כשכל פקיד הוא הרב הראשי

 4shabat

יהודה ולד, ארגון ליב"ה

בשבוע האחרון התעסקו רבים בעבודות הרכבת שנעשו בשבת. חברי כנסת מסיעות שונות התווכחו זה עם זה על מה הוסכם, האם היה פיקוח נפש או לא ועוד ועוד.
גורם משמעותי נעלם מהשיח: היכן הייתה הרבנות הראשית?

אין מדובר רק בעבודות הרכבת בשבת, גם לא בסוגיות בתי הדין הפרטיים לגיור או השגחת כשרות פרטית כלשהי - הזהות היהודית של המדינה עומדת כעת בנקודת בירור חשובה.
אלפי שנים עוברת המסורת המיוחדת של העם היהודי מדור לדור. השבת, הכשרות, הגיור, הנישואין, ברית המילה ויום כיפור, כל אלו הם התרבות המובהקת של העם היהודי.

כשקמה מדינת היהודים השכילו כולם, דתיים וחילונים, למצוא את האיזונים הדקים והמיוחדים שישמרו על המסורת והאופי שחשובים לנו ויאפשרו לכולנו לחיות יחד.

חוסר ההתייעצות עם הרבנות הראשית בסוגיות השבת כמו בסוגיות נוספות הנוגעות ליהדותה של המדינה כגון "הכותל הרפורמי" – מחליש את הרבנות הראשית המייצגת את ההנהגה הממלכתית

בחוץ לארץ חיו היהודים כשהם מחולקים לקהילות פרטיות ובודדות בכל קצות תבל. לכל קהילה היה רב והיא התנהלה על פי פסיקותיו. כאן בארץ הבינו כולם שאין משמעות למדינת ישראל ללא זהותה המיוחדת ושיש צורך ליצור הנהגה ציבורית אחת לכל העם היושב בציון. הרב אברהם יצחק הכהן קוק שעמד במרכז ההתרחשות בארץ ישראל הקים את הרבנות הראשית כדי שתהיה פסיקה תורנית אחת לכל ישראל בעניינים הציבוריים העומדים על הפרק. וכך, בעניינים הנוגעים להנהגת העם כולו, כדוגמת נושאי חקיקה, ישנה פסיקה ממלכתית אחת - של הרבנים הראשיים.
כמו שלא ייתכן שכל טוראי צעיר יחליט לבד החלטות הרות גורל ביחס לביטחון המדינה אלא הדבר נמצא תחת אחריות הרמטכ"ל וצוות מפקדים בחירים, כמו שלא כל חובש במד"א יקבע איזו תרופה תיכנס לסל התרופות - כך לא ייתכן שכל פקיד ממשלה יקבע מה נקרא פיקוח נפש ומה לא.

חוסר ההתייעצות עם הרבנות הראשית בסוגיות השבת כמו בסוגיות נוספות הנוגעות ליהדותה של המדינה כגון "הכותל הרפורמי" – מחליש את הרבנות הראשית המייצגת את ההנהגה הממלכתית המרכזת את עניני הדת, וגורמים לפיזור סמכויותיה בין גורמים פרטיים שלא תמיד מחויבים לשמירת ההלכה.

נכון שיש דברים שצריך לתקן וישנן החלטות הזקוקות לבחינה מחודשת - אך כל זה לא יכול לבוא על ידי הרס והחלשה. ישנן בעיות גם במשטרה, כפי שידוע לכולם, אך לא שמענו הצעה להתחיל לפתוח מיליציות פרטיות שישמרו ברחובות ולחלק נשק לכל דורש. ישנה הבנה שהביטחון חייב להיות בידי האנשים המוסמכים לכך ובסמכות רשות ממלכתית אחת. יש משמעות לקיומו של המוסד.

כך כל ענייני הפסיקה הדתית במדינה חייבים להיות תחת ידה של הרבנות הראשית, שהיא הגורם האחראי והמוסמך לעניינים אלו.
כשנצליח לחזק את מעמדה, נצליח גם לשפר ולתקן את הדרוש תיקון. זוהי הדרך הנכונה להמשיך ולבנות פה את מדינת העם היהודי.

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם