נבואות הנביאים מול העיניים Featured

 6 shalom

הרב שמואל אליהו

למה בסוף כל תפילה, כל קדיש, כל ברכת המזון, אנחנו מתפללים על השלום, "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל'"? למה אנחנו מזכירים את השלום בסוף ברכת כוהנים במילים "וישם לך שלום"? למה מזכירים אותו בסוף ברכות קריאת שמע של ערבית "השכיבנו אבינו לשלום"?

עונה המהר"ל מפראג שהסיבה היא שהשלום הוא היעד האחרון של העולם. ככל שאנחנו מתקרבים לאחרית הימים כך הולכת האנושות ומבינה כי המלחמות מיותרות, פג תוקפה של השנאה והעיקר היא לפתח את החיים ואת הטוב. זו הסיבה שבגללה אנחנו מזכירים בסוף התפילות את היעד הסופי, היעד של השלום העולמי (כמו שאנו מזכירים בסוף התפילה, ב"עלינו לשבח", את הכרתת האלילים מהעולם).

אם נתבונן, נראה שאת התהליך הזה עובר העולם ועובר גם עם ישראל. מאז מלחמת העולם השנייה מתאמצות האומות למנוע מלחמות מיותרות, והמאמץ הזה נושא פירות. מספר ההרוגים ממלחמות בעולם ירד פלאים מאז מלחמות העולם. במקום עשרות מיליונים שנהרגו אז, היום נהרגים מיליונים בודדים (ברור שכל אדם חשוב, אבל במבט כללי זו התקדמות אדירה).

אחת מנקודות הציון החשובות היא "הסכם סטארט 1" שלפני כ-30 שנה חתמו עליו רוב המדינות בעולם. במסגרת ההסכם פורק 80% מהנשק הגרעיני, הכימי והביולוגי בעולם. טריליונים של דולרים שהושקעו בפיתוח הנשק הזה הופנו לחקלאות, לחינוך, לרפואה ולבניין עולם. ממש "וכיתתו חרבותם לאיתים וחניתותיהם למזמרות".

בהצהרת בלפור התחיל המהפך שבסופו של דבר הביא להקמת המדינה, והמהפך הזה נמשך גם בימים הללו. כולנו יודעים שזה לא סוף הדרך, וכל הזמן מתנהלים מגעים עם אומות נוספות על הסכמי שלום נוספים

במסגרת התהליך הזה גם היחס למדינת ישראל משתנה. לפני כחמש שנים שמעתי את ראש הממשלה נואם בעצרת האו"ם, ואומר כי כשהוא היה נציג ישראל באו"ם היו לכ-80 מדינות יחסים דיפלומטיים עם ישראל, ובזמן הנאום ההוא היו 160 מדינות שהיו להן יחסים דיפלומטיים על ישראל. ממש כפול.

מלפני חמש שנים ועד היום התרבו עוד המדינות שיש להן הסכמים עם ישראל. רק בשבוע האחרון נוספו שתיים, ובחודשים האחרונים חתמו חמש מדינות על הסכמי שלום איתנו. התהליך נמשך והוא לא עומד לעצור.

הסיפור מתחיל בהצהרת בלפור. השר בלפור אמר כי ההצהרה הזאת אינה שלו אלא של האימפריה הבריטית. חתומים עליה כל עמי אירופה ואמריקה. ובאמת זו הצהרה של העולם התרבותי כולו. הוא העיד על עצמו שהוא נרתם לקדם את ההצהרה הזאת לא בשביל עם ישראל אלא בשביל קידום העולם.

"אני מקווה ומאמין שהעם המוכשר עד מאוד, שעשה כה הרבה בשביל התרבות המערבית בשטחים הנעלים ביותר של המאמץ האנושי, יעשה עוד יותר, אם תינתן לו האפשרות לשבת בארץ שהיא מקור השראתו, שכם אחד עם כל העמים המתורבתים הגדולים של העולם, בעול העבודה לקידום משותף של הדעת".

כאן התחיל המהפך שבסופו של דבר הביא להקמת המדינה, והמהפך הזה נמשך גם בימים הללו. כולנו יודעים שזה לא סוף הדרך, כל הזמן מתנהלים מגעים עם אומות נוספות על הסכמי שלום נוספים, ואי אפשר שלא לראות עין בעין את נבואות הנביאים מתגשמות מול עינינו.

כשאתם אומרים את ההלל בפעם הבאה, כשאתם אומרים "מזמור לתודה" או "מודים" בתפילת עמידה, הוסיפו גם את התודה לה' על כך שהוא מקיים בנו את הנבואה שאנחנו קוראים בשבת חנוכה: "רָנִּי וְשִׂמְחִי בַּת צִיּוֹן כִּי הִנְנִי בָא וְשָׁכַנְתִּי בְתוֹכֵךְ נְאֻם ה'. וְנִלְווּ גוֹיִם רַבִּים אֶל ה' בַּיּוֹם הַהוּא וְהָיוּ לִי לְעָם, וְשָׁכַנְתִּי בְתוֹכֵךְ וְיָדַעַתְּ כִּי ה' צְ-בָאוֹת שְׁלָחַנִי אֵלָיִךְ" (זכריה ב יד-טו).

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם