מחיר למשתכן או למסתכן?

 4mishtaken

ברק הס

קצת סדר בהצעה הנדיבה של משרד השיכון, ומכת דרבון קלה – תוך שבוע וחצי נסגרת ההרשמה שיכולה להעניק לכם הנחה של מאות אלפי שקלים ברכישת דירה

מה זה בכלל?"מחיר למשתכן" הוא תכנית של משרד השיכון, המאפשרת לזוגות צעירים לקנות דירה בהנחה ממחיר השוק. כדי לקבוע מי יזכה בהנחה נערכת הגרלה בין הזוגות שנרשמו לפרויקט. כן, זה קצת כמו מפעל הפיס: סיכויי הזכייה די נמוכים, אבל מי שזוכה – הרוויח מאות אלפי שקלים (אני מכיר זוגות שרכשו דירה במודיעין ב-560,000 שקלים כשמחיר השוק שלה הוא יותר מ-1,200,000). כיום מדובר בדרך כלל על רווח של 200–300 אלף שקל "בלבד" מתחת למחיר השוק.
מה חדש?

משרד האוצר קצת לחוץ מכך שמחירי הדיור עדיין לא יורדים. לכן הוא החליט לבשר לכל מי שהוציא תעודת זכאות ונרשם להגרלות שהוא מתחייב בפניו שהוא יוכל לזכות בשנתיים הקרובות באחת מהן. המטרה: לגרום לכל עשרות אלפי מחפשי הדירות הללו להפסיק לחפש אותן בשוק הרחב ולחכות רק להגרלה.

חלון ההזדמנויות

כל מי שהוציא תעודת זכאות עד היום, ומי שיספיק להוציא עד י' באלול (13.9) ייכנס לקבוצה הראשונה. קבוצה זו תמנה כ-50 אלף איש, ומכיוון שמתוכננות לשיווק 56,000 דירות בשנתיים הקרובות – כל משפחה בקבוצה זו תוכל לרכוש דירה בהנחה משמעותית בתוך 24 חודשים. כדי לזכות בדירה המשפחה צריכה לגשת להגרלות שמבוצעות בנפרד לכל פרויקט.
מאיפה בדיוק תביאו כסף לדירה?

גם אם אין לכם הרבה 'הון עצמי' לקניית הדירה – כדאי לכם להוציא תעודת זכאות ולהתחיל להירשם להגרלות. בדירות 'מחיר למשתכן' אפשר לנצל הטבה נוספת המאפשרת לקחת משכנתא על חלק גדול יותר מהדירה – עד90% ממחירה, כך שתצטרכו 'להביא מהבית' רק סכום קטן יחסית של 10% ממחיר הדירה.


זה טוב ליהודים?


לתכנית "מחיר למשתכן" קמו הרבה מאוד מתנגדים. אלה טוענים שאיכות הבנייה תהיה ירודה, הקבלנים עלולים לפשוט את הרגל, כל הדיירים בבניינים של מחיר למשתכן יהיו במצב סוציו-אקונומי נמוך, ושישנו סיכוי קלוש שמחירי הדירות ירדו בעקבות התכנית.

האם הם צודקים? ראשית, יש לזכור שרבים מהמתנגדים הם בעלי אינטרסים. חברות המשווקות דירות בסמוך לפרויקטים של מחיר למשתכן מצאו את עצמן בוקר אחד בבעיה קשה: בבניין ליד מוכרים דירה ב-250 אלף שקל פחות מאצלם - וזו אותה דירה, למעט שינויים קלים, שבוודאי לא מצדיקים פער כזה במחיר.
שנית, צריך להבחין באילו משקפיים אנחנו מסתכלים על התכנית. מנקודת המבט שלכם - זוג צעיר שזוכה באפשרות לרכוש דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים - לא כל כך אכפת שהתכנית לא תוריד את מחירי הדירות, או שהיא תפגע בקבלנים האחרים.

גם אם אין לכם הרבה 'הון עצמי' לקניית הדירה – כדאי לכם להוציא תעודת זכאות ולהתחיל להירשם להגרלות. בדירות 'מחיר למשתכן' אפשר לנצל הטבה נוספת המאפשרת לקחת משכנתא על חלק גדול יותר מהדירה – עד90% ממחירה, כך שתצטרכו 'להביא מהבית' רק סכום קטן יחסית של 10% ממחיר הדירה.

אבל החשוב מכול – השאירו את הדיון הזה לשלב הבא! כרגע, רוצו להוציא תעודת זכאות ולהירשם לפרויקטים (חפשו 'מחיר למשתכן' בגוגל). מדובר בכמה דקות של רישום מול המחשב. אחרי שתזכו בדירה ספציפית – תוכלו לחשוב שוב האם זו עסקה טובה בעבורכם, אבל אל תמצאו את עצמכם כמו אותו אדם מהבדיחה הידועה שהתלונן על כך שמעולם לא זכה בפיס, עד שהזכירו לו שמעולם לא מילא כרטיס.

הכותב הוא מנכ"ל חברת 'ברק' העוסקת בתכנון פיננסי ובייעוץ בנושאי משכנתא ופנסיה. לכל שאלה הנוגעת לכסף שלכם פנו לדוא"ל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם