תן לי את היום הזה Featured

 15 sivan

סיון רהב מאיר

 

1.

 

"הפרצופים בזום תמיד נראים לי כמו הכותל המערבי. המון המון ריבועים, כמו לבנים קטנות, קיר של נשמות. אני כמעט רוצה להכניס פתק בין הריבועים האלה", אמרה בחיוך הרבנית ימימה מזרחי, במפגש שלנו עם מאות בנות במסגרת הסדנה "נפגשות". הנה כמה מההמלצות שנתנה לבנות לתקופה הזאת.

 

•           "נסו להיזכר בתקופה שבה הלכתן לבית הספר. תמיד היו ילדות שהן לא במרכז. עכשיו קל מאוד לשכוח מקיומן לגמרי. אני מבקשת מכן לעשות מה שמשה רבנו עושה, הוא יוצא מהארמון הנוח והולך לראות את האחים שלו הסובלים ולעזור להם. הוא לא היה חייב, קל יותר להישאר בארמון. אבל אנא, זכרו את הבנות האלה, שמתחילת השנה אולי אף אחת בכיתה לא דיברה איתן".

 

•           "איך התחלתי ללמוד וללמד את הפרשה? הייתי עורכת דין, ושמתי לב פעם שאני הולכת לגוגל כדי לבדוק מה פרשת השבוע. תפסתי את עצמי ולא האמנתי. זה מה שיצא מכל החינוך של ההורים שלי, שאני לא זוכרת מה הפרשה? התחלתי לתת שיעור קטן, וברוך ה' הוא גדל עם השנים".

 

•           "עצה לתקופה המתוחה הזאת: הרב שלמה וולבה אמר להתפלל בתחילת היום על המשברים שאנחנו כבר יודעים מראש שיגיעו. למשל, אם אני כאימא יודעת שאכעס על הילדים שלא נכנסים ללמידה מרחוק, אני מתפללת מראש על הנקודה הזאת. לא לכעוס, להצליח לגרום להם לשתף פעולה. ואז, כשמופיע המשבר – הוא לא מפתיע אותי. כבר התפללתי על זה, אני לא נלחצת".

 

•           "למדנו השנה עד כמה רוע יכול להדביק. איך המגפה הזאת מידבקת. צריך לזכור שגם טוב יכול להדביק. גם הטוב הוא ויראלי, והוא צריך להדביק את כל העולם".

 

2.

 

אם לא תכבד את עצמך – גם אחרים לא יכבדו אותך. העיקרון הזה נכון בזוגיות ובחינוך ילדים (מי שעושה מעצמו "סמרטוט" לא יכול לצפות לכבוד מבן הזוג או מהילדים), אבל נכון גם מבחינה לאומית, כעם. השבוע ציינו 132 שנים לפטירת הרב שמשון רפאל הירש. הוא התמודד בגרמניה עם יהודים רבים שנטשו את המסורת וזלזלו בה, ורצו להשתלב בתרבות הגרמנית שנחשבה נאורה יותר. הנה קטע מדבריו הנוקבים:

 

"במידה שאתה תכבד ותעריץ את עברך ואת קודשיך – כך יכבדו העמים אותך. ייתכן שבגלל סיבה זו או אחרת תזכה לפחות אהדה או ליותר אהדה מצידם, אבל כבד יכבדו אותך. ואולם, אם אתה בעצמך מתייחס בזלזול כלפי עברך, אינך מכבד את קברות אבותיך, אינך מכבד את מקדשך ואינך משתדל לקנות ידיעה נאותה בתורתך – איך תוכל לצפות שזרים יכבדו אותך ואת אבותיך? הרבה תענוגות צפויים לך במחיר התכחשותך לתורה, אבל לכבוד – לא תוכל לצפות".

 

לזכרו.

 

3.

 

מיכל שניאור מהיישוב שומריה כותבת:

 

"שוב סגר, שוב בלגן, שוב להאכיל, שוב להכיל, שוב לג'נגל ולהרגיש שאני לא מספיק איתם ולא מספיק בעבודה והכול בערך, ושוב מצלמות זום שבגללן אי אפשר אפילו לצעוק בבית.

 

רבי נחמן מברסלב מציע לנו כלי מדהים: שֶׁלא יָשִׂים לְנֶגֶד עֵינָיו כִּי אִם אוֹתוֹ הַיּוֹם וְאוֹתה הַשָּׁעָה. כִּי כְּשֶׁרוֹצִים לִהיכָּנֵס בַּעֲבוֹדַת השם, נִדְמֶה לְאָדָם כְּאִלּוּ הוּא מַשָּׂא כָּבֵד וְאִי אֶפְשָׁר לוֹ לָשֵׂאת מַשָּׂא כָּבֵד כָּזה, אֲבָל כְּשֶׁיַּחֲשׂב שֶׁאֵין לוֹ רַק (אלא) אוֹתוֹ הַיּוֹם – לא יִהְיֶה לוֹ מַשָּׂא כְּלָל.

 

רבי נחמן מלמד אותנו לעבוד בקטן. רק היום. שנים הייתי מחליטה בראש השנה החלטות לגבי השנה הקרובה, והן החזיקו מעמד בקושי עד סוכות. והנה, כבר שבועיים שאני מצליחה לכבות את הנייד בשעות שבהן אני עם הילדים בבית. איך? כי לא התחלתי בהצהרות והבטחות. בכל יום אמרתי: רק היום אני מכבה את הנייד אחר הצהריים, רק היום.

 

אז עכשיו סגר, ורק המחשבה על שבועות ארוכים בבית מרוקנת אותנו מכוחות. אבל אפשר לקום כל בוקר ולשנן: רק היום יש סגר, רק היום הם בבית, רק היום ננסה להצליח. כמו שרבי נחמן מסביר: אֵין לְאָדָם בְּעוֹלָמוֹ כִּי אִם אוֹתוֹ הַיּוֹם וְאוֹתה הַשָּׁעָה שֶׁעוֹמֵד בּוֹ, כִּי יוֹם הַמָּחֳרָת הוּא עוֹלָם אַחֵר לְגַמְרֵי" אחרי שנה כזאת מטורללת, באמת אין לנו מושג מה יהיה מחר. בואו ננסה להצליח היום".

 

4.

 

ממש במקביל לבחירות הרביעיות אצלנו, ממש במקביל למהומות אלימות אחרי הבחירות בארצות הברית, אנחנו מקבלים בפרשה סדנת מנהיגות. הנה רק כמה דברים שמשה רבנו מלמד אותנו:

 
  • מנהיג יכול לגדול אפילו בבית של פרעה כ"נסיך מצרים" אבל לא לשכוח את עמו וזהותו. יש לו אומץ לעמוד מול פרעה, שליט האימפריה הגדולה בתבל והאיש שגם גידל ואימץ אותו, ולומר לו את האמת בפנים.
  • מנהיג הוא לאו דווקא כריזמטי. הוא יכול להיות מגמגם, כבד פה, ולא נואם כיכרות. הוא בעצמו לא טוען שהוא מושלם, אלא מעלה את חסרונותיו האלה בלא בושה ואומר: כְּבַד פֶּה וּכְבַד לָשׁוֹן אָנֹכִי.
  • מנהיג עובד בשיתוף פעולה מרבי, בכמה שפחות דורסנות, קנאה, שנאה ותחרות. הוא יוצא לדרך עם אהרן אחיו ועם מרים אחותו במודל הנהגה שיתופי, שבו כל אחד משתמש בכישרונות שלו.
  • מנהיג לא אומר שצריך "להחליף את העם" או "להחליף את התורה" או "להחליף את הארץ". הוא נאמן ומסור לעם גם כשהוא טועה וחוטא, הוא לא מתייאש למרות הקושי להנחיל את התורה, וממשיך בדרך גם כשלחלק מהעם אין רצון להמשיך לארץ ישראל.
  • מנהיג לא מייחס רק לעצמו את הצלחתו. הוא אדם מאמין ויודע שהוא רק שליח. האיש הכי חשוב ביציאת מצרים הוא גם האיש הכי ענו במהלך הזה. אנחנו כמובן לא מצפים מנבחרינו להיות משה רבנו, אבל הפרשות שילוו מעכשיו את הבחירות מזכירות לנו שיש לאן לשאוף.
  • בהתבודדותו – זמן איכות של אדם עם עצמו, לחשבון נפש והתבוננות.
  • בהיותו נותן ולא נוטל – זמן איכות שבו האדם מעניק לזולת, כדי לתת ולא כדי לקחת.
  • כשהוא שואף להיות, ולא להשיג ולקנות – זמן שבו האדם מחובר להווה, מוצא משמעות בקיים, ולא נמצא רק במרוץ בדרך ליעד מסוים.
 

5.

 

בימים אלה מלאו 67 שנים לפטירת הרב אליהו דסלר. בספרו המפורסם "מכתב מאליהו" הוא שואל שאלה: כיצד יכול האדם למצוא את עצמו? איך הלחץ החברתי, ההשפעה התרבותית וכל המטלות והמשימות לא ימנעו מהאדם מלגלות את עצמיותו? הוא כותב שאדם מוצא את עצמו בשלושה דברים:

 

אולי בתקופת הסגר, העצות האלה מתאימות במיוחד.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם