השליח של המוסד בסודאן Featured

 3 freda

 

השליח של המוסד בסודאן – ליום הזיכרון לפרדה אקלום

יאיר טיקטין, מכינת עמיחי שבקיבוץ כרמים, המועצה הציונית בישראל

בשבוע הבא, בי"ב בטבת, יחול יום השנה האחד-עשר לפטירתו של גיבור ישראל פֶרֶדֶה יאזזאו אַקְלוּם.

השנה החלטנו במכינת עמיחי שבקיבוץ כרמים, מיסודה של המועצה הציונית בישראל, לקיים אזכרה ציבורית ראשונה לזכרו של פרדה אקלום, מתוך מחשבה שבשנים הבאות תחליט מדינת ישראל לקיים עצרת ממלכתית רשמית לזכרו.

אקלום נולד במחוז תיגראי שבאתיופיה ב-1949. כבר בגיל צעיר התעקש ללמוד ועזב את הבית למען רכישת השכלה. לאחר סיום לימודיו במכללה למורים הוא היה מורה ומנהל בית ספר, ויזם הקמת בתי ספר יהודיים בשיתוף פעולה עם רשת אורט, ואף נבחר לשמש ראש המועצה.

לאחר בחירותו של מנחם בגין לראשות הממשלה בישראל, הוא כינס את ראשי מערכת הביטחון וביקש מהם: "הביאו לי את יהודי אתיופיה", מערכת הביטחון חיפשה אנשי קשר באתיופיה ופנתה לאקלום. בשנת 1977 פעל אקלום בניסיון הראשון להעלות את יהודי אתיופיה במטוסים מהבירה אדיס אבבה, אבל בעקבות דליפה של הסיפור לתקשורת הכריזו שלטונות אתיופיה על כל פעילי העלייה כחותרים תחת השלטון וקבעו שיש להוציאם להורג. אקלום נאלץ לברוח, ברגל, לבדו, ללא כסף ובזהות בדויה, לסודאן השכנה.

הוא הגיע לסודאן חסר כול, שם הוא מכר את טבעת הנישואין שלו כדי לממן שליחת מברק לאנשי רשת אורט. המברק התגלגל לידי המוסד, ומדינת ישראל החליטה לגייס את אקלום ולהפעילו כסוכן מוסד בסודאן. בזכותו של אקלום עלה הרעיון להביא את יהודי אתיופיה לסודאן ומשם להעלות אותם - בחסות מלחמת האזרחים ובמסווה של פליטי מלחמה.

אקלום הוביל את ההליכה הארוכה במדבר מאתיופיה לסודאן, ואת המבצע להעלאתם בספינות דרך ים סוף. לאחר שמשפחתו עלתה לישראל והשתקעה בעיר באר שבע, אקלום נשאר בסודאן כדי לדאוג לשאר היהודים שהיו בדרכם, והיה איש הקשר שתיווך בין היהודים לבין המוסד.

לאחר שנתיים של פעילות החלו שלטונות סודאן לרדוף אותו והוא שוב היה בסכנת חיים. אקלום הספיק להכין את התשתית ל"מבצע משה", ועלה בעצמו לארץ. הוא התאחד עם משפחתו בבאר שבע והמשיך את פעילותו כפעיל קליטה ועזר לעולים בהתאקלמות. בי"ב בטבת תשמ"ט נפטר פרדה אקלום ונקבר בבית העלמין בבאר שבע.

פרדה אקלום פעל תוך כדי סיכון עצמי, בתושייה ולעיתים גם בתחבולות, לטובת עליית יהודי אתיופיה לארץ.

לפני שנה נסענו מהמכינה שלנו, השוכנת בקיבוץ כרמים שבצפון הנגב, עד לפסל הארי השואג בתל חי, כדי להשתתף באזכרה לגיבור ישראל יוסף טרומפלדור. בדרך חזרה חשבתי לעצמי שגם אצלנו בדרום יש גיבורי ישראל, ובמקום לנסוע עד לאצבע הגליל אפשר לגשת לבית העלמין בבאר שבע.

פרדה אקלום הוא גיבור ישראלי של כולם, וכמו שבאזכרה של טרומפלדור לא מגיעים רק יהודים יוצאי אוקראינה, כך גם האזכרה של אקלום לא שייכת רק ליוצאי העדה האתיופית. אקלום ניצב בשורה אחת עם שאר גיבורי ישראל.

לצערנו, בגלל מגבלות הקורונה אי אפשר להביא אורחים נוספים לאזכרה, אבל אנחנו מזמינים את כולם להצטרף לשידור החי של האזכרה בדף הפייסבוק "מכינת עמיחי - קיבוץ כרמים" ביום שני י"ג בטבת, 28.12, בשעת 12:00–13:30.

הלוואי שנהיה ראויים ללכת בדרכם של גיבורי ישראל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם