מאמר מערכת לראש השנה

3maarechet

מערכת

 

ככל שהאמת גדולה יותר, כך היא יותר פשוטה ונחוצה לכול

[על-פי אורות הקודש ח"א, חכמת הקודש ד']

אנשים מאמינים – לא חילונים ולא דתיים – מאמינים באמת. הם אנשים שכל הזמן שואפים ורואים איך אחרי הכול, הסיפור כאן מסביב שנקרא עולם ואנושות ומדינה ואדם על כל מורכבותו גדולתו וקטנותו – כל אלה הולכים כל הזמן ומיתקנים. אנשים מאמינים מבינים שגם כשהם רואים נסיגות ונפילות וכיעורים, שהכול חלק ממגמה שלמה שהולכת ומתקנת את עצמה. אנשים מאמינים – לא חילונים ולא דתיים, אלא אנשים מאמינים - הם אנשים שמבינים שלא הכול יתוקן במשמרת שלהם. הכופרים רוצים שהכול יתוקן עכשיו אבל המאמינים יודעים שיש כאן מארג ארוך של תיקונים ושיפוצים ושיפצורים ומהפכות גדולות ומהפכות קטנות שכל הזמן הולכים ופועלים במציאות.

אנשים מאמינים באמת הם כאלה שמנסים כל הזמן לחשוב מחוץ לקופסה, ולא להירדם במיטת המוות של התקינות הפוליטית. הם מחפשים אמת פשוטה וגדולה. והם לא מסוגלים לחדול מלומר אותה. וכשהיא נאמרת ממקום כן ומאמין, הם לא מחנפים אותה ולא מנסים לייפות אותה ובכך מכערים ומקטינים אותה, הם פשוט אומרים אותה. הם גם לא מעצימים ומנפחים ומתלהמים, אלא אומרים אמת נקייה ופשוטה. לא קל למצוא אמת כזו, אבל לפעמים מוצאים. ואז רוצים יותר מכול לשתף אותה. כבר אין צורך לצעוק אותה ולהסביר אותה, אלא אפשר פשוט לומר אותה. והיא כל כך פשוטה שהיא מתיישבת באופן הכי נגיש על כל האוזניים.

יש כמה אמתות כאלה שאפשר בהחלט לומר שהתלבנו במהלך השנה הזו, וכל מה שצריך להבטיח לעצמנו בשנה הבאה הוא לומר אותן. נקי ופשוט. גם מול מה שנראה כחומות. כי ברוב המקרים הן רק נראות חומות, שהרי כשיש אמת מה שממול הוא רק מחיצת קרטון; אמנם עם הרבה צבעים ותפאורה, אבל מול האמת ומול מי שאומר אותה בווליום הנכון – לא גבוה ולא נמוך, אלא בווליום של האמת - חומות הדמה נופלות מאליהן.

אנשים מאמינים באמת הם כאלה שמנסים כל הזמן לחשוב מחוץ לקופסה, ולא להירדם במיטת המוות של התקינות הפוליטית. הם מחפשים אמת פשוטה וגדולה. וכשהיא נאמרת ממקום כן ומאמין, הם לא מחנפים אותה ולא מנסים לייפות אותה ובכך מכערים ומקטינים אותה, הם פשוט אומרים אותה. הם גם לא מעצימים ומנפחים ומתלהמים, אלא אומרים אותה, ואז היא מתיישבת באופן הכי נגיש על כל האוזניים

לעצור את הכיבוש – שום שידוך ריבוני של חלק מארץ ישראל עם ערבים או גויים אחרים, אינו לגיטימי, כי זו ארץ בעלת ממד של קודש. זה ממד שממש כולנו, דתיים וחילונים, יודעים היטב שהוא קיים. וזה עושה אותנו הכי ריאליים וחזקים וביטחוניים שיש. גם כשהגענו לכאן וכולם היו כאן טורקים ובריטים וערבים, היינו הכי ריאליים וחזקים ולוקחים אחריות על הקודש הזה באופן פשוט וארצי לגמרי. הנכונות לבנות מדינה פלשתינית על ארץ ישראל היא תוצר של עיוות תפיסתי בחיבור בין אידיאלים ציוניים למעשה. המשימה של אנשים מאמינים וריאליים בשנה הבאה היא לעצור את הכיבוש שמסבך אותנו ומפלג בינינו כבר חמישים שנה, ולהכריע הכרעה מוסרית ואמתית ולחבר את המדינה הזאת למדינה אחת ריבונית שווה – חברתית, כלכלית וערכית. המנהיג שיוביל את החיבור הזה יביא את מדינת ישראל לעידן חדש. בנקודה הזו יתחיל השלום. גם הפנימי וגם זה שמבחוץ. דרוש מנהיג שרק יוריד את הרגל שלו למים בלי לחשוש - זה יהיה אמיץ מצדו, אבל פחות אמיץ מהאומץ שהיה דרוש לבן גוריון בשעתו. וגם אנשי שמאל רבים שהתייאשו עם השנים מחוסר האמירה הערכית של הימין, ילכו אחרי מנהיג כזה שיאמר את הדברים נקי, שלם ופשוט.

הר הבית – הוא של מדינת ישראל. חייבים להודות שהאמת לגבי בניית בית המקדש עוד לא בהירה. אבל יש אמת בנושא הזה שדווקא כן צועקת באופן פשוט, וכל מה שצריך הוא לומר אותה: הר הבית, גם עם המבנה המוסלמי שעליו, הוא מקום שלפני הכול מקודש ליהודים ושייך ליהודים. אין כאן שוויון ואף פעם לא היה – הר הבית תמיד היה קדוש ליהודים ורק מעורר כבוד וחשיבות בקרב המוסלמים. פעם פחות והיום קצת יותר. ולכן, האמת המאוד פשוטה וישימה של כוח פוליטי עדכני שרוצה להביא את הבשורה של השלב הבא הוא לומר את האמת הפשוטה הזו: בשלב הזה של ההיסטוריה ליהודים יש הזכות הראשונה להתפלל בהר הבית (כמובן במקומות המותרים ובהתאם לכללי ההלכה), לא רק בגלל המסורת שלהם על המקום הזה, אלא בגלל סיבה הרבה יותר בנאלית ונטולת אידיאולוגיה – כי הם הצליחו לכבוש את המקום הזה בחזרה לידיהם. היהודים הם הבעלים של המקום הזה, ולכן הם בעלי זכות הפולחן הראשונים בהר. בגלל אי בהירות רוחנית-פנימית אין כרגע מקום לבניית מקדש. גם המוסלמים יכולים ליהנות מזכות פולחן על ההר. אבל זה הסדר הפשוט וההגיוני. ההערכות הביטחוניות בדבר הסכנה לעם ישראל אם ישנו את הסטטוס קוו, אינן מקצועיות אלא נובעות מתפיסת עולם (ממש כמו ההערכות הלא מקצועיות שניתנו לפני ביצוע ההתנתקות). זו צריכה להיות הבשורה של תשע"ז. וגם היא לא מסובכת למי שחושב פשוט, לא מתלהם, אבל כן באופן ציוני וישראלי.

משפחה – יש רק אחת. האמת הפשוטה היא שיש משפחה אחת בריאה – גבר ואישה. יש אילוצים של משפחות חד-הוריות, ויש אילוצים נוספים שהגורל מזמן, אבל אין שום מקום למוסר מקולקל שמחבר בין שניים מאותו המין.

ודאי שצריך וחובה לאהוב כל מי שמתמודד עם הנטייה הזו. אסור להיבהל ממנה כי במיוחד בעת הזו שהלגיטימציה שלה גוברת, תמצאו הרבה יותר נערים ומתבגרים ומבוגרים שמתמודדים אִתה. ולכן כולם אהובים ברמה הפרטית והצנועה. אבל מצעדי גאווה הם חילול השם נוראי, וגם אם המשטרה תגיד שזו הסתה, צריך לומר את זה בקול הברור ביותר. מעשה חד-מיני גברי הוא ממשפחת העברות החמורות שתחת ההגדרה 'ייהרג ועל יעבור' – שפיכות דמים, עבודה זרה וגילוי עריות, שגם במחיר איבוד החיים אסור לעבור עליהן. מי שבשם התורה אומר אחרת מנסה לעשות רפורמה ליהדות. ורפורמה היא אינה יהדות. גם כאן ראינו שיש גם דתיים שהתבלבלו והלכו להשתתף במצעד הגאווה. לא משנה כמה פרסומות יפרסמו וכמה יכניסו הומואים לפריים-טיים וכמה פוליטיקאים יצאו מהארון. המקום החשוך הזה שהאנושות כבר ניערה מעצמה כמה וכמה פעמים במהלך ההיסטוריה, ייעלם שוב.

ברוב המקרים אפשר לטפל ובחלקם אי אפשר. ממש כמו כל התמודדות, אסור ליפול לייאוש ולעצבות, אלא להתגבר ולשמוח ולצעוד ולנסות ולתקן. ואפילו את האמת הזו שנשמע שלכאורה קשה לומר בימים אלה, ממש כמו כל אמת מבוררת, אם היא תיאמר באהבה ובפשטות היא תתיישב.

יהי רצון שה' ייתן בנו שלום ואהבה אמתיים. שכל פרצוף שנראה מסביבנו – שמן ורזה, עם משקפיים עגולים ועם כיפה מרובעת, עם זקן שחור-קדוש או ג'ינג'י-היפסטרי, מיוסר וכאוב או שמח עד זחוח, זקנה מחייכת ונערה מחוברת לסמארטפון – שנראה בכולם מעלתם ולא חסרונם. ושכולם יראו גם בנו את המעלות האדירות ואת מה שאנחנו מביאים לפסיפס הישראלי המקודש ולא את הצדדים המכוערים שלנו. אנא ה' תן בנו את הכוח לעשות טוב. ללכת בדרך ישרה. להיות בעלי זהות מוצקה בתוך הפאזל המושלם של ישראל. הורינו ה' דרכך, נהלך באמתך.

---

בקשת הרב יעקב עדס לימים הנוראים

פנינו בשיחת טלפון לכבוד השנה החדשה לרב המקובל יעקב עדס, ובה ביקש הרב שנעביר את הדברים הבאים:

"אנא מכם, שכל אחד וכל אחת ישתדלו לקחת לעצמם פרויקט אישי בימים האלה, מעתה ועד שמחת תורה: תבחרו מישהו מסביבכם שנמצא בסבל או במצוקה – זוג ללא ילדים, רווק או רווקה שלא מצליחים להתחתן, חולה, עני, וממש כל מי שיש לו חוסר כלשהו וזקוק לחסדי שמים - ויתפלל עליו באופן מיוחד מעומק הלב שה' יושיעו. כמה שיותר פעמים להתפלל שוב ושוב לה' לישועה לאדם הספציפי שבחרתם, עד שמחת תורה. אם מצליחים לפעמים שהתפילה תהיה בדמעות, עוד יותר טוב. הפנייה הזו היא בין לבנים ובין לבנות, בין לגברים ובין לנשים. דעו שכל אחד כזה יכול לחולל נסים ונפלאות".

 


צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם