אורות הפוסט?

 3kook

 הרב יובל פרוינד


לקראת ג' אלול אני שוקע שוב ושוב בשאלות "מה הרב קוק היה אומר על זה?". השנה השאלה קצת השתנתה ל"מה בעצם תלמידי הרב קוק אומרים על זה?". כן, מה ממשיכי דרכו של הרב, מלמדי תורתו והפועלים לאורו חושבים על מה שקורה היום בארץ ובעולם? האם הם עדיין אופטימיים או שבעיניהם האור התרבה ביותר מדי צללים שרק ממשיכים לכסות את העולם? האם הם חושבים שהחברה הישראלית השתנתה באופן דרמטי מאז ימי הרב או שהשינויים הם רק חיצוניים וזמניים? האם התרבות התקלקלה והתעוותה או השתפרה והשתקמה מאז ימי תחילת המאה העשרים?


ככל ששקעתי בהרהורים צפה לנגד עיניי אחת מנקודות ה'שורש' שסביבה יש מחלוקת גדולה ושממנה מתפצלים ענפים שונים – גישות, עמדות, מוסדות, ישיבות ואפילו כיוונים פוליטיים. נקודת השורש היא – האם יש אורות בפוסט-מודרנה? כלומר, כתלמידי הרב קוק מוסכם על כולם שהרב לימד את אנשי הרוח ש"כל זמן מאיר בתכונתו" ושבכל תהליך תרבותי ופילוסופי משמעותי יש גרעין של אמת שחייבים לגלות ולהעלות אל הקודש. השאלה היא אם ה'פוסט' נחשב תהליך כזה?

ככל ששקעתי בהרהורים צפה לנגד עיניי אחת מנקודות ה'שורש' שסביבה יש מחלוקת גדולה ושממנה מתפצלים ענפים שונים – גישות, עמדות, מוסדות, ישיבות ואפילו כיוונים פוליטיים. נקודת השורש היא – האם יש אורות בפוסט-מודרנה?


מן הצד האחד עומדים תלמידי חכמים והוגים שאומרים ודאי שיש אורות בפוסט! יש כאן עמדה רצינית ומנומקת שצמחה מתוך המחשבה האנושית ושיש בה כיוונים רעננים וחדשים בתחומי הרוח, המוסר והחברה. לכן אם אנחנו נאמנים באמת לרב קוק – חובה עלינו למצוא את נקודות האמת והטוב שבערכים הפוסט-מודרניים – לזכך אותן ולנקות אותן, לגייר אותן ולהכניסן אל תוך ההיכל. אם לא נעשה זאת ניפול פעמיים – גם מכיוון שנמעל בתפקידנו הרוחני של 'העלאת הניצוצות' מן התרבות האנושית הנוכחית, וגם ניכשל בדרכי החיים מכיוון שלא יהיה לנו מענה לתביעות האמתיות שהתרבות הפוסט-מודרנית מציגה.


מן העבר השני עומדים תלמידי חכמים והוגים שאומרים אין בפוסט שום דבר. הוא בסך הכול התוצאה העגומה של המודרנה שלא תיקנה את עצמה בזמן. היא תאונת שרשרת היסטורית שמובילה את האדם אל שוקת שבורה. ממילא אין מה לראות בה "עידן" או תהליך משמעותי אלא גסיסה של המודרנה החילונית ותא לא. לפי חסידי השיטה הזאת, הנאמנות לרב קוק היא דווקא הנאמנות למהלכים הרוחניים שהרב קוק ייסד מכיוון שהם באמת פנו אל ממדי העומק של התרבות האנושית העכשווית. מה שקרה מאז אולי נמשך עשרות שנים אבל הוא אינו תהליך רוחני אנושי משמעותי. מי שמנסה 'להעלות ניצוצות' מן הפוסט בעצם רק עוצר (לזמן מה) את תהליך ההתפרקות של התרבות האנושית. עדיף להניח לתרבות הזאת להתפרק ולשקוד על אלטרנטיבה רוחנית של תורה.


התוצאה של המחלוקת השורשית הזאת היא דרמטית. היא גורמת לכך שמבית מדרשו של הרב קוק יוצאות דמויות שרואות כמעט כל דבר במציאות באופן הפוך. זה רואה ברכה וזה רואה קללה. זה אומר צריך למצוא שם אור וזה אומר זה חושך מוחלט. מה שבטוח הוא שזו מחלוקת רצינית, וכשהיא שומרת על ה"לשם שמים" שבה ולא מתגלגלת לקטנוניות ומחנאות היא מחלוקת שצריכה להיות כל הזמן "על השולחן". היא צריכה להיות מנומקת ומפורטת באופן שלא רק יודעי ח"ן יבחינו בה אלא באופן כזה שכל אדם שקצת מכיר את הרב קוק יבין על מה מדובר.
נדמה שכל מי שתורת הרב קוק יקרה לו מוזמן להגיד את אשר על לבו במחלוקת הזאת כדי שהיא לא תהפוך לקליפה של שנאת חינם אלא לתורה בעצמה. לחיים לחיים, ג' אלול שמח.

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם