הבורג

 3hersh

אבינועם הרש


פתיחת שנת הלימודים. אתה מסתכל ורואה מסביבך ים של כיפות סרוגות.

"תלמידים יקרים", המנהל פונה אל הים. ואתה? מרגיש טיפה באותו ים. קטנוּת. בורג קטן במערכת. אתה לא 'תלמידים יקרים'. יש לך שם. אישיות. ייחודיות. אבל ההתכנסויות הכלליות החגיגיות וההמוניות הללו תמיד מביאות לך את התחושה שגם אם האדמה תפתח את פיה ותבלע אותך יעבור הרבה זמן עד שמישהו בכלל ישים לב.

אתה חושב שאתה יחידי? פשוט תפקח את העיניים. יש עוד מאות כמוך. וכל אחד מהמאות האלו בטוח שהוא ייחודי ושרק לו יש הבעיות המורכבות ביותר בעולם. והמחנך שלך? בשבילו אתה עוד אחד מעשרות. אז נסה לא להכביד עליו, לאכול לו ת'ראש או לפתוח אתר חפירות. ראית פעם את הנוף מבעד לחלון המטוס? שטיחים כחולים של אוקיינוסים ומים שאין להם התחלה ואין להם סוף. שמיכות עננים שמקיפות אותך מכל עבר. מה אתה? חתיכת אפס. שום דבר. חלק מ'בית הספר'. ישיבה. מוסד.

אבל תסתכל טוב על המטוס הזה, ותראה איך שהכנף שמחזיקה אותו רוקדת באוויר, נלחמת ברוחות בגובה עשרת אלפים מטר. מחוברת לגוף המטוס בברגים. קטנים. בתלבושת אחידה. ופתאום אתה קולט שכל בורג כזה בעצם מחזיק את המטוס. אם בורג אחד מבן הארבעה שמחזיקים את הכנף ייפול, הלחץ על אותה כנף יגדל עד כדי סיכון המטוס כולו. איך אתה יודע? כי אחרת המהנדסים היו מסתפקים בשלושה ברגים.

עכשיו אתה מסתכל טוב על הבורג. רואה את העצמה שלו. מבין שבעצם התחנה הראשונה חלילה בכשל מערכות כללי יכולה להתחיל ממנו. ופתאום הבורג הזה מקבל חיות. ייחודיות. נוכחות.

ההתכנסויות הכלליות החגיגיות וההמוניות הללו תמיד מביאות לך את התחושה שגם אם האדמה תפתח את פיה ותבלע אותך יעבור הרבה זמן עד שמישהו בכלל ישים לב. אתה חושב שאתה יחידי? פשוט תפקח את העיניים. יש עוד מאות כמוך

 

הבורג כבר לא נראה רק כ'בורג קטן במערכת' אלא כעולם שלם. "חייב כל בורג לומר בשבילי נברא העולם". אתה מבין שכל המטוס המפואר והגדול הזה, מפלצת המתכת הזו, פאר היצירה האנושית, מתחיל ונגמר בעצם בברגים שלו. שאם הבורג ייפול, אתה תיפול. אף אחד בטיסה הזו לא יוכל למלא את המקום של הבורג הזה ויתחיל להיווצר לחץ שיסכן את כל המטוס. נכון שיש למחנך שלך עוד תלמידים, אבל אם לא תתַחזק את עצמך, אם תשמור דברים בבטן ולא תפתח אותם, אם לא תיגש אליו ותספר לו מה מפריע לך - אתה לא מסכן רק את עצמך אלא את כל המטוס. את כל הבריאה. אתה בעצם פוגם באפשרות שלך להוציא לפועל ולממש את הכוחות המיוחדים שרק אתה בכל העולם הזה תוכל לעשות. כל המטוס יוכל להתרסק בדרך. הבריאה לא תגיע לתכליתה.

"תלמידים יקרים", ימשיך המנהל בדבריו. אתה מסתכל שוב פעם מסביבך ורואה עוד המון ברגים ומבין שבעצם כל בורג כזה הוא עולם מלא. שאסור לך לפגוע בו כי גם אתה תלוי בו בדיוק כמו שהוא תלוי בך. שניכם נמצאים באותה טיסה ולכל אחד מכם השפעה אדירה על הצלחתה.

ביחד ולחוד. יש לך, לו, לכם - הכוח להעיף את השנה הזו לאוויר, לחצות ימים ואוקיינוסים. להרים את השמים. ולנחות בשלום.

אחויה, שתהיה לך טיסת לימודים נעימה.

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם