העתיד של עם ישראל - בא"י Featured

 6 fridman

 

"על אף חיי הטובים בארצות הברית אני אומר היום מפורשות כי העתיד של עם ישראל נמצא כאן. אני אומר זאת בעיקר כדי שתבינו איזו אחריות לעתיד מדינת ישראל והיהדות מוטלת עליכם

 

ביום שני נערך בכנסת טקס פרדה משגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן. הטקס לא הגיע לכותרות כלל ונבלע בים הדיווחים על הבחירות והקורונה, אך היה חריג ביותר מאחר שנערך בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. אנחנו מביאים כאן את הדברים המרגשים והחשובים שנשא שם השגריר היוצא. חשוב לציין: מאחר שמדובר בדברים של שגריר מכהן, הדברים הכתובים כאן נאמרו בתיאום מלא עם הממשל האמריקאי

 

איתמר מור

 

כנס הפרדה השבוע משגריר ארצות הברית דייוויד פרידמן היה אירוע חריג בהחלט, שלא לומר יחידאי, שבו שגריר של מדינה זרה מוזמן לוועדה החשובה ביותר של הכנסת שחלק גדול מדיוניה חשאי.

 

תפקיד שגריר הוא משרת אמון של הנשיא הנבחר, מה שאומר שעם סיום כהונתו של הנשיא טראמפ מסתיימת גם כהונתו של השגריר פרידמן. השגריר פרידמן נעשה בארבע השנים האחרונות לאחת הדמויות הנערצות והידועות בישראל. מעבר להיותו יהודי שומר תורה ומצוות הוא לא היסס להביע שוב ושוב את דעותיו הפוליטיות, הקרובות לימין. עוד בטרם נפתחה השגרירות בירושלים התעקש השגריר פרידמן שלא להתגורר בבית השגריר בתל אביב אלא בדירתו הפרטית בירושלים בשכונת טלביה, ולמחרת נאום ירושלים של הנשיא טראמפ עבר לשבת בקונסוליה בירושלים עד שהושלם מבנה השגרירות החדש.

 

פרידמן הוא השגריר האמריקני הפרו-ישראלי ביותר שכיהן בישראל. במהלך כהונתו הוא קידם בשם ממשל טראמפ מהלכים רבים לחיזוק הריבונות הישראלית, ובהם העברת השגרירות לירושלים, הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן, הכרה בחוקיות ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, ביטול מעמדה המיוחד של הקונסוליה האמריקאית בירושלים ששירתה את הרשות הפלשתינית ועוד.

בשנים האחרונות יש חלופה רחבה ואינטנסיבית של ידיעות מודיעיניות משני הכיוונים. לצערי אינני יכול לחשוף את הדברים, וככל הנראה יחלפו עוד שנים רבות עד שיהיה מותר לדבר על הכול. מעל לכל אלו האומה האמריקנית והאומה הישראלית שתיהן אומות מאמינות

 

 

מאחר שפרידמן עדיין מכהן בתפקיד השגריר, גם נאום הפרדה שלו מייצג את עמדות הממשל שבשמו הוא מכהן. אנו מביאים כאן חלקים מהנאום המרגש ויוצא הדופן של ידיד אמיתי:

 

"אני נרגש להיות היום כאן מוקף בחברים שיש לי איתם יחסים עמוקים ואמון מוחלט. תסלחו לי אם המילים שלי מבולבלות מעט, שכן אני בסערת רגשות. בעוד תשעה ימים אעזוב את משרתי כשגריר, ואינני יכול לקלוט שארבע שנים חלפו להן מהר כל כך. כמדומני שרק כעת אני מבין את הפסוק בתהלים 'כי אלף שנים בעיניך כיום אתמול'. ארבע שנים חלפו להן כברק, והן חלפו כך גם בגלל המאורעות המרגשים שהיו בהן וגם בשל ההנאה הגדולה שהייתה לי בתפקידי ובשהותי בישראל.

 

"רגע לפני שאני מסיים אני יכול לספר מעט על טיב היחסים שהיו לממשל שאני מייצג עם ממשלת ישראל. אין מילים לתאר את אינטימיות הקשרים והאמון בין הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו ובין נציגי הממשל האמריקני וממשלת ישראל. בשנים האחרונות יש חלופה רחבה ואינטנסיבית של ידיעות מודיעיניות משני הכיוונים. לצערי אינני יכול לחשוף את הדברים, וככל הנראה יחלפו עוד שנים רבות עד שיהיה מותר לדבר על הכול. כשגריר זכיתי להיחשף לדברים האלה יום-יום.

 

"בארבע השנים האחרונות הזדמן לי כמה פעמים לשבת בחדר אחד עם צמרת הפיקוד של צה"ל ומולה צמרת הפיקוד של הצבא האמריקני והמטות המשולבים. יש יחסים עמוקים וכבוד רב בין שני הצבאות וגופי המודיעין והביטחון האמריקנים והישראלים. לא מדובר רק ביחסים מקצועיים אלא בידידות אמיתית ובאמון אישי עמוק. אלו מבטאים את החיבה אמיתית שבין שתי האומות שלנו. חיבה זו חורגת הרבה מעבר לדיפלומטיה. גם ארצות הברית וגם ישראל מבקשות לקדם את ערכי החופש, הדמוקרטיה והשלום, אולם מעל לכל אלו האומה האמריקנית והאומה הישראלית שתיהן אומות מאמינות. יחסינו הפכו בארבע השנים האחרונות קרובים, טובים ומשגשגים יותר מאי-פעם בהיסטוריה.

 

"במהלך ארבע השנים האחרונות היה לי הכבוד להיות שליחו של הנשיא טראמפ ביישום ההחלטה להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים ולהכיר רשמית בירושלים בירתה של מדינת ישראל. היה לי הכבוד להשתתף בהכרזה על ההכרה הרשמית של הממשל האמריקני ברמת הגולן כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ובהכרה בחוקיותם של היישובים היהודיים ביהודה ושומרון. לקראת סיום כהונתי היה לי הכבוד להשתתף בכינון 'הסכמי אברהם' בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחרין, מרוקו וסודאן.

 

"לא פעם נשאלתי מהו לדעתי המהלך החשוב ביותר שנעשה במהלך כהונתי. תשובתי הייתה ועודנה: ההכרה בירושלים בירתה של מדינת ישראל. אני חושב שזהו המהלך הראשון שאפשר את כל שאר המהלכים שבאו לאחר מכן. ההכרה האמריקנית חיזקה לא רק את מעמדה של ישראל אלא גם את מעמדה של אמריקה. ההכרזה בדבר ההכרה בירושלים הייתה הצהרה עולמית שלפיה לא תיסוג ארצות הברית מעמדותיה בגלל לחץ או איומים; לא פה במזרח התיכון ולא בשום מקום אחר בעולם. לא משנה אם מדובר בחיזבאללה, באיראן או בצפון קוריאה. לעולם נעמוד לצד האמת, לצד חברינו. לעולם לא נתקפל ולא נברח. לא נפחד מאויבינו או מהקוראים עלינו תיגר.

 

"ההכרה בריבונות הישראלית בירושלים שידרה מסר ולפיו אמריקה מוכנה לשאת בתוצאות של הכרזתה עצמה וכי היא תמשיך להגן לעד על ידידיה, לא משנה מה המחיר. לאחר ההכרזה על ההכרה בירושלים חשבו הכול שיתרחש פיצוץ גדול. הם צדקו: התרחש פיצוץ של שלום. אני מאמין שהסכמי אברהם הם פועל יוצא של ההבנה בדבר הקשר והמחויבות המוחלטת של ארצות הברית לישראל. מדינות ערב ראו שניתן לסמוך על ארצות הברית כשותפה ובעלת ברית, והן מעוניינות לייסד יחסים דומים איתנו. מכאן שהכול מתחיל ונגמר בירושלים. בשורתה של ירושלים לעולם היא שלא רק שישראל איננה מכשול לשלום, אלא היא הפתרון ומה שיביא את השלום. זה נכון בהקשר הביטחוני, הטכנולוגי, הכלכלי וגם הרפואי, כפי שאנו רואים כעת, במגפת הקורונה.

 

"כהונתי בתפקיד שגריר ארצות הברית בישראל היא מבחינות רבות פסגת הדברים שעשיתי עד כה בחיי, וברצוני להסביר מדוע. אני יהודי מאמין שומר תורה ומצוות שנולד וגדל בגולה. אבי היה רב ידוע. על אף חיי הטובים בארצות הברית אני אומר היום מפורשות כי העתיד של עם ישראל נמצא כאן. אני אומר זאת בעיקר כדי שתבינו איזו אחריות לעתיד מדינת ישראל והיהדות מוטלת עליכם.

 

"בשנת 1941 היו בעולם כשמונה עשר מיליון יהודים. ארבע שנים אחר כך, לאחר השואה, נותרו כשנים עשר מיליון בלבד. כיום חיים בעולם כחמישה עשר מיליון יהודים. טרם התאוששנו ממה שחוללה השואה. ואולם כשמסתכלים היכן מתרחש הגידול הניכר ביותר של יהודים בשבעים השנים האחרונות התשובה היא ישראל. משש מאות אלף יהודים בשנת 1948 כיום יש פה כמעט שבעה מיליון. בעוד אוכלוסיית היהודים בשאר העולם הולכת ומתכווצת משנה לשנה, אתם פה בישראל משגשגים. זה מטיל עליכם הרבה מאוד אחריות. אני יודע שהרבה מאוד אתגרים ניצבים בפני מדינת ישראל, אולם לא תוכלו ואסור לכם להתעלם מהאתגר המרכזי הזה.

 

"את דבריי אבקש לחתום בדברי שמואל הנביא, 'נצח ישראל לא ישקר'. זוהי גם תפילתי, שתעצומותיו של עם ישראל יעמדו לו לעד. תודה רבה".

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם