לא להכניס פסל להיכל Featured

 3 faireman
 

הרב ראובן פיירמן

 

מודל קבוע מופיע בכל פעם מחדש בצמתים של ההיסטוריה שלנו כאשר יש התלבטות גורלית בחיי האומה וחייבים לבחור בין שתי אפשרויות קשות. אז נדרש מנהיג הדור להחליט, לבחור, ואין מישהו אחר שיכול להכריע, אין עם מי להתייעץ. רק הוא. ההחלטה הזאת שלו תקרב או תרחיק את הגאולה, ועלולה להכריע את עתידנו לשנים רבות.

 

כך היה למשל כאשר עמד רבן יוחנן בן זכאי מול ההכרעה אם לבקש מאספסיאנוס את ירושלים ולהסתכן בסירוב גורף (תפסת מרובה לא תפסת) או את יבנה וחכמיה. כידוע, רבן יוחנן בחר ביבנה. על זה אמר רבי עקיבא שזו הייתה טעות טרגית: "עליו נאמר: משיב חכמים אחור ודעתם יסכל" (גיטין נו ע"ב).

 

גם היום אנחנו ניצבים בצומת בהיסטוריה: מפלגה ערבית מועמדת להיכנס לממשלת ישראל. עד עכשיו זה היה טאבו. מי שהיה הולך איתם היה בגדר בוגד ומאבד את הלגיטימציה בעיני הציבור הישראלי. אבל אם ממשלת ימין תהיה מוכנה להישען על הערבים, זה יהיה מתן לגיטימציה לכל הממשלות בעתיד לשתף את הערבים בממשלה, כלומר לפגוע באופי היהודי של המדינה.

 

בתודעה הציבורית כבר לא יבדילו בין תמיכה מבחוץ לשיתוף מבפנים. אין דרך חזרה. ומי עלול היה להיות הפרטנר לזה? המפלגה התורנית-לאומית ביותר בתולדות ישראל. בכל ההיסטוריה של עמנו לא היה מצב שבו נוכרים היו חלק מההנהגה של העם. היו יהודים שליחים של בבל, יוון ורומא. היו זרים ששלטו בנו. אבל לא היה שיתוף בהנהגה עם אויבים.

 

ומהי החלופה? שהשמאל הרדיקלי יגיע לשלטון ויהפוך בתוך זמן קצר את ישראל למדינת כל מסתנניה, לממלכת להט"בים, ויקים את מדינת פלשתין בשטחי המולדת. ואחינו משמאל, בשונה מאחינו מימין, יודעים לעבוד מהר, יעיל, בלי בג"ץ ובלי בצלם. מה עדיף?

 

בכל פעם שמנהיג הדור מגיע לפרשת דרכים כזו הוא לגמרי בודד. כל החלטה היא הרת גורל, בלתי הפיכה ונרשמת על שמו: "העגל אשר עשה אהרן", אומר הפסוק. לא הערב רב ולא האספסוף. כך היה גם עם מרדכי: הוא במו ידיו שולח את אשתו האהובה לחיקו של גוי ערל כדי להציל את עם ישראל. וכי מותר לו לעשות כך? על פי איזה סעיף בשולחן ערוך? במיוחד שאין הוא יודע בוודאות שהתוכנית שלו תצליח ובקשתה תתקבל. על סמך מה עשה זאת?

גם היום אנחנו ניצבים בצומת בהיסטוריה: מפלגה ערבית מועמדת להיכנס לממשלת ישראל. עד עכשיו זה היה טאבו. מי שהיה הולך איתם היה בגדר בוגד ומאבד את הלגיטימציה בעיני הציבור הישראלי. אבל אם ממשלת ימין תהיה מוכנה להישען על הערבים, זה יהיה מתן לגיטימציה לכל הממשלות בעתיד לשתף את הערבים בממשלה, כלומר לפגוע באופי היהודי של המדינה
 

נדמה שכל מקרי הצומת האלה פועלים על פי מודל קדום, מודל אדם, חוה והנחש: מצד אחד יש פיתוי גדול ואידיאליסטי, "והייתם כא‑לוהים", ומצד אחר הבנה שלא טוב לעשות זאת כי ה' אמר שביום אכולך ממנו מות תמות. ומה עושה הנחש? שום דבר בכוח. הכול בהסכמה הדדית. הוא רק מפתה. הוא עצמו אף מוכן להישאר בחוץ. הוא רק רוצה להכניס את זוהמתו פנימה. ישר לתוך הלב של עם ישראל.

 

הקושי גדל עוד יותר כאשר אנשי ימין ורבנים גדולים וחשובים מביעים את תמיכתם במהלך "כואב אך הכרחי" למען "השינוי ביחסים עם העולם הערבי בכללו, ואולי גם התמתנות והתקרבות מסוימת בין האסלאם ליהדות", כדברי הרב שילת השבוע.

 

אחרי מלחמת יום כיפור, בבחירות לכנסת השמינית, עשתה גולדה מאיר קואליציה עם שלושה ערבים והכניסה את מפלגתם לממשלה. על זה הגיב הרב צבי יהודה זצ"ל כך: "ראש הממשלה באחרונה נכשלה במצב נורא כשלון נורא הודיעה לנשיא שיש לה ממשלה, עם מי? עם שלושה ערבים! עשתה אותנו לחרפה (בצעקה ובכי נורא) את העם והמדינה את כבודו ואותי. חרפה כזאת עוד לא נעשתה".

 

הרב צבי יהודה זצ"ל ראה באפשרות הזאת בגידה: "ממעמקי דמי, לבבי, ונפשי הנני קורא ומתחנן ודורש לכם כי כולכם תקומו ותתאוששו להציל את עם ישראל, מידיהם הדורסות והמחללות שם ד' אלוקי מערכתנו, של שלושת האנשים המכונים 'שרים' המבזים והמחללים והמהרסים שם ישראל" (כרוז נא). לא ייתכן שדווקא רבנים, תלמידים של הרב צבי יהודה, ידברו בעד העוולה הזאת! המוכנים הם בתפילה לשלום המדינה לכלול גם ערבים בקרב "שריה ויועציה"?!

 

חשוב להבין מה עומד על הפרק ומה מונח על השולחן: עיכוב הגאולה. אולי סיבוב נוסף של ההיסטוריה כשם שהיה בחטא העגל, בחטא שאול עם אגג, שנתן את אותותיו בשושן הבירה, או חורבן הבית על ידי טיטוס הרשע. קשה לדעת מיהו הנחש באמת, האויב הערבי או האוהב השמאלני, אך דבר אחד ברור: הקב"ה אינו רוצה שהערבים יהיו חלק מההנהגה של העם הקדוש.

 

תפילתי היא שה' ישלח לצדיקי הדור עצה טובה ואומץ ללכת בדרך ה' ולהתעלות מעל כל החשבונות הריאליים ולא לשתף פעולה עם אויבי ישראל, לא לתת להם להכניס מדרס רגל לקדושת כנסת ישראל, לטמא את ההיכל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם