מיהו גזען? Featured

 6 engelman
למה רצה היטלר להשמיד אותנו? | מחשבה אלטרנטיבית על לקחי השואה
 

הרב ליאור אנגלמן

 

אולי הגיע הזמן לפתוח מחדש מוסכמה חברתית מקובלת ולשאול: מדוע רצה היטלר להשמיד את כל היהודים? אני מניח שאם תשאלו כמעט כל ילד במערכת החינוך הדתית או החילונית, הוא יענה שהיטלר היה גזען. הוא הרי דגל בתורת הגזע, שלפיה הגזע הארי הוא הגזע העליון והגזע השמי הוא הגזע התחתון. לכן, כך יאמר, הגזענות שלו גרמה לו לנסות להשמיד את כל היהודים הנחותים.

 

ומה המסקנה הערכית המתבקשת מכל זה? שגזענות היא סכנה עצומה לאנושות, שכדאי אולי לאמץ את הרעיון של אביב גפן באחד השירים שלו: "בואו נצעד לחלום בלי גזע ולאום", שהרי האדרת הגזע והלאום היא שכמעט השמידה את העם שלנו.

 

השלב הבא המתבקש מהתודעה הזאת הוא לחשוב מחדש על כמה רעיונות גזעניים לכאורה מבית מדרשנו שלנו. למשל, כדאי להרהר על העמידה הזקופה עם גביע היין ביד והצהרת הקידוש "אתה בחרתנו מכל העמים" או על המוסכמה שלנו להתנגד להתבוללות ולנישואי תערובת. הרי זו גזענות, ואיך ייתכן שהעם שסבל מגזענות יותר מכולם יהיה גזעני בעצמו?

 

לכן לא פלא שרק מיעוט שולי יצא נגד חתונה מתוקשרת של שחקן מפורסם עם אשת תקשורת שאינה יהודייה, כי לא מתאים להיות גזעני, ודאי לא כנגד גויה שממש אוהבת אותנו ומשתלבת יפה בחברה, ודאי לא להתנגד בקול.

 

ומה שנוח לזוג אחד נכון למדינה שלמה, ולהיות 'מדינה יהודית' זה להיות במידה רבה 'מדינה גזענית', וזה מעקצץ לנו בעצבים החשופים, כי איך יכול להיות שנהיה בדיוק כמו מי שקמו עלינו לכלותנו? שאלות קשות.

 

אבל הן קשות בעיקר מפני שהן יושבות על עיוות היסטורי שמטופח פה זה כמה שנים ביודעין או שלא ביודעין, עיוות שמחבר בין הגזענות של היטלר להשמדת היהודים, עובדה היסטורית מפוקפקת מאוד, כי אם רוצים לדעת מה הניע את הנאצים להשמיד אותנו ומה דחף את היטלר, אולי כדאי פשוט לקרוא את מה שהיטלר אמר או כתב בעצמו.

עולם שבו היהודים אינם תופסים מקום ואינם משמרים את ערכיהם הוא עולם שבו אין מי שישיב מלחמה להיטלר על השליטה בעולם

 

 

מה חשב היטלר על היהודים?

 

ובכן, כדאי לעשות קצת סדר. היטלר אכן היה גזען ואכן לקח אל קצה הקצה את רעיונות הברירה הטבעית של דרווין, ולשיטתו החזק צריך לנצל את החלש למטרותיו או להעלים אותו מן העולם.

 

כך ניסח זאת היטלר ימ"ש: "לא באתי לעולם הזה בשביל לעשות את בני האדם טובים יותר אלא כדי להשתמש בחולשותיהם". ובהתבטאות אחרת: "ההצלחה היא המדד היחיד של המוסריות" (מתוך ויקיציטוט). כלומר, מבחינת היטלר אין מושגים של טוב ורע, ערכי צדק ויושר. יש רק דרוויניזם קיצוני ומוסרי, רק לנצח ולהצליח. ואפשר, אפילו מומלץ, להתעלל בחלשים.

 

היטלר אכן היה גזען ואכן ביקש להשמיד בני אדם שנתפסו נחותים בעיניו. על כן השמיד כ-300,000 נכים, חולים ובעלי מוגבלויות ועל כן רצח שחורי עור וצוענים. אבל האם השמדת היהודים נבעה מהשתייכותם לגזע נחות או שיש כאן סיפור אחר?

 

מי שקורא את הציטוטים של היטלר אינו יכול להתעלם מההבדל שבין השמדת היהודים לכל השמדה אחרת: "אין כמעט עם בעולם שאינסטינקט ההישרדות מפותח בו יותר מאשר בזה הנקרא 'עם הבחירה'. איזה עם עבר מכשולים רבים יותר מהעם הזה והצליח להימלט מהאסונות הכבדים ביותר של האנושות בלי להשתנות?! איזה רצון נוקשה ואינסופי לחיות ולשמר את המין ניכר מעובדות אלה".

 

היטלר מגדיר את היהודים הפוך לגמרי מהגדרת גזע נחות. גזע נחות אינו יכול לעמוד באתגרים ונועד לכישלון והיעלמות. לעומת זאת העם "הנקרא עם הבחירה" נחשב בעיניו לעם שמצליח לעמוד מול כל האתגרים והקשיים ולשמור על זהותו.

 

בציטוט אחר התמונה מתחילה להתבהר: "המאבק על השליטה בעולם הוא ביני לבין היהודים. כל השאר הוא חסר משמעות". מדהים. כשהיטלר כתב את זה לא הייתה לעם היהודי ארץ משלו והוא היה חסר מדינה כבר כמעט אלפיים שנה. שיעור גבוה של היהודים שהכיר היטלר בארצות אוסטריה וגרמניה היו מתבוללים, ובפולין השכנה חיו מיליונים מהם בדלות עצומה. בכל זאת הוא הגדיר שהמאבק ביהודים איננו השמדת החלש כי אם מאבק בחזק, במי שמאיים לשלוט בעולם, לא פחות. והנה הצידוק לכל הקרב הזה: "היהודים הטילו שני מומים באנושות: המילה – הפוגעת בגוף, והמצפון – הפוגע בנשמה. אני בא לשחרר את האנושות מכבלים אלה".

 

אילו היינו שואלים את היטלר מה המניע שלו להשמדת היהודים, הוא לא היה אומר גזענות, הוא היה אומר "מלחמת חופש". היהודים מבקשים חיי משפחה טהורים, נאמנות, ברית מילה, קדושה, ובעיניים של היטלר זהו פגם בגוף. הוא רוצה גוף חופשי מתביעות ערכיות. הוא נלחם ביהודים מפני שהביאו לעולם את המצפון, את ערכי הצדק. אם תרצו, כוח יהודי חזק בעולם מפריע לתפיסה הגזענית והמרושעת של היטלר לעשות באנושות כרצונו. הוא אינו הורג את היהודים בגלל גזענות. הוא הורג את היהודים משום שהמצפון שלהם והרוח שלהם מפריעים לו להשמיד את הנכים, את שחורי העור, את הצוענים ואחרים.

 

יש לכך משמעות עמוקה. מי שמחנך כחלק מלקחי השואה לטשטש את הזהות היהודית משרת בלי כוונה בדיוק את חלומו של היטלר. עולם שבו היהודים אינם תופסים מקום ואינם משמרים את ערכיהם הוא עולם שבו אין מי שישיב מלחמה להיטלר על השליטה בעולם להבנתו, וכמובן הכוונה לשליטה ערכית בעולם. טשטוש היהדות הוא ניצחון גדול שלו, לא להפך.

 
שלושה שלבים בזיכרון השואה
 

מאז קמה מדינת ישראל ועד משפט אייכמן הייתה האווירה בארץ, ותסלחו לי על הביטוי החריף, קצת הכחשת השואה. היהודי מהשואה היה בדיוק מה שהציונות הצעירה לא רצתה להיות, וניצולי השואה התביישו לדבר על מה שעבר עליהם תחת האשמה שהלכו כצאן לטבח. אפילו קביעת יום השואה לפי תאריכי מרד גטו ורשה הייתה אומללה מאוד, כי היא קידשה את מי שנלחם ומרד ובעצם הפנתה אצבע מאשימה כלפי הרוב המוחלט, ששתק בעל כורחו.

 

מאז משפט אייכמן התחילו להבין במדינה את הסיפור השלם, והניצולים התחילו לדבר. הסיפור הגדול של הפתרון הסופי, שנאת ישראל, סופר, והביטוי "ששת המיליונים" חזר על עצמו שוב ושוב. בשנים האחרונות, כחלק מתהליך הפרטה בתחומים רבים, נוצרה תחושה שקשה להחזיק מספר גדול כזה וחייבים לספר את הסיפור האישי. בני נער יוצאים לפולין כדי לחוות מקרוב, ניצולים וצאצאיהם מספרים את הסיפור האישי, ובכנסת מקריאים שמות במיזם "לכל איש יש שם". מצד אחד כך נפתח הלב לכאב, אבל מצד אחר מרוב פרטים מתעוות הסיפור הגדול.

 

סיפור אישי של אכזריות כואבת ככל שתהיה אינו ייחודי לשואה. הגלובוס מלא בסיפורים אישיים של סבל, מדאעש דרך רואנדה, קוסובו, ארמניה ועוד ועוד. חייבים לצאת לרגע מההפרטה, לחזור שוב אל הסיפור הגדול ולזכור: היטלר לא השמיד את היהודים בשל היותם נחותים. היטלר השמיד אותם בשל ההבנה שהם החלופה המוסרית והערכית שלו. הם שיפריעו לו לממש את הטירוף חסר המצפון שלו. לקח השואה לא נמצא באובדן הזהות ובטשטוש הייחוד שלנו, ממש להפך.

 

בצוואתו הפוליטית כתב היטלר: "יותר מכול אני משביע את מנהיגי האומה ואת הכפופים להם לשמירה קפדנית על חוקי הגזע ולהתנגדות חסרת רחמים למרעיל האוניברסלי של כל העמים, היהדות הבינלאומית". ועל כן יותר מכול אנחנו צריכים לשמור על היהדות הנפלאה הזאת.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם