Print this page

המים הטהורים שאלוקים מזה

3eliyahu

הרב שמואל אליהו

כשהייתי ילד שאל אותי מו"ר אבי הרב אליהו זצוק"ל למה אומרים "החכם עיניו בראשו"? וכי עיניו של הכסיל נמצאות בגבו?! הלוא גם העיניים של החכמים וגם העיניים של הכסילים נמצאות בראש! מאז רצות אצלי בראש כל מיני תשובות לשאלה הזו. אחת מהן היא שיש דברים שאפשר לראות רק באמצעות התייעצות והתבוננות, בבחינת "יראה בעיניו, ובאזניו ישמע, וללבו יבין, ושב ורפא לו".

ראייה של חכמים היא ראייה שאחריה באה התייעצות, התבוננות ומחשבה; היא ראייה שגם מביאה תשובה ורפואה. ובאמת טוב תמיד להסתכל על החיים בעיניים שרואות את הקולות ולא רק את המראות.

כשמסתכלים בעיניים הללו אפשר לשמוע את תקיעת השופר הגדול שאלוקים תוקע בה לחירותנו זה שנות דור. תקיעה שעליה אומרים: "ובשופר גדול ייתקע וקול דממה דקה יישמע". תקיעה שמביאה גם חירות משעבוד מלכויות וגם עלייה מתמשכת לארץ מארצות הגולה.

כשמסתכלים בעיניים הללו אפשר להרגיש את המים הטהורים שאלוקים מזה עלינו אחרי שהתקבצנו אל ארץ ישראל – כמו שמבטיח הנביא יחזקאל (לו): "וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם מִן הַגּוֹיִם וְקִבַּצְתִּי אֶתְכֶם מִכָּל הָאֲרָצוֹת וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל אַדְמַתְכֶם. וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים וּטְהַרְתֶּם מִכֹּל טֻמְאוֹתֵיכֶם וּמִכָּל גִּלּוּלֵיכֶם אֲטַהֵר אֶתְכֶם. וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב חָדָשׁ וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם וַהֲסִרֹתִי אֶת לֵב הָאֶבֶן מִבְּשַׂרְכֶם וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב בָּשָׂר". אפשר להרגיש את לב האבן של הגלות מתחלף בלב בשר – מרגיש יותר, חי יותר ושמח יותר.

מי שקורא את פרשת התשובה כפי שמשה רבנו כותב בפרשת נצבים (דברים ל) יכול לראות בעיניים את התהליכים שקורים בדורנו עין בעין, לא רק מבחינת עלייה ועצמה כלכלית, צבאית וחקלאית, אלא גם מבחינת התשובה. מי שקורא היטב בין הפסוקים רואה שמשה רבנו מתאר ארבעה שלבים של תשובה בעת הגאולה, שרק השניים האחרונים כוללים תשובה למצוות. שני השלבים הראשונים כוללים שיבה לזהות היהודית. להיות חלק מהעם, לעשות ברית מילה. לעלות לארץ, להיקרא יהודי. דברים אלו הם פשוטים בעינינו היום, אבל לפני דור לא היו פשוטים כל כך לכולם. גם היום, בעיקר בגלות, יש מי שלא פשוטה להם כלל וכלל הזהות היהודית הבסיסית שלהם והם מרשים לעצמם להתחתן עם נכריות ולהזדהות עם אויבינו יותר משם מזדהים אתנו – עמם ובשרם.

השלב השני שמתואר שם הוא מילת הלב, שמביאה אהבת ה' גדולה בכל הלב והנפש אבל עדיין אינה כוללת שמירת מצוות. שלב כזה היה יכול להישמע מוזר למי שלא חי בדור הזה, אבל מי שחי היום יכול למשש בידיים ממש את תהליך התשובה הזה שהתורה מדברת עליו מלפני 3,300 שנה ומתרחש מול עינינו.

אנו צריכים להיות עכשיו גם "חכם עדיף מנביא" ולהבין כי שני השלבים הבאים כבר באים לקראתנו בצעדי ענק. מקצתנו כבר חווים אותם ושבו גם בתשובה מעשית, ואחרים עוד ישובו אל ה'. "וכבר הבטיחה תורה שסוף ישראל לעשות תשובה בסוף גלותן" (רמב"ם הלכות תשובה ז, ה).

צריך להתבונן ולראות את המציאות המדהימה הזו ולהודות עליה בעיקר ביום כיפור; זה היום שבו הקב"ה מחולל את התהליכים הפנימיים הנשמתיים הללו בעם ישראל. להודות על התהליך ולשמוח בו; להודות ולדעת כי אנחנו רק באמצע הדרך וכי החיים שמחכים לנו כוללים את ההפתעות האלה.

טוב תמיד להסתכל על החיים בעיניים שרואות את הקולות ולא רק את המראות. כשמסתכלים בעיניים הללו אפשר להרגיש את המים הטהורים שאלוקים מזה עלינו אחרי שהתקבצנו אל ארץ ישראל. אפשר להרגיש את לב האבן של הגלות מתחלף בלב בשר – מרגיש יותר, חי יותר ושמח יותר.

 

אולי יעניין אותך גם