הגיע הזמן להתחבר Featured

 4 joint
 
"ברוח בני המקום": אחרי שהתנתקנו הגיע הזמן להתחבר

דוד נמר, ראש קהילת בני עקיבא בקריית ים

פילוג, שנאה, אי-סובלנות לאחר, שיסוי – זו האווירה הציבורית בימים אלה. מקובל לחשוב שזה המחיר של עוד מערכת בחירות שמכריחה אותנו שוב להתמקד בשונה ובמבדיל בינינו, אך מערכת הבחירות היא רק אחת ההשלכות של תהליך מסוכן והרסני של ריחוק וניכור בין חלקי העם שהתעצם עוד בשנים האחרונות וביתר שאת בחודשי הקורונה הארוכים.

מה מקומו של הציבור הציוני-דתי בתהליך המסוכן הזה? הציבור שרואה בביטוי "אחדות עם ישראל" ערך עליון ומקודש נעלם ונאלם פתאום. חייבים להכיר במציאות הכואבת. התנתקנו, התרחקנו. איננו נמצאים עוד בלבבות עם ישראל. עזבנו את הפריפריה לשנים ארוכות. כל משפחה ופרט בחרו "להתקדם בחיים" ולעבור לסביבה "דומה" להם יותר – בבועות במרכז הארץ, בשכונות הומוגניות מדי – וכן, גם בבועות חשובות בגבולות הארץ.

להחלטות מסוג זה תוצאות כבדות משקל. כשגרנו עם השבטים השונים בכל הארץ, גרנו גם בלבבות. כשאנחנו בוחרים לגור בעיקר עם עצמנו, אנחנו גרים בעיקר בלבבות של עצמנו.

כך במקום שנראה ציבור רחב יותר ויותר מזדהה עם דרכה של תורת ישראל והתייחסות לדתי הלאומי כאל "מלח הארץ", נשמעים דווקא ביטויים מסוג אחר, כמו ימין קיצוני, ציבור משיחי, נערי גבעות. התייחסויות אלו מבטאות זרות, ריחוק ושונות.

אינני מתעלם מהגרעינים התורניים שבפריפריה, הם אכן נותנים מעט נחמה ומזור למצב המידרדר. אך עלינו לתת את ליבנו להתחברות אמיתית. לצערנו, למרות המון כוונות טובות, במקרים רבים נבנות קהילות מסוגרות שאומנם שוכנות בעיר הכללית ותורמים לאוכלוסייה המקומית לא מעט, אך הן נשארות מבודלות מהמגורים המשותפים בלבבות.

עלינו לראות בחיבור אל הלב את המטרה העיקרית שלנו. עלינו להעריך את הטוב הקיים בעיירות הטבעיות ולהשתלב בגובה העיניים. "ברוח בני המקום" – זהו הקו המוביל אותנו בקהילות התנועה. נפעל גם לקדם ולהצמיח, אבל מתוך הערכה וחיבור לכוחות שכבר קיימים בשטח.

זה מתבטא כמעט בכל פעולה שלנו. העשייה תתבצע בעיקרה מתוך שיתופי פעולה עם הגורמים המקומיים (מתנ"סים, מרכזי צעירים ונוער, בתי כנסת שכונתיים, מוסדות הלימוד וכדומה). נשמח גם עם הליצנית הפנסיונרית שמתנדבת במתנ"ס ותגיע לאירוע של קריאת המגילה שלנו במכנסיים ולא בחצאית. מסגרות הלימוד שנקדם את פתיחתן יהיו לכל תושבי המקום שיהיו מעוניינים בהן. פעילויות התרבות סביב מעגל השנה ייעשו עם הקהילה השכונתית יחד. נתחבר לבתי כנסת קיימים ולא נפתח בית כנסת חדש או "נשתלט" על אחד קיים (אף על פי שנשלם בכך מחיר קהילתי פנימי), ועוד דוגמאות רבות שצצות בשטח מדי יום.

"ברוח בני המקום" – פשוט להיות חלק.

ביום שני ושלישי השבוע ייערך גיוס המונים לקהילות בני עקיבא בפריפריה, בין היתר לקהילת קריית ים, לגיוס כ-300,000 ₪ בעבור פעילות הקהילה ויוזמותיה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם