כדאי לדעת Featured

 m 2 machzit1

5 דברים מוכרים פחות על מנהג מחצית השקל

 

הרב יהודה תורג'מן, רב בית ספר נעם חיים, דימונה

 

  1. כופר נפש, פקודים, טלאים ומפקד האוכלוסין – מטרתו העיקרית של ציווי מחצית השקל בפרשת כי תשא הייתה לצורך המפקד הראשון בעם ישראל. חז"ל למדו מהפסוקים שיש איסור מהתורה למנות את עם ישראל (בלי עין הרע) בספירה ישירה. שאול המלך מנה את ישראל על ידי טלאים (כן, כן, כל אחד מאיתנו שווה כבש לפחות), אך מדוד נתעלמה הלכה זו ועלתה במותם של 70 אלף איש מעם ישראל, ולכן המצווה הזו מכונה גם כופר נפש. במפקד האוכלוסין של מדינת ישראל עלתה שאלה בנוגע לספירה, ולכן בפועל מונים את הטפסים ולא את האנשים.
  2. מחצית השקל, זכר וזכור – אל תתבלבלו בין המצווה מדאורייתא, שהייתה נהוגה רק בזמן שבית המקדש היה קיים, לבין מצוות זכר למחצית השקל הנהוגה בימינו. המטרה הייתה שונה לחלוטין. מחצית השקל נועדה למפקד העם ולצורכי תחזוקת בית המקדש וירושלים, ואילו זכר למחצית השקל אפשר לתרום לכל מטרה. החייבים במצוות מחצית השקל הם זכרים בני עשרים שנה ומעלה, לעומת המנהג הרווח לתרום זכר למחצית השקל לכל אחד מבני הבית – גברים, נשים וטף – ואפילו לעוברים במעי אימם.
  3. פורים, רופאים, שקלים ומשקלים – המן הרשע, כידוע, הפיל פור, הוא הגורל, ולצורך מימוש מזימתו הקדיש עשרת אלפים כיכר זהב. הקב"ה הקדים רפואה למכה בדיוק 794 שנים קודם לכן, עת צוו בני ישראל על מתן מחצית השקל, וכך הקדמנו שקלינו לשקליו. אגב, חז"ל לימדו אותנו שלכן משמיעין על השקלים באדר, לקראת ניסן, והתוספות והב"ח במגילה טז ע"א עורכים חשבון מדהים שבו לומדים שמשקל עשרת אלפים כיכר זהב עולה בדיוק למשקל מחצית השקל של שש מאות אלף איש. אגב 2, מניין 794 עולה למניין 'אין מגפה בבני ישראל'. תבדקו.
  4. אשכנזים, ספרדים, כסף ומה שביניהם – מנהג זכר למחצית השקל מקורו בארצות אשכנז. הרמ"א מביא אותו להלכה, אך הוא אינו מופיע בכתבי הפוסקים הספרדים הראשונים וגם לא בשולחן ערוך. מאז עברו עוד כמה מאות שנים, והמנהג החביב לתרום זכר למחצית השקל הפך נפוץ גם בקרב קהילות הס"ט, כי מי לא צריך ריפוד הגון לבדק הבית? הספרדים כמנהגם רחב הלב הגדילו לעשות ותורמים כערך מחצית השקל כסף המקורי (כ-26 שקלים לפני מע"מ), לעומת האשכנזים, שתורמים רק שלוש מחציות מטבע הנהוג באותה ארץ (זה בסך הכול שקל וחצי). מעניין מה יעשו האשכנזים כשהביטקוין יהפוך למטבע העולמי הרשמי.
  5. אין שלם מלב שבור – מהפסוקים בתחילת פרשת תרומה למדו חז"ל שמחצית השקל הייתה מצווה שבאה לכפר על חטא העגל (אין מוקדם ומאוחר בתורה). במדרש מובא שאפילו משה רבנו ע"ה התקשה להבין איך סכום קטן כזה מכפר על חטא גדול כל כך, והקב"ה הראה לו כי 'כולך יפה רעייתי', כלל ישראל אין בו חטא. כך זכינו ללמוד שאין יהודי שלם כי אם שבור,ולכן בגדול אנחנו עם של שבורים שמחכים לחצי השני שלנו.

 

(הלצה: משום מה פרשת שקלים לעולם לא תוכל לצאת בשבת זכור?)

 

פורים שמחJ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם