קודם עוז, אחר כך שלום Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1. זכינו להתארח בשבת האחרונה בלוד. הנה כמה רגעים שאקח איתי:

  • קבלת שבת במכינה הקדם-צבאית. סימני ההרס עוד שם. את הקירות השחורים מהשרפה כבר צבעו בלבן. הרב איתמר בן יעקב מסביר שזה כבר מזמן לא סיפור של שכונה אחת בלוד, שכל הנוכחים כאן הפכו לחלק בסיפור הרבה יותר גדול ומשמעותי. בין ההריסות המילים של "לכה דודי" מקבלות משמעות מיוחדת: קוּמִי צְאִי מִתּוֹךְ הַהֲפֵכָה... הִתְנַעֲרִי מֵעָפָר קוּמִי...
  • סעודת שבת עם משפחות שמתאחדות אחרי ימים ארוכים. כשהאלימות גברה עזבו הנשים והילדים את שכונת רמת אשכול, וכך גם חלק מהגברים. עכשיו הם שבים לאט לאט לבתיהם. נפגשים, משחזרים, מעכלים, חושבים מה הלאה. אוספים את השברים תרתי משמע.
  • הם מגלים במקום את ממדי ההרס, אבל גם את ממדי הערבות ההדדית. מאות מתנדבים מרחבי הארץ שמרו על בתיהם, חלקם עוד שם. אלפי חבילות שי וממתקים נשלחו אליהם בצירוף פתקים והקדשות. ומה שהכי ריגש אותם: גם תושבי שדרות שלחו להם המון פינוקים. "את מבינה? הם בעצמם תחת ירי, אבל הם רוצים לתמוך בנו".
  • תפילת שחרית בבית כנסת דוסא. גם הוא נפגע וכבר כמעט שוקם מחדש. ואז, בבית כנסת סמוך, קידוש המוני שבו אחד מבני הקהילה קם ומברך הגומל בשם כולם על שניצלו. ארז, תושב השכונה, עורך סיום מסכת. כמה לא מובן מאליו אחרי ימים כאלה לסיים מסכת שלמה בתלמוד. כמה מעודד ונכון לדבוק כך בלימוד, בשגרה, במשמעות.
  • הסיור בשכונה כולל גם ביקור באחד הבתים שנשרפו. המשפחה נמלטה זמן קצר קודם לכן. ההרס מוחלט, ובמטבח עוד רואים קופסת שוקולית על אחד המדפים ששרדו. על הקיר תלוי קישוט מושקע: "בזה הבית ישרו שמחה, שלום וברכה". המילים האלה מפויחות.
  • ולאורך השבת המון מחשבות על משילות, ריבונות, אכיפה, דו-קיום, תפקוד המשטרה, שמירת חוק בסיסית. ופתאום בסוף אחת הסעודות בירכתי את ברכת המזון ושמתי לב לפסוק האחרון: "ה׳ עֹז לְעַמּוֹ יִתֵּן, ה׳ יְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ בַשָּׁלוֹם". קודם כול עוז, כלומר עוצמה וביטחון ואמונה, ומתוך העוז – שלום. הלוואי.

2. אחד הפסוקים המעניינים ביותר בתורה מופיע בפרשת השבוע בהעלותך: "וְהָאִישׁ מֹשֶׁה עָנָיו מְאֹד מִכֹּל הָאָדָם אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה". איך האיש הכי דגול, שהגיע לרמה הגבוהה ביותר, הוא גם האיש הצנוע ביותר בעולם? כך הסביר הרב פרופ' יונתן זקס את הענווה של משה ואת המסר העצום לנו:

אחרי ההוראה להדליק את המנורה התורה מקדישה שלוש מילים רק כדי להגיש שאהרן אכן עשה את מה שהוטל עליו. "ויעש כן אהרן", כך נכתב. רש"י מסביר מדוע נכתבו המילים האלה: "להגיד שבחו של אהרן, שלא שינה". אהרן לא הוסיף ולא גרע, לא חידש ולא ניסה לעשות את זה אחרת, לא הציע פרשנות חלופית ולא פירמט מחדש

"רבים חושבים שענווה פירושה הערכה עצמית נמוכה. זו טעות. ענוות אמת היא הידיעה שאנו עומדים לנוכח גדולה. ענווה היא שפה שבה ה'אני' שלי שותק כדי שאשמע את קול ה'אתה'. ענווה אין פירושה לחשוב את עצמך פחוּת, אלא לחשוב על עצמך פחוֹת.

"בבני אדם מפעם צורך עז בהכרה. עם השנים התחלנו להאמין ש'אם יש לך את זה – תדאג שכולם ידעו'. אבל ענוות אמת לא זקוקה לכך. ענוות אמת נובעת מהאמונה כי מתחת לפני השטח של העולם ישנה נוכחות המכירה אותנו, אוהבת אותנו ומשגיחה על כל מעשינו. זו הידיעה שאנו ממלאים תפקיד בתוכנית הגדולה מאיתנו עשרת מונים.

"ענווה כזו היא מקור עוצמה אדיר. כי כאשר איננו חושבים כל כך על ה'אני', איננו נפגעים מדברי ביקורת או זלזול. זו לא סתם מידה טובה, זו תפיסת מציאות. אין זו המעטה בערך עצמך, אלא פשוט הכרה בערכם של אחרים. כך פעל משה רבנו. עניו הוא מי שלא חושב על עצמו, פשוט כי יש לו תמיד דברים חשובים יותר לחשוב עליהם".

3. מול גל האנטישמיות העולמי נערכו השבוע עצרות חיזוק והזדהות עם ישראל ברחבי העולם. אחד הדוברים המרגשים היה אלישע ויזל, הבן של ניצול השואה אלי ויזל, זוכה פרס נובל. הנה חלק ממה שאמר לקהל בניו יורק:

"אבא שלי, אלי ויזל זכרונו לברכה, יצא בשנות ה-60 לחבר העמים לפגוש יהודים רוסים שנאסר עליהם להיות חלק מאיתנו. אסור היה להם לחגוג בר מצווה או להניח תפילין או להביע את תמיכתם במדינת ישראל. המפלגה הקומוניסטית שלטה על ידי שקרים, והשקר האנטישמי הגדול ביותר היה שהיהודים הם נצלנים, היהודים הם האויב של העובדים.

"חברים, גם היום אנחנו קורבן של שקר גדול. קל לזהות את השקר הקומוניסטי או הנאצי, אבל האנטישמיות של היום משקרת בדיוק כמו אז. כשאבי ביקר ברוסיה היהודים שם שאלו אותו: 'כמה צועדים בעבורנו באמריקה?' הוא התבייש לספר להם כמה מעט. הוא כתב על כך ספר ששמו 'יהודי הדממה'. רבים חשבו שהתכוון ליהודי רוסיה, כי הם היו צריכים ללמוד את התורה הקדושה בסתר, בשקט, אבל הוא התכוון אלינו. אם אנחנו נשתוק, אנחנו יהודי הדממה.

"למי שבא לכאן היום אני אומר: אתם תוכלו לומר לילדים שלכם שבאתם ועמדתם כיהודים גאים גם כשהמפלגה הגדולה בקונגרס ארצות הברית התמלאה בקיצונים שמפיצים שקרים. אל אותם שקרים ישנים ומרושעים שרודפים אותנו כבר אלפי שנים, בעוד כל מה שאנחנו רוצים זה לעבוד, להתפלל, לחיות ולנהל מדינה משלנו. אתם תוכלו לומר להם שלא הייתם יהודי הדממה".

4. יצא לי להיות באירועים רבים שבהם הסבירו המפיקים שזה לא אירוע רגיל. זה אירוע "אלטרנטיבי". "אחר". פעם הרציתי בקורס צה"לי, ובסיומו אמרו לי החניכים: "כל המרצים אומרים לנו לחשוב מחוץ לקופסה. כאילו זו מנטרה שחייבים לומר". לעומת הרצון (החיובי כשלעצמו!) לחדש ולרענן מציבה פרשת השבוע תזכורת חשובה: אחרי ההוראה להדליק את המנורה התורה מקדישה שלוש מילים רק כדי להגיש שאהרן אכן עשה את מה שהוטל עליו. "ויעש כן אהרן", כך נכתב. רש"י מסביר מדוע נכתבו המילים האלה: "להגיד שבחו של אהרן, שלא שינה". אהרן לא הוסיף ולא גרע, לא חידש ולא ניסה לעשות את זה אחרת, לא הציע פרשנות חלופית ולא פירמט מחדש. ויעש כן אהרן. לעשות בפשטות ובתמימות זה דבר שאינו כל כך קל כמו שהוא נשמע. "זה לא פשוט להיות פשוט, תמיד רוצים יותר", כתב ושר פעם שלום חנוך. ולפני מאתיים שנה כבר אמר רבי נחמן מברסלב משפט מדהים בעיניי: "עוד יגיעו זמנים שבהם להיות איש כשר ופשוט, יהיה חידוש כמו להיות הבעל שם טוב". האם אנחנו בתקופה כל כך מבולבלת ומאתגרת שכבר הגיעו הזמנים האלה? האם מי שלא ממציא הכול מחדש בכל רגע הוא בעצם החידוש הגדול ביותר?

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם