תעודה לאהבה ללא תנאי Featured

 11 hersh
 

אבינועם הרש

ביום חמישי חילקנו תעודות, ונזכרתי שפגשתי פעם אחת ביום שלפני חלוקת התעודות משפחה של תלמיד שלי מכיתה ה' בקפה לנדוור בסינמה סיטי. בדרך כלל אני לא נוטה להכניס את הראש לצלחות של אחרים, אבל עכשיו לא יכולתי להתעלם מהעובדה שהארוחה שהם הזמינו נראתה לי מפנקת במיוחד: היו שם גלידות וקצפת וופל בלגי ושוקו וכל מיני דברים שילדים רק יכולים לחלום עליהם ביום רגיל.

אב המשפחה פנה אליי לשלום ואמר לי שהם התכנסו במיוחד כל המשפחה לכבוד התעודה של הבן שלהם. אמרתי לו שלמיטב זיכרוני התעודה של הבן שלהם אמורה להגיע רק מחר, ולכן עדיין לא הבנתי על מה כל המהומה. "בדיוק", הוא ענה לי, "היא תגיע רק מחר, וזו ההזדמנות להראות לילד שלנו שאנחנו אוהבים אותו ומקבלים אותו כמו שהוא, בלי קשר לכמה קיבל במתמטיקה או באנגלית. ככה סתם, כי הוא נהדר בגלל מי שהוא ומה שהוא".

חשבתי: אילו אנשים חכמים הם, ואיזו זכות יש לילד הזה לגדול בבית שהוא יודע שבו מקבלים אותו ככה, בגלל מי שהוא, ולא בגלל הציונים שהוא צריך להביא בשביל להרגיש שייך וראוי. ולא יכולתי שלא להיזכר בזיכרון ילדות מכיתה י' שבו הגעתי עם חבר לבית שלו. אבא שלו היה פרופסור למתמטיקה באוניברסיטת חיפה ואימו הייתה ד"ר לפיזיקה. בהחלט משפחה של אינטלקטואלים שיודעים דבר או שניים על הישגיות. כיאה לילד ממשפחה של אקדמאים הבן שלהם לא אכזב והוביל את הכיתה שלנו בהצטיינות: תמיד ראשון במתמטיקה, ראשון באנגלית, ראשון בפיזיקה וראשון במחשבים. התעודה שלו מלאה במאיות ובכמה 95. חלום.

הגענו לבית שלו, וכבר ציפיתי לראות שהוריו גאים בו ושמחים בתעודה שלו, אך הדבר היחיד שהיה לאביו לומר לילד שלו היה זה: "למה במחשבים רק 95 ולא 100? אנחנו כל כך משקיעים בלימודים שלך, וזה מה שיוצא?" ואז אימא שלו לקחה את התעודה, סרקה אותה מהר ורק עשתה פרצוף. הייתי בהלם מוחלט.

תגידו, אבא ואימא של חבר שלי, נפלתם על הראש?! אתם בסדר? הילד שלכם נבחר שוב ושוב למצטיין השכבתי וקיבל תעודה שמתקבלים איתה גם לנאס"א, וכל מה שיש לכם לומר לו זה למה הוא לא השיג במחשבים 100? מה נהיה איתכם?

אני לא נגד הישגיות והצטיינות. להפך. מי שיש לו הכישרון, הכלים והיכולת להצטיין צריך לדעת איך לממש את היכולות שלו ולבטא אותן גם בציונים בתעודה.

אבל ברגע הזה, דווקא ברגע הזה שבו תלמיד חוזר הביתה ובידו תעודה והוא מחכה ומצפה בכיליון עיניים לראות איך הוריו יגיבו באותן שניות יקרות שהם סורקים את התעודה, יש הזדמנות נהדרת מצד ההורים להעביר לילדים שלהם מסר: הלימודים שלך חשובים לנו מאוד, אבל אתה חשוב לנו יותר, ונקבל ונאהב אותך בכל אופן ובכל ציון.

כי בניגוד לבית הספר, שמודד כמעט כל דבר בהתאם למספרים ולהישגים ולציונים, ילד צריך לדעת שיש בעולם הזה גם מקום שמקבל אותו כמו שהוא. בלי קשר לכלום.

ואין כמו התעודה כדי לנצל את ההזדמנות ולהוכיח לו את זה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם