורים לזה כלל, למשל אופנה של גברים לענוד עגיל באוזן. זוכרים? סתם אופנה? לא. ברור שיש יד מכוונת.

 

מי הציל את הגולן?

 

מה יקרה אם תחליט הממשלה לשנות מילה אחת בהמנון של המדינה, ובמקום "נפש יהודי הומייה" יכתבו "נפש עמנו הומייה", וכל אחד כבר יכוון בעצמו לנפש של יהודים, דרוזים, צ'רקסים או אריתראים? לא יקרה כלום. אף אחד לא ישרוף את עצמו על זה, כי מהפכות עושות רק קבוצות מיעוט מאורגנות וחדורות מוטיבציה. רוב העם דומם.

 

כדי לעצור את ההידרדרות של המדינה ממדינת לאום היהודים למדינת כל אזרחיה, כלומר ביטול האופי היהודי של המדינה, כלומר חורבן הבית, שואה שקטה ללא תאי גזים ומשרפות, אך בפועל התבוללות ומחיקה של כל אותם היהודים שיגדלו ויתחנכו ללא תורה ומצוות, חייבת לקום קבוצה שתחרות על דגלה את הצלת המדינה היהודית. די בארגון עשרת אלפים איש, ואפשר להניע מהפכה כזאת.

 

לפני כשלושים שנה פתח ראש ממשלת יצחק רבין במגעים עם סוריה על מסירת רמת הגולן תמורת שקט בגבולות סוריה ולבנון, ופרצה סערה ציבורית. קבוצה די קטנה של פעילים מישיבת מרכז הרב ומוועד יישובי רמת הגולן התחילה לפעול: לארגן חוגי בית בסגנון פנים אל פנים, למחות בצמתים בכל רחבי הארץ, להכשיר פעילים שיוכלו לעבור מבית לבית כדי למנוע את הגזרה, לארגן הפגנות, ליצור נוכחות תקשורתית מסיבית הן בריבוי הודעות יומיומיות לתקשורת והן בפעולות מקוריות, יצירתיות ומעניינות במסגרת המאבק.

 

אחד הרעיונות שלהם היה הדבקית הידועה שסיסמתה "העם עם הגולן". קרובת משפחה שלי ששמה אביבה ארגנה חברות שלה מהאולפנה, והן קנו צבעי גואש ואספו סדינים ישנים ומפות שולחן ישנות והתחילו לצייר את כרזות 'העם עם הגולן'. הסיסמה נהיתה ויראלית, ועוד קבוצות של נוער התגייסו למטרה. הם הפיקו ביד אלפי שלטים כאלה.

 

קבוצות בחורי ישיבה התגייסו לעבור מבית לבית ולשכנע את האנשים לאפשר להם לתלות את השלט על סורגי המרפסת. בתוך זמן קצר התמלאה הארץ בשלטים כאלה. יצרו תבנית אחידה לסיסמה 'העם עם הגולן', הדפיסו דבקיות והדביקו אותן על מכוניות, על עמודי תאורה, על דלתות בתים ועל גדרות. הרוב המכריע של ה'חיילים' במבצע הזה היו בני 12–18. והתוצאה הייתה מדהימה. נוצר רושם שכל העם נגד מסירת רמת הגולן. עד כדי כך שרבין פשוט ירד מהרעיון והסביר: באווירה הציבורית שנוצרה אין שום אפשרות לנהל משא ומתן על החזרת רמת הגולן.

 

מעניין מה אומרים היום כל אותם מומחים צבאיים שהיו אז בעד ויתור על רמת הגולן, כאשר דאעש וארגוני מורדים אחרים השתלטו על סוריה, ובהסכמי שלום כאלה היו במרחק של כמה כקילומטרים מהכינרת? היום אפילו בשמאל הקיצוני אין אף אדם אחד שהיה מציע לוותר על רמת הגולן. ומי עצר את התוכנית ההזויה הזאת? אביבה והחברות שלה מהאולפנה, המלוכלכות בצבע גואש. הן ניצחו את רבין ואת הגנרלים שלו.

 

כאמור, מעצבי דעת הקהל למיניהם פועלים בשקט. הם אוהבים לעבוד מאחורי הקלעים. לכן ההתנגדות הטובה ביותר להם היא חשיפת האמת, הגברת המודעות וגילוי נאות של התוכניות שלהם. להיות הילד שאומר בפירוש שהמלך עירום.

 

צריך להתריע על הסכנה הגדולה של ההתבוללות במדינת ישראל, של מחיקת האופי היהודי שלה. להפיץ ככל האפשר שיש כוחות הפועלים לשם כך במלוא הכוח.

 

טרגדיית הקריסה של הבניין בפלורידה יכול להיות סימן התראה בעניין זה: התברר שיסודות הבניין הזה נבנו על החול. לא מצאו את הסלע, את הקרקע היציבה שעליה היה אפשר להשתית את הבניין. אולי זה קרה גם לנו בהקמת המדינה על יסודות של חול?

 

ומה אפשר לעשות עכשיו? להזרים טונות של בטון באיכות הגבוהה ביותר. הרבה בטון של התורה הגואלת. שיפוץ כללי יסודי של הבית כולו לפני קריסה. הופכים את ט"ו באב לעקרון החיים, כלומר לומדים לאהוב את כל היהודים, כל שבטי ישראל. לא את ארבעת השבטים של ריבלין. לא על אהבה כזאת אנחנו מדברים. זהו Love שלא כתוב בתורה, אהבה של הפקרות וביטול זהות העצמית של כל אחד. לא זה אלא אהבת ישראל.

 

מה עושים?

 

צריך להפיץ את הרעיון הזה ככל האפשר. איך עושים זאת? מתקשרים לרדיו לתוכניות כגון 'יש עם מי לדבר' או יוצרים הסכתים למיניהם ומסבירים בקצרה שמנסים לבטל את האופי היהודי של המדינה ולהפוך אותה ממדינת הלאום של עם ישראל למדינת כל מסתנניה.

 

קשה לכם להגיע לרדיו? כתבו מכתבים למערכת. כתבו פוסטים בפייסבוק. מי שיודע להפיק סרטוני וידאו, שיפיק כאלה. את הצגת סוף השנה שלכם תקדישו לנושא הזה (כך עשו באולפנת עפרה בשיתוף תיאטרון לחישה). אין לכם כישרון לכל זה? תרמו כסף למי שכן יכול לעשות דברים בכיוון זה. גם אם זה חמישים שקל. אין לכם גם את זה? דברו על כך עם השכן החילוני שלכם. עם בן הדוד. עם טרמפיסט. העיקר לא לשתוק.

 

האם זה מספיק יעיל? לא! תמצאים משהו יותר טוב לעשות, רק לא לשתוק. רק לא להיות פסיביים. לפעמים בשביל לפוצץ בלון גדול די בסיכה קטנה. חייבים להתעורר, כי בצרה גדולה אנחנו. כשהתאבלנו לפני שבוע זה לא היה רק על החורבן שהיה אלא כדי למנוע את החורבן הבא, וודאי שנצליח, כי אנחנו לא לבד. ומי שענה למכבים במלחמתם במתייוונים הוא יעננו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם