תנו לאנשים לבחור Featured

 6 kanabis1

יוסף לברן, חבר מועצה במפלגת זהות

איני צורך קנביס ואיני ממליץ לאיש לצרוך קנביס, אך ההתנגדות ללגליזציה הוצגה מעל במה זו הצגה מעוותת.

המאמר שהתפרסם בגיליון הקודם ביקש להציג את הלגליזציה של הקנביס בדמות "מרוץ לא מוסבר להתרת סמים בישראל". מעבר לסיומת המטעה, הנותנת תחושה שיש כאן רצון להתיר את כל הסמים בישראל אף שהוויכוח מצטמצם אך ורק ללגליזציה של קנביס, לא ברור מה "לא מוסבר" בצעד מתבקש זה. מה הגיוני יותר מהדרישה להפסיק להתייחס לכמיליון אזרחים נורמטיביים כאל עבריינים רק משום שהחליטו לצרוך קנביס, גם אם איננו מסכימים איתם?

מתפקידה של המדינה להגן על האזרחים מפני המעטים המאיימים על הסדר החברתי, אך לא מתפקידה לחנך את האזרח להתנהגות רצויה, בייחוד כשחלקים גדולים כל כך באוכלוסייה רואים בצריכת הקנביס התנהגות לגיטימית לא פחות מצריכת אלכוהול. לכן גם לא ברורה הטענה שהובאה במאמר ולפיה הלגליזציה היא "סחורה אלקטורלית חמה" ותו לא. הרי הכוח האלקטורלי של הלגליזציה נגזר מהקונצנזוס הרחב שיש לגביה, ואין שום פלא שדמוקרטיה מבקשת לקדם נושא שהעם חפץ בו. רבים בציבור הדתי מתלוננים על השלטת דעת המיעוט כנגד דעת הרוב בהקשרים רבים, אבל בבואם להתנגד ללגליזציה, שזוכה להסכמה לאומית רחבה, הם עצמם כורתים את הענף שהם יושבים עליו.

אך הלגליזציה מעלה גם חששות לא מעטים, וחלק מהם עלו במאמר. איני מתכוון לטיעונים תמוהים על טייסים מסטולים בזמן מלחמה (וכי היום הטייסים הם שיכורים כי מותרת צריכת אלכוהול?) או דיווח על תאונת דרכים אחת בהשפעת הקנביס (נדמה לי שהרבה יותר תאונות דרכים נגרמות עקב התמכרות לטלפון), אלא אני מתכוון בעיקר להשפעות על בני הנוער. לא אוכל למצות את הדיון בעובדות בטור צנוע זה, אך רק אומר שהתמונה שצוירה במאמר חלקית ביותר ודי מגמתית. קל להתמקד במקום אחד בעולם שיש עליו טענות שהלגליזציה בה לא נעשתה היטב ולשכוח שבמדינות רבות הדבר הוכתר בהצלחה ואף נרשמה הפחתה בשימוש אצל בני הנוער (בעיקר בגלל הפגיעה בשוק השחור). על מדינת ישראל ללמוד מהניסיון המגוון של לגליזציה בעולם כדי לבנות מודל שמכבד מצד אחד את רצונם החופשי של אזרחיה ומיטיב מצד שני עם בני הנוער.

אבל הנקודה החשובה ביותר, והיא בעיניי המוטיבציה המרכזית לקידום הלגליזציה בישראל, היא הצלת נפשות. הקנביס על סגולותיו הרבות מביא מזור לחולים רבים שחייהם סבל, אך במצב הנוכחי של סבך ביורוקרטי אכזרי, שנגזר מהאיסור על שימוש בקנביס, נמנע מחולים רבים לקבל את תרופתם במינון הנדרש. הלגליזציה של הקנביס, מעבר לכל מה שנאמר עד כה, תנטרל את אותה התלות במנגנון הביורוקרטי ותציל חיים רבים.

כמדומני שדווקא בשנה זו, שנת קורונה, שבה כל כך הרבה הפיכות סדרי עולם הוצדקו בשל הרצון להציל כמה שיותר נפשות, על אף הפגיעה הקשה המודעת בכלכלה ובחינוך, מצופה מאיתנו לקדם את הלגליזציה בראש ובראשונה למען החולים הזקוקים לכך ולא להתנגד לה בגלל סיכונים ספקולטיביים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם